Od září minulého roku běží ve Frýdlantském výběžku dvouletý projekt na podporu plánování sociálních služeb, nazvaný „Sociální služby na Frýdlantsku společně“. Projekt navazuje na komunitní plánování, které v území probíhalo mezi lety 2009–2013, tehdy za podpory Libereckého kraje v rámci individuálních projektů.

Komunitní plánování je metoda, která umožňuje zpracovávat rozvojové materiály pro různé oblasti veřejného života na úrovni obce, kdy jsou do procesu plánování zapojeni všichni, kterých se daná oblast týká. V případě plánování sociálních služeb to jsou uživatelé sociálních služeb, poskytovatelé a zadavatelé, kterými jsou obce, města, kraj nebo stát. Do procesu jsou také zapojeny další instituce, jako úřady práce nebo sociální odbory měst. Charakteristickým znakem metody je důraz kladený na dialog a vyjednávání a na dosažení výsledku, který je přijat a podporován většinou účastníků.

V projektu bude postupně aktualizován Komunitní plán obcí Frýdlantska, který pokryje celé území obce s rozšířenou působností Frýdlant. Dále vznikne návrh finančního nástroje – dotačního systému obcí, který umožní kontinuální spolufinancování potřebných sociálních služeb. V rámci procesu plánování je obnovena činnost pracovních skupin a řídicí skupiny, která je ustanovena ze členů DSO Mikroregion Frýdlantsko.

V rámci projektu se už několikrát sešly pracovní skupiny: pracovní skupina osoby ohrožené sociálním vyloučením a drogově závislí a pracovní skupina senioři a osoby se zdravotním postižením. Poslední takové setkání proběhlo v polovině února. Řešily se na ní mimo jiné například kontakty na organizace půjčující kompenzační pomůcky na Frýdlantsku a Liberecku, představeny byly nové služby, které budou fungovat ve Frýdlantu v roce 2018 a řešil se také sociologický průzkum území Frýdlantského výběžku. Díky němu by mělo být jasné, jaké služby území potřebuje, jaké jsou poskytovány a jaké chybí. Během setkání vytvořili členové pracovní skupinu také mapu služeb a potřeb seniorů a osob se zdravotním postižením.

Cílem procesu plánování je zajištění stabilní sítě sociálních služeb, která bude odpovídat místním potřebám a specifikům území. K tomu je důležitá nejen součinnost jednotlivých poskytovatelů služeb, ale i jejich zadavatelů. Každá z obcí by proto měla mít v pracovních skupinách svého zástupce. Tím frýdlantským je starosta města Dan Ramzer.

Projekt Sociální služby na Frýdlantsku společně byl podpořen z Operačního programu zaměstnanost. Číslo projektu 03.2.63/0.0/0.0/16_063/0006489.

Zdroj: Město Frýdlant

[pt_view id=”b74251faj2″]
[pt_view id=”673d3cctsq”]
[pt_view id=”b6ea8f194d”]
[pt_view id=”b90a221j8l”]
[pt_view id=”f3784a8dor”]
[pt_view id=”76600d0f1w”]

Pin It on Pinterest