V Libereckém kraji se na léto chystá řada významných rekonstrukcí silnic. Největší z nich bude dlouho očekávaná rekonstrukce silnice v Oldřichově v Hájích, která začne letos v srpnu. Za evropské peníze již začala například rekonstrukce silnice II. třídy v Jilemnici, v Žižkově ulici, či silnice II. třídy v Jablonném v Podještědí. Kraj také dbá na údržbu sítě cyklostezek. V současné době připravuje třeba doplnění úseku na cyklostezce Odra–Nisa. V letních měsících vyjede také řada oblíbených turistických vlaků či cyklobusů. Kraj na konci června rovněž definitivně zhodnotil náklady na zimní údržbu.

1. Rekonstrukce krajských silnic

Kraj má na letošní rok ve svém rozpočtu na rekonstrukce silnic II. a III. třídy částku 340 milionů korun. „Od státu jsme dostali letos oproti slibovaným více než 160 milionům pouze polovinu. Z tohoto důvodu jsme některé rekonstrukce museli odsunout na pozdější termíny,“ uvedl hejtman Martin Půta. Rada kraje zrušila dvě veřejné zakázky, jelikož nikdo nepodal nabídku, která by splňovala požadavky na hodnocení. „Obdrželi jsme pouze nabídky, které výrazně překročily maximální přípustnou předpokládanou cenu zakázky. Konkrétně se jedná o rekonstrukci silnice v Roztokách u Jilemnice a v Mříčné. Podobné to bude letos i se zakázkou na opravu úseku Mimoň–Ralsko. Ale pokusíme se vybrat zhotovitele ještě letos,“ dodal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

„Mimo jiné jsme projednali porovnání stavu komunikací v krajích. Vyplývá z něho, že jsme zhruba v horní třetině, ale ukazuje se, že měření většina krajů vůbec nedělá a neprobíhají pravidelně. Takže to není pro nás signál, že bychom neměli v rekonstrukcích silnic pokračovat,“ dodal hejtman Martin Půta.

V současné době probíhá za úplné uzavírky rekonstrukce v Roztokách u Semil – Helkovice. Součástí stavby bude i oprava mostu a propustků. Liberecký kraj nově schválil uzavření smlouvy na rekonstrukci více než 3 kilometry dlouhého úseku silnice v Rovensku pod Troskami – Štěpánovice – Radvánovice. Tento úsek slouží v případě mimořádných událostí jako objízdná trasa pro hlavní tah silnice I/35 Turnov–Jičín. Práce začnou v srpnu a měly by skončit za necelé tři měsíce. Během prázdnin zahájí kraj rekonstrukci silnice III. třídy v Oldřichově v Hájích. Za přispění evropských dotací již probíhá také rekonstrukce silnice II. třídy v Jilemnici, v Žižkově ulici, a silnice II. třídy v Jablonném v Podještědí.

2. Cyklostezky

V současné době kraj projekčně připravuje za celkem 15 milionů dva úseky na páteřních cyklostezkách, a to na cyklostezce Odra–Nisa (jedná se konkrétně o úsek Chotyně – Bílý Kostel – lokality U Hrabarů). „Je to poslední úsek mezi Libercem a Hrádkem nad Nisou. Jsme trochu omezení zejména majetkoprávními vztahy a obtížným terénem. Vybrali jsme však tu nejvhodnější variantu, a to vybudovat cyklotrasu po úbočí skalního masívu nad vodní elektrárnou „U Hrabarů“. Povede tak mimo pozemky jejich vlastníků,“ vysvětlil náměstek Jan Sviták.

Dále Liberecký kraj dokončuje projekční přípravu úseku cyklostezky Sv. Zdislava mezi Svorem a Cvikovem. Jedná se o novostavbu cyklostezky podél státní silnice I/13. Kraj chce na podzim podat žádost do Státního fondu dopravní infrastruktury a v příštím roce začít stavět.

Více než 11 milionů korun dá letos kraj na rozvoj cyklistické dopravy v regionu a přes 2 miliony na projektovou přípravu cyklostezek. Peníze podpoří nejen přípravu nových cyklotras, ale i opravu stávajících úseků. Nová cyklostezka vznikne například v úseku mezi Kunraticemi u Cvikova a Drnovcem, z Příšovic do Přepeř či Hnanicemi a Borkem.

 

  1. Zhodnocení zimní údržby

Plán zimní údržby silnic II. a III. třídy na sezónu 2018–2019 vypracovala Krajská správa silnic Libereckého kraje. Zimní údržbu na 2.000 kilometrech krajských silnic prováděla krajská akciová společnost SILNICE LK. Náklady letos činily zhruba 127,5 milionu korun včetně DPH.

Srovnání nákladů na zimní údržbu s předchozími obdobími:

  • 2015–2016 náklady činily 101,4 milionu korun včetně DPH
  • 2016–2017 náklady činily 125,4 milionu korun včetně DPH
  • 2017–2018 náklady činily 109,9 milionu korun včetně DPH

V krajském rozpočtu je na rok 2019 vyčleněno na zimní údržbu 129 milionů korun. „Od ledna do května jsme již vyčerpali více než 91 milionů, takže nám na podzimní měsíce letošního roku zbývá necelých 38 milionů,“ dodal náměstek Sviták. Z dlouhodobého průměru vyplývá, že zimní údržba krajských silnic v podzimních měsících kalendářního roku vyšla zhruba na 45 milionů korun. Z průměru posledních tří let jsou náklady na údržbu v podzimních měsících přibližně 35 milionů. Krajská správa silnic Libereckého kraje ve spolupráci se společností SILNICE LK již zahájila přípravu plánu na další zimní období.

 

  1. Turistické vlaky

Nejvýznamnější turistický vlak je bezesporu ten vedoucí k Máchovu jezeru. Z Liberce do Starých Splavů a do Doks (a zpět) vyjede vlak poprvé v nové sezóně v sobotu 29. června. Turistický vlak bude jezdit během léta o víkendech a svátcích až do konce prázdnin. Poslední souprava vyjede v neděli 1. září. Celkový rozsah výkonů dopravce Die Länderbahn GmbH DLB bude činit zhruba 3.108 vlakokilometrů. Jedná se celkem o 42 jízd. Čas odjezdu z Liberce je v 9:43 hod., s příjezdem do Doks v 11:03 hod. Zpět z Doks vyjede vlak v 16:57 hod. a příjezd do Liberce bude v 18:26 hod.

„Okolí Doks a Máchova jezera patří k nejmalebnějším místům Libereckého kraje. Je oblíbeným cílem turistů, a proto je dobré, že jim můžeme vyjít vstříc posílením počtu spojů do této hojně navštěvované oblasti,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.

„Velkým lákadlem bude pro turisty zejména rychlé přímé spojení z Liberce na Máchovo jezero a po zajímavé trati přes Kryštofovo Údolí, malebné Podještědí, dále po takzvané Žizníkovské spojce, která je dosud využívána výhradně nákladní dopravou, přes Zákupy a Jestřebí rovnou do Doks,“ dodal náměstek Sviták.

Dalšími tipy na výlet na trase Liberec–Doksy jsou například Orloj v Kryštofově Údolí, Krkavčí skály v Křižanech, Pekelné skály v Brništi, Hrad Ralsko, Braniborská jeskyně ve Starých Splavech a v neposlední řadě pak zřícenina hradu Bezděz v Doksech. Ve vlaku je umožněna přeprava kočárků i jízdních kol. Jízdenky si cestující koupí přímo ve vlaku bez přirážky. Na trase platí tarif IDOL.

Spěšný přímý vlak Liberec–Doksy bude stavět jen ve stanicích: Liberec, Liberec-Horní Růžodol, Kryštofovo Údolí, Křižany, Lvová, Jablonné v Podještědí, Brniště, Mimoň, Božíkov, Vlčí Důl –Dobranov, Jestřebí, Staré Splavy a Doksy a nebude stavět v těchto zastávkách: Ostašov, Karlov pod Ještědem, Novina, Zdislava, Rynoltice, Velký Valtinov, Velký Grunov, Pertoltice pod Ralskem, Zákupy a Srní u ČL.

Více informací z celého resortu dopravy naleznete na: https://doprava.kraj-lbc.cz/

Zdroj: TZ Liberecký kraj

[pt_view id=”b74251faj2″]
[pt_view id=”673d3cctsq”]
[pt_view id=”b6ea8f194d”]
[pt_view id=”b90a221j8l”]
[pt_view id=”f3784a8dor”]
[pt_view id=”76600d0f1w”]

Pin It on Pinterest