fbpx

Vážené starostky, vážení starostové, mílí přátelé,

máme za sebou další týden v nouzovém stavu a toto období, plné omezení, nařízení, opatření a vážných doporučení, začíná být pro všechny dlouhé. Nejenom pro všechny lidi v první linii v nemocnicích a záchranné službě, domovech seniorů, domech s pečovatelskou službou, policisty a hasiče, lidi na úřadech a dalších místech, na nichž se pravidelně potkávají s větším množstvím lidí. Ale také pro všechny další, kteří jsou doma a nemohou chodit do práce, starají se o děti nebo další členy rodiny. Pro všechny, kteří nemohou dělat to, na co jsou zvyklí a bojí se toho, co přinesou další dny a týdny.

Všichni čekáme na jasná slova o tom, co bude za týden, za měsíc a za rok. Lidé mají obavy z toho, jaký dopad budou mít všechna opatření nejenom na světovou ekonomiku, ale především na jejich podnikání, zaměstnání a každodenní životy. Potřebují mít nějakou jistotu a té se jim, zatím bohužel, nedostává. A nevěřím tomu, že do tohoto očekávání zapadá nevyhlášená soutěž mezi ústavními činiteli o co nejdéle uzavřené hranice. Ani já nechci uzavřené hranice, jako lék na něco, o čem nic nevíme, zavřená kadeřnictví, knihkupectví a kostely v době, kdy do obchodu s potravinami v libereckém Globusu může najednou vstoupit několik set lidí a koupíte tam mimo jiné knihy, hračky a vlastně všechno, na co si vzpomenete.

Opatrnost před nemocí, o které toho víme opravdu málo, je jistě na místě. Bohužel o ní zatím mnoho netušíme, jen doufáme, že současná, dobře vypadající čísla o počtu lidí pozitivně testovaných na COVID-19, jsou definitivní. Je před námi nejspíš časově neohraničené období, ve kterém se budeme muset naučit žít nejenom s nemocí, ale také zpravodajstvím plným mrtvých a pozitivně testovaných. A současně najít model pro návrat společnosti k normálnímu fungování, otevření obchodů, továren, živností a firem, škol, kostelů a hospod. Tenhle návrat ale nesmí ohrozit naše spoluobčany v domovech seniorů, pacienty a lékařský personál v nemocnicích. Zatím je to bohužel matematická úloha, kde jsou v rovnici jen samé neznámé…

V minulém týdnu jsme začali, nad rámec pokynů a algoritmů Ministerstva zdravotnictví, testovat všechny zaměstnance v pobytových sociálních službách testy PCR. Cíl tohoto kroku je jasný, chceme nejvíc, jak to jen půjde, chránit klienty těchto zařízení. Je jich více než 2 100 a všichni budou do konce příštího týdne otestováni. První případy pozitivně testovaných zaměstnanců se objevily během končícího víkendu, přestože tyto osoby neměly žádné příznaky. Hned v pondělí budou testováni všichni klienti, se kterými byli zaměstnanci v kontaktu.

V příštím týdnu budeme také hledat dohodu mezi páteřními nemocnicemi o návratu plánovaných výkonů do ordinací a způsobu ochrany personálu, který omezí riziko vzniku ohniska nákazy v některé ze zdravotnických zařízení na minimum. Stále čekáme na jasné slovo Ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven o tom, jak bude zdravotní péče v nouzovém stavu financována. Bez toho není vůbec jasné, jak bude vypadat hospodaření nemocnic. Stejná očekávání máme nejspíš všichni od vlády v oblasti očekávaných daňových příjmů a podpory investic, které má většina samospráv připravené.

Nejspíš nás nečekají úplně jednoduché týdny a měsíce, na které jsme si v posledních letech tak trochu zvykli. O to víc bude záležet na nás samotných, jak se s novými výzvami popereme a vypořádáme. Jak dopadnou na naše rodiny a blízké, jak se dotknou našeho okolí a míst, kde jsme doma, a kde žijeme. Jednu jistotu ale všichni v téhle divné době máme. Nakonec i na ty poslední týdny zůstanou jen vzpomínky.

Děkuji všem, kteří se na různých místech a různým způsobem snaží přispět k tomu, aby ty vzpomínky jednou nebyly příliš smutné.

Martin Půta
hejtman Libereckého kraje

Kunratická kosa 2021 ve fotografiích

Kunratická kosa 2021 ve fotografiích

KUNRATICKÁ KOSA 2021 ZNÁ SVÉ VÍTĚZEV sobotu 21. srpna 2021 se v Kunraticích uskutečnil v pořadí 3. ročník soutěže v ručním kosení trávy. Celé klání v této tradiční dovednosti probíhalo za krásného počasí a v příjemné divácké atmosféře. Početné publikum s obdivem...

číst více

Pin It on Pinterest

Share This
X
X