Problémy s pitím alkoholu, závislost na drogách, gamblerství nebo třeba rozvrat rodiny kvůli závislosti partnera – to je pár příkladů problémů, s nimiž lidem v Libereckém kraji pomáhá organizace ADVAITA  už od roku 1996. Jednu ze svých poraden pro gambling a jiné závislosti provozuje organizace také ve Frýdlantu. Od roku 2012 jejími dveřmi prošlo již 166 lidí.

Pojďme se společně podívat do prostor Centra 1407 v ulici Míru, ve kterých poradna sídlí. Provede nás terapeut Pavel Jäger, který za klienty do Frýdlantu pravidelně dojíždí. Při prohlídce vysvětluje, kdo do poradny vlastně chodí: „Z názvu poradny sice vyznívá, že poradna je určena především pro klienty s takzvaným nelátkovým typem závislosti, např. patologické hráče, klienty se závislostí na počítači, hrách, mobilním telefonu, mobilních aplikacích, sociálních sítích, ale přijít mohou i lidé s problémem závislosti na alkoholu a drogách.“

Pavel Jäger vypráví příběh jednoho z klientů poradny: „Josef je sympatický a výřečný muž ve věku 46 let. Jak o sobě sám prohlašuje, je soutěživý a hravý. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby jeho dluh v posledním půlroce nestoupl na 2 miliony korun. Nejde přitom o dluh z hypotéky, ani si Josef nepořídil luxusní auto. Pepa je hráč on-line sázkových her. K hraní se dostal už jako student vysoké školy, kdy si chodil s kamarády občas vsadit na fotbalovou ligu. Celé to tenkrát vypadalo dost nevinně, hraním se spíš bavil a z občasné drobné výhry zaplatil celé partě útratu v místní hospodě. O pár let později již pracoval, oženil se a založil rodinu. Do sázkové kanceláře chodil dál, stejně často, ale částky na tipy navyšoval. Také jeho výhry se zvětšovaly, vybudoval si časem jakýsi systém, kterému věřil a díky němuž přišly i první větší výhry v řádech desetitisíců. Jenže s jídlem roste chuť a vyhrané částky Pepa vždy obratem prohrával, začal si půjčovat u známých, později i u bank a dalších institucí. Jeho dluhy v zoufalství narostly velmi rychle, jednu půjčku řešil druhou a naděje na výhru se mu rozplývala. Doma i v práci byl nesoustředěný, zamotával se do svých lží a noci samým stresem už skoro nespal. Vše prasklo, když Josefova žena vybírala schránku a našla hned několik upomínek po splatnosti. Věděl, že nemá cenu zapírat, vše přiznal a sám navrhnul, že vyhledá odbornou pomoc. Sice vyplavaly na povrch dluhy a léta lží, zároveň se mu ale nesmírně ulevilo. Už nemusel žít dvojí život. Byla to velká šance odpovědně se problému postavit a začít dělat změnu,“ vypráví Jäger. Podle něj je vždycky šance na změnu, někdy to ale stojí hodně úsilí.

Do poradny také mohou přijít lidé, kteří sami závislí nejsou, ale potýkají se s tímto problémem u svých blízkých. Do poradny podle Jägera obvykle přicházejí, aby získali informace o závislosti, zorientovali se v tom, jestli jejich blízký má problém, žádají informace o způsobu péče a léčby. Chtějí vědět, jak mají s blízkými mluvit o tom, že problém se závislostí vidí, že ho chtějí pomoci řešit. Mnoho z nich mu zůstalo v paměti.

 „Vzpomínám na malou, utrápenou ženu, která nepřišla tak úplně kvůli sobě, ale hlavně kvůli manželovi. Manžel pil vlastně vždy, kdy to však překročilo únosnou mez, si dnes už ani nepamatuje. Jsou spolu více než dvacet let, mají děti, měli se rádi. Dnes už jsou mezi nimi jen hádky a zloba. Manžel pije stále, nadává pak a stěžuje si na těžký život, je zlý i na ni a na děti. Manžel se pokoušel opakovaně přestat pít, nikdy se to však nepodařilo. Láhve jsou poschovávané všude v domě, při úklidu je žena nachází v šatníku, v kotelně za kotlem, na dvoře i v dílně. Manžel slibuje, že přestane pít, nikdy svůj slib nedodrží, vždy si najde důvod, proč se znovu napít. Naštvala ho ona, někdo v práci, něco nevyšlo tak, jak mělo. Ona už neví jak dál, nikdy se nechtěla rozvést, nevidí však už jinou cestu. Už nemá sílu. Přichází, protože potřebuje vědět, jestli může udělat ještě něco, jestli už opravdu vyčerpala všechny možnosti, jak muži pomoci. Přijde znovu, je ráda, že o tom mohla s někým otevřeně mluvit, stydí se, bojí se, co bude dál, ….“

Tento příběh ještě neskončil, i blízcí někdy potřebují více času, podporu a pomoc v hledání cesty a směru, vysvětluje terapeut Jäger.

Služby poradny je také možné využít jednorázově, popřípadě nastoupit do soustavné terapeutické péče, doplňuje.

„Od počátku tohoto roku také nabízíme adiktologickou službu pro děti a mládež. To znamená, že k nám může přijít i dítě a mladý člověk do 18 let s jakýmkoli problémem souvisejícím s návykovým chováním a závislosti a jejich blízcí. Pro úvodní konzultaci je možné objednat se také v této poradně. Naše služby jsou tedy v současné době dostupné všem klientům bez omezení věku“, doplňuje pan Jäger.

Pomalu se loučíme, možná by nás napadalo ještě mnoho, na co bychom se rádi zeptali, bohužel vypršel náš čas, pan Jäger se už musí věnovat svým klientům.

Poradna pro gambling a jiné závislosti je ve Frýdlantu v provozu každé úterý od 9:00 do 17:00 hodin. Pro konzultaci je třeba se telefonicky objednat na telefonním čísle 732 315 469 nebo 603 829 730. Bližší informace o službách organizace naleznete na www.advaitaliberec.cz.

Ambulantní poradenství 1, obrázek se otevře v novém okně

Frýdlant1, obrázek se otevře v novém okně

ADVAITA rgb, obrázek se otevře v novém okně

 
Zdroj textu a fotografií: www.mesto-frydlant.cz

Pin It on Pinterest