Téměř 130 školáků a školaček z Frýdlantska se zapojilo do naší malé ankety, ve které jsme se dětí a teenagerů ptali, co jim na učení doma líbilo, co jim chybělo a zda se těší do školy. Schválně, jestli se shodneme s názory vašich dětí nebo vnoučat.

Nejvíce se do duelu zapojili žáci z Raspenavy, Nového města pod Smrkem, Jindřichovic a Frýdlantu. Žáci prvního a druhého stupně byli v duelu zastoupení rovnoměrné.

 

„Když mě učení neba….“

Už jste taky slyšeli někoho říkat, že “Ty dnešní děti nic nebaví a učení už vůbec ne”? Tak vás možná překvapí že 88 % dětí odpovědělo, že je učení baví. A víc jak polovina z nich se učí nejraději ve škole (46%), zbytku je to buď jedno (22%) nebo preferují učení doma (19%). Překvapivě jen 12% žáků odpovědělo, že je učení nebaví nikde. 

Většina školáků a školaček (74%) uvedla že se více naučí ve škole než doma, jen 20% uvedlo že  se více naučí doma. 

Nejvíce pomáhají rodiče…

Kdo tedy dětem a teenagerům při domácím vzdělávání nejvíce pomohl nebo je motivoval? U 48% dotázaných to byli táta s mámou (zdá se, že ještě čas robotů nenastal a my rodiče si ještě na ledaccos ze školních let vzpomeneme), důležitá je také pomoc internetových zdrojů a pomohla celým 23% dotazovaných. Jen 16% dětí zařadilo na první místo v pomoci učitele (na dálku jde prostě podpora hůř). A jen u 8% dětí označilo za hlavního pomocníka sourozence.

 

 

 

“Chci jít do školy, protože potřebuju mít před sebou člověka který mi to všechno vysvětlí a ne mít před sebou slohovku o tom jak to mám dělat”

Celých 20% školáků by se rádo dále učilo z domova, 38% školáků se těší zpět do školy. A co kdybychom my rodiče, prarodiče učitelé, ředitelé, prostě společnost vytvořili podmínky pro kompromis, tedy že by se děti vrátili do školy jen na  “pár dní v týdnu”? Některé školy v republice už vážně uvažují o tom, že nechají třeba 1 den v týdnu na 2. stupni trvale online. Pro 42% žáků z Frýdlantska by tato varianta byla nejvíc vyhovující.

Učit se z domova má svoje jasné výhody…

Na domácím režimu děti a teenageři oceňují hlavně větší volnost při rozhodování o tom, kdy a co se budou učit. Podívejte se, co ještě ještě vzkazují: 

„Už se těším na paní učitelku”. “Veliké díky”. “Je to dobrý se učit doma” .“Je to o 100% lepší.” “Chtěl bych poděkovat učitelům za jejich trpělivost při plnění úkolů.” “Chci do skoly .” “Strašně moc bych se chtěla vrátit do školy, protože mi chybí učitelé a kamarádi.” 

Chci míň učení ve škole. takhle doma je toho míň a stačí to”.  “Učte se poctivě a neodkládejte si úkoly na jindy”. “Učení doma je sice super ale ocenila bych více online hodin. Zatím jsme měli jen Fyziku a Matematiku, kterou jsme měli až po měsíci Karantény.”

Doma to není ono!” “Učení z domova nezvládám a polovinu věcí nechápu”. “Pro mě to je těžší se učit doma než ve škole”. “neposílejte úkoly o víkendu, když chodíme do školy taky nám nezadáváte úkoly o víkendu” . “Učit se doma mně nebaví a strávíme u toho hodně času a potom nemam moc času na své věci. Rodiče musí chodit do práce a potom na sebe nemáme čas”. “Je toho trochu moc.” “Já to učení někdy vážně nestíhám a hrozně mi pomohlo že chodíme do školy.” A nakonec ta nejvýstižnější věta z celého průzkumu “brácho, je to napi*u”.

Pokud máte kolem sebe nějakého školáka nebo školačku, kteří mají na věc jiný názor, pošlete jim odkaz na naši anketu: https://bit.ly/duel-skola.  

Na dotazníku a jeho zpracování se podíleli Lucie Winklerová, Jakub Husák, Anna Randáková

Kunratická JamParáda vstoupila do jubilejního 10. ročníku

Odstartoval jubilejní 10. ročník největší marmeládové soutěže ve střední Evropě - Kunratická JamParáda. Soutěž milovníků marmelád pořádají v severočeských Kunraticích ve Frýdlantském výběžku a zvou všechny příznivce této sladké dobroty, aby se do mezinárodního klání...

číst více

Višňová B je okresním přeborníkem pro sezónu 2021/2022

Ve Višňové se již několik týdnů plánoval program, který měl doprovázet oslavy zisku mistrovského titulu v libereckém okresním přeboru mužů. Celý harmonogram ovšem narušil neuskutečněný příjezd soupeře z Nové Vsi. Jako náhradu za regulérní soutěžní zápas se během pár...

číst více

U Zeleného stromu hledají kolegu do týmu

Restaurace u Zeleného stromu přijme do svého týmu na hlavní pracovní poměr nebo na dohodu o provedení práce servírku/číšníka. Nástup ihned. Dobré platové podmínky. Nevyučené nebo bez praxe rádi zaučí. Bližší informace na telefonu:...

číst více

Frýdlant se v sobotu skvěle bavil!

Skvělou zábavu pro celou rodinu nabídla v sobotu 18. června 2022 ve Frýdlantu akce Frýdlant se baví.Do městského parku, kostela Nalezení sv. Kříže a na náměstí T. G. Masaryka přilákala stovky lidí a to i přes tropické počasí.Na náměstí si mohli...

číst více

Nebe bylo plné hvězd

Nebe bylo plné hvězd zní název výstavy Ústavu pro studium totalitních režimů o likvidaci klášterů a řeholního života v Československu v 50. letech minulého století. Vernisáž se uskutečnila v pátek 17. června 2022 v křížové chodbě hejnického kláštera a můžete ji...

číst více

Pin It on Pinterest

X
X