fbpx

Vážená paní starostko, vážený pane starosto, milí přátelé,
máme za sebou další týden souboje s nemocí, která změnila svět kolem nás. Počet lidí nakažených koronavirem COVID 19 stoupá nejenom v celosvětových měřítcích, ale také v České republice a v Libereckém kraji. Když mi každý den, a nyní už několikrát v jeho průběhu, volá ředitel Krajské hygienické stanice Liberec a oznamuje nové případy a jejich lokality, myslím na to, jak je těm z vás, kterým volá hned po mně.

Za poslední týden dorazilo koronavirové onemocnění před brány domovů pro seniory, a do některých už proniklo. Senioři jsou nejohroženější skupinou obyvatel a naším společným úkolem je co nejvíce je ochránit.

Mám za sebou emotivní páteční videokonferenci hejtmanů s vicepremiérem Janem Hamáčkem, ministryní Janou Maláčovou a předsedou Ústředního krizového štábu Romanem Prymulou. Ze všech krajů jasně zaznělo, že situace v zařízeních pobytových služeb pro seniory je vážná a bez okamžité změny přístupu nám hrozí italský scénář. Potřebujeme více testů pro klienty a především ochranné pomůcky pro personál. Několikátá změna ve způsobu distribuce a veřejná hádka dvou odpovědných ministrů situaci příliš neuklidnila a nemůže zakrýt fakt, že pomůcek je nedostatek. A především nevíme, co můžeme od systému zásobování očekávat v příštích dnech a týdnech. Snad pomůže situaci vyjasnit zítřejší videokonference s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

V souvislosti s tím chci poděkovat vám všem, kteří ve svých městech a obcích, a často i mimo ně, pomáháte se zásobováním všeho, co chybí a zároveň je tolik potřeba. Zajišťujete desinfekci ve veřejných prostorách, ochranné pomůcky všem, kdo je potřebují, metry látek i tkalounů dobrovolným šičkám a pomáháte si také starostové mezi sebou navzájem.

Se zajištěním ochranných pomůcek vám významně pomůže také krajská „továrna“ na nanoroušky, která má za sebou zkušební provoz. Zatím jsme díky ní rozdělili přes 30 tisíc jednorázových vkladů do plátěných roušek, které mají, podle měření účinnosti, ochranné vlastnosti na úrovni respirátoru FFP2.

Chci poděkovat všem, kteří shromáždili požadavky ve svých obcích, a my tak známe počet lidí stojících v první linii mimo zdravotnictví a sociální služby. Jde o 25 tisíc lidí, kteří by týdně potřebovali 350 tisíc nanoroušek. V tomto týdnu vám budeme schopni rozvést maximálně polovinu tohoto množství, na vás bude, mezi které skupiny je rozdělíte.

Výrobu chceme dále posilovat a zvyšovat její kapacitu. Naším cílem je, v co nejkratší době, přestat být závislí na předražených zásilkách z Číny a nahradit letecký most dodávkami materiálu vyrobeného, díky českým hlavám a šikovným rukám našich lidí, nejlépe u nás doma.

Liberecký kraj, za první více než dva týdny nouzového stavu, vynaložil ze svého krizového fondu téměř 10 milionů korun. Předpokládám, že podobné výdaje budou zatěžovat i vaše rozpočty. Proto jsme požádali o vyčíslení vašich nákladů. Ne proto, že bychom obce chtěli zavalit další administrativou, ale z toho důvodu, že chceme znát celkové výdaje vynaložené na boj proti koronaviru v Libereckém kraji. S touto informací se pak obrátíme na ministryni financí Alenu Schillerovou.

Celou dobu nouzového stavu čekám na jasné vyjádření ze strany premiéra Andreje Babiše, které by dalo samosprávám jistotu. Abychom věděli, jak bude vypadat podpora krajů, měst a obcí v době nouzového stavu, a také v době po jeho skončení. Zatím nezbývá než věřit, že slova o tom, že kraje a obce mají na svých účtech peněz dost a stát je považuje za svoji rezervu, jsou jen nepochopením situace.

Zítra je den české národní vlajky, vím, že to není oficiální státní svátek, ale přesto zvažte, zda neozdobíte, u příležitosti stoletého výročí, svoje obecní úřady a radnice naší vlajkou. Mohla by se na jeden den stát výrazem sounáležitosti, spolupráce a dobré vůle, bez které příští měsíce společně nezvládneme.

Ještě jednou vám děkuji za mimořádné nasazení, se kterým každý den pracujete ve svých městech a obcích ve prospěch občanů Libereckého kraje. Přeji hodně sil nám všem!

S pozdravem

Martin Půta
hejtman Libereckého kraje

Kunratická Jamparáda 2021 zná své vítěze / Fotogalerie

Kunratická Jamparáda 2021 zná své vítěze / Fotogalerie

Kunratická JamParáda rozdala svá ocenění První listopadová sobota patří v severočeských Kunraticích tradičně slavnostnímu vyhlášení výsledků zdejší marmeládové soutěže Kunratická JamParáda. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 115 soutěžících z 56 míst nejen naší...

číst více
Slévárna dobývá severní výběžek

Slévárna dobývá severní výběžek

DGS Druckguss Systeme navazuje na 30 let úspěšného působení v Liberci a chystá se v blízké době otevřít další pobočku ve Frýdlantu. Stavební práce na nové pobočce firmy DGS Druckguss Systeme úspěšně pokračují. Ve Frýdlantu roste výrobní hala,...

číst více

Pin It on Pinterest

Share This
X
X