Šestý dopis s poděkováním starostkám a starostům z Libereckého kraje

Vážené starostky, vážení starostové, mílí přátelé,
 
snad čtení těchto řádků nesebere příliš mnoho vašeho času, ale mě už šestý týden po sobě přináší možnost zamyslet se a ohlédnout za uplynulými dny. Už si nedokážu přesně vybavit atmosféru před šesti týdny, ale v paměti mi zůstaly obavy a odhodlání. Obavy spojené s tím, zda novou situaci jako lidé, země, kraje a obce společně zvládneme a odhodlání udělat vše potřebné, co bude v našich silách, aby se neopakovaly scénáře, kterými nás zásobovala média ve zpravodajstvích z jiných zemí.
 
Podle posledních čísel se nám to společně podařilo. V Libereckém kraji narostl počet pozitivně testovaných osob za poslední týden ze 191 na 194 osob a ve vzorku více než 1500 testovaných zaměstnanců pobytových zařízení sociálních služeb byli dva pozitivně testovaní ve dvou zařízeních. Následné testy mezi zaměstnanci a klienty v těchto zařízeních neprokázaly žádného dalšího nemocného. Také situace v České republice je stabilizovaná a počty nově testovaných jsou zatím, a snad natrvalo, významně nižší, než byly prognózy epidemiologů na konci března. Vůbec jim to nevyčítám, ocitli se, stejně jako my, v mimořádné a nové situaci. Každé jejich slovo a názor byly mnohokrát použity nejenom pro zavádění všech omezujících opatření, ale také nyní, pro jejich uvolňování.
 
Podle všeho jsme v této fázi pandemie koronaviru COVID-19 uspěli. Všichni a společně. Někdy navzdory zmateným rozhodnutím a krokům na centrální úrovni, oznamovaných na tiskových konferencích dříve, než byla napsána potřebná krizová opatření. Uspěli jsme díky odpovědnosti miliónů obyvatel dodržujících pravidla a doporučení, díky desítkám tisíc lidí, kteří ušili roušky, vyráběli náhradní ochranné pomůcky, dodávali dezinfekci a pomáhali druhým všude tam, kde to bylo potřeba. Uspěli jsme rovněž díky vaší práci, kterou jste v posledních dvou měsících odvedli. Díky organizaci prací a všeho, co jste udělali pro obyvatele ve vašich městech a vesnicích.
 
Nehodlám se připojovat ke glorifikaci jednotlivců. Nemyslí si, že máme vyhráno. Slova o tisících lidech zachráněných před smrtí, s dovolením, označím za nechutný politický marketing. Ptáte se proč? Je to jednoduché. O novém typu koronaviru toho víme příliš málo a vůbec netušíme, jestli je tato fáze souboje s nemocí jejím koncem, nebo jde jen o začátek, či se nemoc vrátí v druhé vlně, o které mluví někteří odborníci. Je čas na novou upřímnost, musíme si přiznat, co všechno nevíme a musíme se podle toho chovat.
V příštích týdnech, měsících a snad ne letech se budeme muset naučit žít s tím, že tady COVID-19 je a sám od sebe nezmizí. Budeme se muset věnovat nemocným lidem, nejvíce ohroženým skupinám obyvatel a chránit zdravotníky a další lidi v první linii. Zbytečně neriskovat a obrnit se trpělivostí. A všem ostatním lidem umožnit návrat co nejblíže k normálnímu životu. Bez vás by všechna vládní opatření a rozhodnutí nemohla být uváděna v život. Právě díky činnosti místní samosprávy, práci starostek, starostů, dobrovolných hasičů a tisíců dobrovolníků, by dosavadní průběh nemoci v České republice nemohl být takový, jaký je. Dáváte nám všem naději na rychlý návrat do normálních časů, na které se všichni společně těšíme.
 
Martin Půta
hejtman Libereckého kraje
………………..

Noc kostelů 2023

Noc kostelů je každoroční akce, která si klade za cíl umožnit široké veřejnosti neformální a bezprostřední setkání s křesťanstvím. Během této události jsou v podvečerních a nočních hodinách otevřeny pro veřejnost vybrané kostely různých...

číst více

Už sedm let pomáháme školám na Frýdlantsku…

V projektu Místní akční plán Frýdlantsko III se zástupci škol, neziskovek a obcí společně setkávají a přemýšlí, co by se dalo na Frýdlantsku ve vzdělávání zlepšit. Mapujeme vzdělávání na Frýdlantsku, aby naše děti měly lepší šance ve škole i v...

číst více

Komise soutěže Vesnice roku hodnotila Višňovou

Soutěž Vesnice roku 2023 je v plném proudu. Do pátku 28. dubna2023 mohly obce podávat své přihlášky a nakonec se do sedmadvacátého ročníku zapojilo hned 175 úžasných obcí. V průběhu května a června je čeká napínavý boj o titul, kdy je navštíví krajské komise a vyberou...

číst více

Pin It on Pinterest