Město Frýdlant se aktivně zapojilo do pomoci válečným uprchlíkům z Ruskou federací napadené Ukrajiny. Starosta města Jiří Stodůlka přivezl v pondělí brzy ráno 28. února 2022 do Frýdlantu hasičským automobilem pět utečenců z Ukrajiny, tři děti a dvě ženy. Po zkušenosti z polsko-ukrajinských hranici apeluje na všechny, kteří chtějí uprchlíkům pomoci, aby svou pomoc směřovali buď do finanční pomoci ve sbírkách, nebo do materiální pomoci koordinované přes větší organizace, které mají na Ukrajině kontakty a dokáží zajistit její dodání opravdu k potřebným. Město Frýdlant má také k dispozici již zhruba 30 krátkodobých ubytovacích kapacit pro uprchlíky, které jsou uvedeny na seznamu Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje a připravuje finanční a materiální pomoc ve výši 2 miliony korun. O té budou zastupitelé města rozhodovat na jednání 14. března 2022.  
 

Starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka se pro uprchlíky na polsko-ukrajinskou hranici vydal spolu s frýdlantským Tomášem Sobotou v neděli 27. února ráno. „Cesta tam i zpět byla dlouhá zhruba 1600 kilometrů a jeli jsme pro konkrétní lidi na konkrétní místo. Do Frýdlantu jsme tři děti a dvě dospělé ženy přivezli v pondělí brzy ráno, všechny v pořádku. Ubytování už mají zajištěné,“ říká starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.  

 

Příjem uprchlíků na polsko-ukrajinské hranici podle něj probíhá velmi organizovaně. „Poláci mají vše pod kontrolou, uprchlíky z hraničního přechodu v Medyce i z dalších přechodů až dolů na jih, převážejí do připravených záchytných stanovišť ve školách, tělocvičnách a podobně podél celé hranice, aby se příjezdové cesty neucpávaly. Uprchlíkům tam v současné době nic nechybí, takže jsem neviděl, že by tam byla potřeba nějaká konkrétní materiální pomoc,“ říká starosta Frýdlantu. Dostat se za ukrajinské hranice je však velmi náročné a dostat se poté z Ukrajiny, ještě náročnější. „Fronta aut na hranici z Ukrajiny do Polska byla včera zhruba 35 kilometrů. Naši uprchlíci v ní byli od sobotního rána a k hranici se poté vydali pěšky. Přejít hranice v Kroscienku včetně všech celních úkonů jim trvalo zhruba 30 hodin. Proto apeluji na všechny, kteří by se pokoušeli organizovat pomoc na vlastní pěst bez kontaktů na ukrajinské straně, aby svou pomoc spíše koordinovali s organizacemi, které kontakty na Ukrajině mají a dokážou pomoc směřovat přímo na určité místo. A které také řeknou, jaká pomoc je opravdu potřebná,“ dodává Jiří Stodůlka.  

 

Město Frýdlant proto znovu nabádá své občany, kteří chtějí uprchlíkům pomoci, aby svou pomoc koordinovali. „Mohou přispět finančně na účty velkých organizací, které na Ukrajině pomáhají. Mohou také směřovat materiální pomoc větším organizacím, či charitám, které je koordinují a odvážejí. A mohou nabídnout například ubytovací kapacitu pro uprchlíky, kteří budou postupně do Libereckého kraje přijíždět. V tomto případě například shromažďuje seznam nabízených ubytování Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje na emailové adrese: ukrajina@hzslk.cz,“ dodává starosta Frýdlantu. Potřebné bude také oblečení pro dospělé i děti zde na místě, protože uprchlíci často prchají ze své země jen s malým batohem s nejnutnějšími osobními věcmi.  

 

Město Frýdlant je připraveno pomáhat ukrajinským uprchlíkům nejen zmíněnou finanční pomocí a nabídkou ubytování, ale v závislosti na vývoji situace i materiální pomocí nebo třeba organizací jazykových kurzů ve spolupráci se ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant nebo Střední školou hospodářskou a lesnickou. Bude pružně reagovat na poptávku konkrétní pomoci.  

 

Foto k článku: Jiří stodůlka

Zdroj: Martina Petrášková, tisková mluvčí města Frýdlant.

Noc kostelů 2023

Noc kostelů je každoroční akce, která si klade za cíl umožnit široké veřejnosti neformální a bezprostřední setkání s křesťanstvím. Během této události jsou v podvečerních a nočních hodinách otevřeny pro veřejnost vybrané kostely různých...

číst více

Už sedm let pomáháme školám na Frýdlantsku…

V projektu Místní akční plán Frýdlantsko III se zástupci škol, neziskovek a obcí společně setkávají a přemýšlí, co by se dalo na Frýdlantsku ve vzdělávání zlepšit. Mapujeme vzdělávání na Frýdlantsku, aby naše děti měly lepší šance ve škole i v...

číst více

Komise soutěže Vesnice roku hodnotila Višňovou

Soutěž Vesnice roku 2023 je v plném proudu. Do pátku 28. dubna2023 mohly obce podávat své přihlášky a nakonec se do sedmadvacátého ročníku zapojilo hned 175 úžasných obcí. V průběhu května a června je čeká napínavý boj o titul, kdy je navštíví krajské komise a vyberou...

číst více

Pin It on Pinterest