Téměř 130 školáků a školaček z Frýdlantska se zapojilo do naší malé ankety, ve které jsme se dětí a teenagerů ptali, co jim na učení doma líbilo, co jim chybělo a zda se těší do školy. Schválně, jestli se shodneme s názory vašich dětí nebo vnoučat.

Nejvíce se do duelu zapojili žáci z Raspenavy, Nového města pod Smrkem, Jindřichovic a Frýdlantu. Žáci prvního a druhého stupně byli v duelu zastoupení rovnoměrné.

 

“Když mě učení neba….”

Už jste taky slyšeli někoho říkat, že “Ty dnešní děti nic nebaví a učení už vůbec ne”? Tak vás možná překvapí že 88 % dětí odpovědělo, že je učení baví. A víc jak polovina z nich se učí nejraději ve škole (46%), zbytku je to buď jedno (22%) nebo preferují učení doma (19%). Překvapivě jen 12% žáků odpovědělo, že je učení nebaví nikde. 

Většina školáků a školaček (74%) uvedla že se více naučí ve škole než doma, jen 20% uvedlo že  se více naučí doma. 

Nejvíce pomáhají rodiče…

Kdo tedy dětem a teenagerům při domácím vzdělávání nejvíce pomohl nebo je motivoval? U 48% dotázaných to byli táta s mámou (zdá se, že ještě čas robotů nenastal a my rodiče si ještě na ledaccos ze školních let vzpomeneme), důležitá je také pomoc internetových zdrojů a pomohla celým 23% dotazovaných. Jen 16% dětí zařadilo na první místo v pomoci učitele (na dálku jde prostě podpora hůř). A jen u 8% dětí označilo za hlavního pomocníka sourozence.

 

 

 

“Chci jít do školy, protože potřebuju mít před sebou člověka který mi to všechno vysvětlí a ne mít před sebou slohovku o tom jak to mám dělat”

Celých 20% školáků by se rádo dále učilo z domova, 38% školáků se těší zpět do školy. A co kdybychom my rodiče, prarodiče učitelé, ředitelé, prostě společnost vytvořili podmínky pro kompromis, tedy že by se děti vrátili do školy jen na  “pár dní v týdnu”? Některé školy v republice už vážně uvažují o tom, že nechají třeba 1 den v týdnu na 2. stupni trvale online. Pro 42% žáků z Frýdlantska by tato varianta byla nejvíc vyhovující.

Učit se z domova má svoje jasné výhody…

Na domácím režimu děti a teenageři oceňují hlavně větší volnost při rozhodování o tom, kdy a co se budou učit. Podívejte se, co ještě ještě vzkazují: 

“Už se těším na paní učitelku”. “Veliké díky”. “Je to dobrý se učit doma” .“Je to o 100% lepší.” “Chtěl bych poděkovat učitelům za jejich trpělivost při plnění úkolů.” “Chci do skoly .” “Strašně moc bych se chtěla vrátit do školy, protože mi chybí učitelé a kamarádi.” 

Chci míň učení ve škole. takhle doma je toho míň a stačí to”.  “Učte se poctivě a neodkládejte si úkoly na jindy”. “Učení doma je sice super ale ocenila bych více online hodin. Zatím jsme měli jen Fyziku a Matematiku, kterou jsme měli až po měsíci Karantény.”

Doma to není ono!” “Učení z domova nezvládám a polovinu věcí nechápu”. “Pro mě to je těžší se učit doma než ve škole”. “neposílejte úkoly o víkendu, když chodíme do školy taky nám nezadáváte úkoly o víkendu” . “Učit se doma mně nebaví a strávíme u toho hodně času a potom nemam moc času na své věci. Rodiče musí chodit do práce a potom na sebe nemáme čas”. “Je toho trochu moc.” “Já to učení někdy vážně nestíhám a hrozně mi pomohlo že chodíme do školy.” A nakonec ta nejvýstižnější věta z celého průzkumu “brácho, je to napi*u”.

Pokud máte kolem sebe nějakého školáka nebo školačku, kteří mají na věc jiný názor, pošlete jim odkaz na naši anketu: https://bit.ly/duel-skola.  

Na dotazníku a jeho zpracování se podíleli Lucie Winklerová, Jakub Husák, Anna Randáková

Prodej vstupenek na Valdštejnské slavnosti zahájen!

V pondělí 27. března 2023 byl v Turistickém informačním centru v přízemí radnice spuštěn prodej vstupenek na Valdštejnské slavnosti 2023. Vstupenky se prodávají na jednotlivé dny slavností, které se konají od 19. do 21. května 2023 nebo je možné...

číst více

Pin It on Pinterest