fbpx

Dohromady devět žen z celého kraje, které pečují o potřebné, si ve čtvrtek 10. září odneslo ocenění Pečovatelka roku 2020. Soutěž už čtvrtým rokem připravil Liberecký kraj pod záštitou náměstka hejtmana pro sociální věci Pavla Svobody. Vyhlášení se uskutečnilo v zahradě zámeckého parku na Sychrově a bylo spojeno s živým koncertem známých operních a muzikálových melodií.

Kromě Pavla Svobody zastupoval na slavnostním večeru Liberecký kraj také náměstek hejtmana pro resort školství Petr Tulpa. Oceněným pečovatelkám pogratulovala i Pavla Řechtáčková, krajská koordinátorka pro politiku stárnutí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, a za soukromé podporovatele Josef Suska, ředitel špičkové liberecké společnosti HOKAMI CZ. Tato firma se specializuje na výrobu elektroniky a je držitelkou řady významných cen. Před dvěma lety vyhrála titul Český lídr 2018 pro Liberecký kraj a o dva roky dříve získala celostátní ocenění Vodafone Firma roku 2016.

„Populace ve vyspělých státech nezadržitelně stárnou. Věk dožití se prodlužuje. Přibývá tak seniorů, kteří se bez péče jiného člověka neobejdou. Role pečovatelek se stává nezastupitelnou. Jsou nejbližším partnerem klienta, a zároveň důležitým zdrojem informací pro zdravotníky. Cílem naší soutěže je veřejně vyzdvihnout ty nejlepších z nich,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „Současně chceme pečovatelkám takto veřejně poděkovat za práci, která je často psychicky i fyzicky velmi vyčerpávající. Chceme jim poděkovat za to, co pro seniory a zdravotně postižené dělají, za to, že si vybrali tuto nelehkou a finančně stále nedoceněnou profesi,“ doplnil.

Každá z oceněných pečovatelek získala vedle kytice a diplomu řadu drobných dárků. Mezi nimi například nechyběl poukaz na nákup drogérie a kosmetiky, poukaz na občerstvení v kavárně nebo menší finanční hotovost. Z ocenění se radovaly – Jaroslava Berntová z Centra sociálních služeb v Jablonci nad Nisou, Alena Cabálková z Pečovatelské služby města Železný Brod, Kateřina Chmelíková z organizace Domov v Raspenavě, Eva Jurcová ze Služeb sociální péče Tereza v Benešově u Semil, Michaela Linková z Domova důchodců v Českém Dubu, Marcela Mádlíková z Centra pro zdravotně postižené v České Lípě, Veronika Maturová z Domova důchodců ve Velkých Hamrech, Jitka Pavlíčková z Domova důchodců ve Sloupu v Čechách a Jana Víchová ze Spokojeného domova v Turnově.

Po vyhlášení Pečovatelek roku 2020 následoval koncert, nazvaný Děkujeme. Byl věnován zdravotníkům, záchranářům a pracovníkům v sociálních službách jako poděkování za jejich nasazení při první vlně koronavirové epidemie na jaře tohoto roku. S programem „Belcanto v opeře a muzikálu“ za doprovodu symfonického orchestru vystoupili Daniel Hůlka, Tereza Mátlová, Peter Berger a Vladimír Chmelo. Zazněly nejznámější árie a duety z děl Dvořáka, Mozarta, Pucciniho, Verdiho, Strausse a dalších světově proslulých autorů.

 

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
485226324

Na kole po stopách jizerskohorských sklářů

Na kole po stopách jizerskohorských sklářů

Po časem zavátých stopách dávných jizerskohorských sklářů vede trasa 27 kilometrů dlouhého cyklovýletu po asfaltových a zpevněných cestách Jizerskými horami. Začíná na parkovišti pod Bukovcem, pokračuje přes Jizerku na Smědavu a po Hřebenovce na...

číst více
Během návštěvy ukradla platební kartu

Během návštěvy ukradla platební kartu

LIBERECKO – Mladá žena během návštěvy u svých známých ukradla platební kartu, kterou následně i použila. Včera policisté z Obvodního oddělení ve Frýdlantě ve zkráceném přípravném řízení sdělili devatenáctileté ženě podezření ze spáchání...

číst více
Informace o výlukách na železniční trati

Informace o výlukách na železniční trati

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o výlukách na železniční trati číslo 037 Liberec - Jindřichovice pod Smrkem, Frýdlant v Čechách - Černousy, které budou probíhat ve dnech 10., 11., 12., 13. a 14. května 2021 v úseku Liberec -...

číst více

Pin It on Pinterest

Share This
X
X