fbpx

O dvacet nových chmelových kořenáčů rozšířila v pondělí 12. října 2020 Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant školní chmelnici na Naučné zemědělské stezce v Bělíkově ulici. Zároveň zde pak za účasti vedení Frýdlantu, starosty Ing. Dana Ramzera a místostarosty Jiřího Stodůlky, pokřtila letošní školní pivo, které bylo uvařeno z chmele vyrostlého na stávající chmelnici. Dvanáctistupňový Hospodář i desetistupňový Čeledín se letos obzvláště vydařili.

 

„Poptávka po školním pivu je mezi veřejností i ve škole obrovská, takže rozšíření chmelnice v prostoru naučné zemědělské stezky bylo logickým krokem. Navíc máme vizi, že díky většímu množství chmele budeme moci ve spolupráci se Zámeckým pivovarem Frýdlant uvařit příští rok ještě více školního piva a zařadit i třetí druh, pivo nealkoholické. Tak, aby ho mohli ochutnat i naši nezletilí studenti a aby si ho mohli dopřát i řidiči,“ říká ředitel Střední školy hospodářské a lesnické (SŠHL), Ing. Miroslav Kudrna.

Spolu s vedením Frýdlantu a třeba ředitelem Zámeckého pivovaru Frýdlant Markem Vávrou se proto chopili rýčů a chmelové kořenáče odrůdy žatecký poloraný do nové chmelnice sami usadili. „Už třetím rokem jsme letos chmel sklízeli, teď ho poprvé i sázíme. Věřím, že tady vzniká krásná tradice. A protože chmelnice by měla vydržet minimálně 30 let, doufám, že jsme dali dobrý základ pro to, abychom se tady mohli po těch dalších 30 let společně scházet, chmel česat a třeba i sázet další. A taky křtít každý rok nově uvařená školní piva,“ těší se starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Také křest letos uvařeného školního piva, které je už v prodeji v Zámeckém pivovaru Frýdlant, byl totiž na programu. „Pivo je opět vynikající, což je vidět i na tom, jak rychle mizí z pultů. Věřím, že se s úspěchem setká v příštím roce i novinka, kterou škola plánuje a to je nealko pivo. Protože nealkoholické Zero z produkce Zámeckého pivovaru Frýdlant je mimořádně vydařené pivo a školní pivo vařené dle stejné receptury se školním chmelem tak určitě potěší nejen žáky školy, kteří si o jeho vznik řekli, ale i nás, kteří často řídíme a nemůžeme pít pivo alkoholické,“ dodává místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Jak by se mohlo nové nealko školní pivo jmenovat, je zatím otázkou. „Necháme rozhodnout naše žáky a uvidíme, co k Hospodáři a Čeledínovi přibude,“ usmívá se ředitel SŠHL a duchovní otec nápadu na chmelnici a školní pivo z produkce školy, Ing. Miroslav Kudrna.

Chmel se v prostorách zemědělské naučné stezky letos česal potřetí, pivo se z něj v kádích v nedalekém Zámeckém pivovaru Frýdlant vařilo od konce srpna.

Martina Petrášková

Pro Střední hospodářkou školu nafotil a etikety vytvořil Petr Bíma, www.freedlantsko.eu, www.reklama-frydlant.cz, www.petr-bima.cz

 

Až o 8 milionů víc si vydělá za svůj život každý, kdo…

Až o 8 milionů víc si vydělá za svůj život každý, kdo…

každý, kdo ukončí střední školu s výučním listem ve srovnání s těmi, kteří skončí se školou hned po základce a dále nepokračují. Pokud zvládnete i maturitu, stoupnou vaše celkové životní příjmy průměrně na 40,4 milionů. Čísla vychází ze dvou nedávných výzkumů (Úřad...

číst více
6. TÁTA FEST ve Frýdlantě

6. TÁTA FEST ve Frýdlantě

Zveme Vás na 6. ročník Táta festu!Vystoupí oblíbené kapely - TYGROO, RAJTARAJ a HUSO.Se svým Loutkovým automatem (nejen) pro děti přijede Dorka Bouzková.Vstup ZDARMA!Těšit se můžete na již tradiční pivní speciál TÁTAbír z místního pivovaru...

číst více

Pin It on Pinterest

Share This
X
X