Ve druhém díle Cyklu S legendou přes hory  míříme do Jizerských hor a začínáme v Příchovicích, kde pobýval a tvořil génius Jára Cimrman. Dnes je tu U Čápa jeho muzeum a taky rozhledna. O rozhledu ze všech čtrnácti osmitisícových vrcholů si při procházce Jizerskými horami budeme povídat s Radkem Jarošem, který si jako jediný Čech může nasadit Korunu Himálaje. A vyzkoušíme i ferratu na Kočičích kamenech. Má obtížnost B a zdoláte ji za asi 15 minut. Jak dlouho trvalo, než byla vybudována, řekne její stavitel Ladislav Hanzel. Připomeneme, že Jizerské hory patří k nejdeštivějším lokalitám v Česku vůbec, a proto tu byla už na začátku 20. století kvůli povodním navržena soustava přehrad: Souš na Černé a Desná na Bílé Desné. Obě byly zkolaudovány v roce 1915. Ale neuplynul ani rok voda z Bílé Desné zaplavila stovku domů a zabila 62 lidí. Sypaná hráz přehrady Desná se protrhla.

Popis trasy: Z Hejnic vede trasa po žluté turistické značce na Frýdlantské cimbuří. Přes Polední kameny pokračuje okolo Smědavské hory k prameništi Bílé Smědé a odtud na Jizeru – druhou nejvyšší horu Jizerských hor. Přes Knajpu vede trasa k přírodní rezervaci Na Čihadle a přes Štolpišký vodopád a Ořešník zpátky do Hejnic.

Celková délka trasy 22km, výstup 964m, sestup 957m, čas 8 hodin.

Trasa: https://mapy.cz/s/gegehusetu

Zdroj: Česká televize

Zdroj: YouTube

Foto: Jan Strakoš

 

Koupí kávy přispějte na ochranu přírody!

Jizerky ve spolupráci s libereckou pražírnou Nordbeans, Jizersko-ještědským horským spolkem a Jizerskou magistrálou uvedly do prodeje Kávu Jizerky.Spojte příjemné s užitečným a odvezte si z Jizerek kávu, jejíž koupí přispějete na ochranu přírody...

číst více

Pin It on Pinterest