V sobotu 19. října proběhl v Hejnicích 8. ročník sportovně-turistické akce pro „drsné ženy a muže“ Hejnicman 2019. Akci organizuje zapsaný spolek Jizerské aktivity Liberec ve spolupráci s Městem Hejnice.

Nejnáročnější závod Žulový trojboj musel být bohužel letos zrušen. Na upozornění Českého rybářského svazu, MO Frýdlant, nebyla akce ze strany ochrany přírody povolena, neboť v této době dochází v řece Smědé ke tření pstruha obecného. Několik závodníků, kteří procházejí ca 700 m korytem Smědé, včetně povzbuzujících diváků bylo tedy zklamáno.

Ve 14 hodin byl společným startem zahájen hlavní závod – Ořešník. Celkem 22 závodníků vyrazilo s povinnou zátěží, která má podle kategorií hmotnost od 5 kg do 15 kg, po červené značce na horu Ořešník. Jejich úkolem bylo zdolat vrchol a vrátit se zpět na hejnické náměstí v co nejkratším čase.

Jako první se z 6 km trati vrátil Marek Plášil (31 let) z Hejnic v čase 54:25,18 a stal se tak letošním Hejnicmanem 2019. Rekord Zuzany Kocumová výkonem 41:33 z roku 2014 tedy nebyl překonán. Na druhé místě se umístil časem 55:24,21 Petr Schneider (40 let) z Liberce a třetí skončil rovněž liberecký závodník Radim Foltman (39 let), jehož čas byl 57:07,57.

V ženské kategorii nad 18 let byla nejrychlejší liberecká závodnice Alena Ledlová (26 let) v čase 57:01,24. Na druhém místě se umístila Martina Jirků (31 let) z Liberce, její čas byl 1:01,01, a třetí skončila Zuzana Šlajchová (28 let) z Dětřichova časem 1:03,39.

V kategorii chlapců do 18 let zvítězil Jiří Bernat (16 let) časem 54:40,39, v celkovém pořadí by pak obsadil druhé místo. V dívkách dosáhla vítězství patnáctiletá Eliška Novotná z Raspenavy z časem 2:01,56. V obou těchto kategoriích ale vítězům chyběli soupeři.

Ve statistice letošního Hejnicmana 2019 lze zaznamenat, že nejmladším účastníkem byla Eliška Novotná (15 let), nejstarším Eva Eisenhammerová (59 let) z Raspenavy, nejbližší startujíc byl z Hejnic a nejvzdálenějším účastníkem se stal Miloslav Mencl z Prahy.

Všichni závodníci, kteří se na trati vydali ze všech sil, si odnášeli pamětní listy vytvořené grafikem Petrem Bímou z Pekla.

Vyhlášení vítězů proběhlo v 15.45 hodin na hejnickém náměstí, kde první tři nejlepší v jednotlivých kategoriích převzali z rukou hlavních pořadatelů Pavla D. Vinkláta a Martina Ježka pěkné věcné ceny od sponzorů akce, např. chata Hubertka, Řeznictví a uzenářství Klouček Raspenava, nakladatelství Knihy 555 Liberec ad.

V 18 hod. na Hejnicmana navázalo promítání sedmi outdoorových filmů z našeho regionu i ze světa nazvané Hejnicfilm 2019, na které se přišlo podívat 50 diváků. Film Jizerská melta připomněl prvovýstup v Zahradní stěně Helmuta Michela a Petra Němce z počátku osmdesátých let 20. století. Medailon jabloneckého filmaře Františka Slámy přiblížil Janu Henychovou z Horního Maxova, musherku a chovatelku psího plemene huski, která v sáňovém sportu dosahuje výjimečných výkonů na světových závodech. Svůj projekt Jizerská klasika, který dosud čítá 17 dílů o prvovýstupech na významné skály Jizerských hor, přišli představit Jan Pikous, ml. a David Kofr. Diváky nadchly i další filmy ze zahraniční produkce, které se věnovaly nejtěžšímu evropskému štafetovému závodu Dolomitenmann, freeskiingu Aksela Lunda Svindala, olympijského vítěze a vítěze Světového poháru ve sjezdu, a jedinečnému sólolezci Bradu Gobrightovi.

Příští, 9. ročník Hejnicmana 2020 a promítání outdoorových filmů Hejnicfilm pořadatelé plánují na sobotu 17. října 2020.

Už se těšíme se na nové Hejnicmany 2020!