Frýdlantsko se potýká s nezájmem praktických lékařů o zajištění pohotovostních služeb. Kraj je proto vyzývá, aby přehodnotili svůj přístup tak, aby se mimo svoji pracovní dobu pacientům s akutními zdravotními problémy věnovali. Apel je součástí dopisu, který v úterý 7. prosince odeslali praktickým lékařům radní pro resort zdravotnictví Vladimír Richter, starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka, starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný a generální ředitel Krajské nemocnice Liberec, a. s. Richard Lukáš.

Liberecký kraj je dle zákona o zdravotních službách za zajištění a organizaci lékařských pohotovostních služeb na svém území zodpovědný. „Bohužel, v současné době je zájem ze strany praktických lékařů minimální a ve službách se střídá pouze několik lékařů. Dlouhodobě je to neúnosné a obáváme se, že již v prosinci letošního roku bude většina služeb neobsazených. Nyní se to týká zejména oblasti Frýdlantska. Rád bych proto apeloval na morální kredit praktických lékařů, aby se dobrovolně zapojili a snažili se poskytovat lékařskou pohotovostní službu, a to zejména mimo svoji obvyklou pracovní dobu. Byl bych za to velice rád. Nepřeji si, aby došlo k situaci, že od ledna roku 2022 budeme nuceni na Frýdlantsku vypsat praktiky do jednotlivých služeb bez ohledu na cokoli. Pevně však věřím, že nakonec zvítězí jejich profesní i morální čest,“ uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

Liberecký kraj se snaží na Frýdlantsku o zajištění pohotovostní lékařské služby v tyto časy: pondělí–čtvrtek v době od 18 do 21 hodin, v pátek od 17 do 21 hodin a v sobotu, neděli a svátky od 9 do 18 hodin.

V případě, že se kraji nepodaří praktiky přesvědčit, bude zvažovat, že lékařskou pohotovostní službu ve frýdlantské nemocnici zruší. „Pacienti pak budou odkázáni se svými akutními obtížemi na lékařskou pohotovostní službu v Liberci. Desítky tisíc obyvatel Frýdlantského výběžku si jistě zaslouží, zvláště v této covidové době, aby do Liberce jezdit nemusely,“ uzavřel radní Richter.

V Libereckém kraji je registrováno 258 praktických lékařů. Jejich zájem provozovat lékařskou pohotovostní službu je v současné době malý a střídá se v ní pouze několik z nich.  

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
485226307
770134419

Zdroj: Liberecký kraj

Vysoká rychlost je nebezpečný hazard

Během uplynulého roku řešili policisté v Libereckém kraji 4 641 dopravních nehod, meziročně počet stoupl o 124. Zemřelo při nich 15 lidí, dalších 47 utrpělo těžká zranění a 1 025 osob se zranilo lehce. Loňské dopravní nehody mají o dvě oběti...

číst více

Od víkendu se vrací posily skibusů na Smědavu

Od tohoto víkendu 15. ledna se do jízdních řádů opět po roce vrací posilové skibusy jezdící na Smědavu s lyžaři. Obecně zůstává v platnosti, že odjezdy z Hejnic jsou vždy v intervalu od 8:25 do 16:25 hod vždy ve 25. minutě každé další...

číst více

Odstávky elektřiny v Hejnicích nově na webu města

Nově se o plánovaných odstávkách elektřiny v Hejnicích můžete dozvědět jednoduše přes přímý odkaz na hlavní stránce webu města- www.mestohejnice.cz Stačí se podívat a kliknout na odkaz v pravém sloupci webu pod miniaturou webových kamer.Budete přesměrováni...

číst více

Pin It on Pinterest

Share This
X
X