Pesach je jedním z nejdůležitějších židovských svátku a zároveň jedním z nejstarších. Připomíná vysvobození židovského národa z egytského otroctví a cestu ke svobodě. Jedním z rituálů tohoto svátku je Sederová večeře. Při večeři se předčítají texty z Pesachové Hagady. Tato rituální večeře se řídí přesným řádem (Sederem).

Každý z pokrmů tohoto rituálu má své jméno a symbolický význam:
Zro’a – opečená masitá kost, je připomínkou obětního beránka.
Bejca – vejce uvařené natvrdo, symbol nového života a též Izraele, který je přirovnáván ke žloutku, který nikdy zcela nesplyne s bílkem, stejně jako Izrael nikdy nesplynul během pobytu v Egyptě s okolními národy.
Maca – macesy = nekvašené chleby v podobě placek.
Maror – hořké byliny (např. křen, řeřicha, čekanka nebo římský salát) připomínající hořkost otroctví.
Karpas – zelenina (např. nejlépe jarní zelenina s natí, petržel, ředkev, řapíkatý celer, ale i brambor nebo cibule). Symbol židovské prosperity před sestoupením do Egypta, také symbol přicházejícího jara. Přesmyčkou lze získat slovo parech, což znamená tvrdou práci a připomíná, že radost a smutek kráčejí ruku v ruce spolu.
Majim – slaná voda připomínající zázrak během přechodu přes Rákosové moře, stejně jako slané slzy. 
Charoset – základem jsou strouhaná jablka, ořechy a červené víno. Má připomínat materiál na výrobu cihel, které museli zotročení Izraelité dělat pro faraóna. Podle jiných symbolizuje sladkost svobody.
Víno – je hlavním nápojem večera.

 
Středeční podvečer 13. dubna 2022 v Betánii v Raspenavě byl ve znamení této rituální večeře.  Sešlo se zde kolem stovky lidí. Večeří prováděl a z knihy Hagady četl Pavel Andrš, farář hejnický. Jak tato večeře probíhala vidíte v naší fotogalerii. 
 
Pro Římskokatolickou farnost Hejnice, Raspenava a Mníšek nafotil Petr Bíma, www.reklama-frydlant.czwww.freedlantsko.eu

Prodej vstupenek na Valdštejnské slavnosti zahájen!

V pondělí 27. března 2023 byl v Turistickém informačním centru v přízemí radnice spuštěn prodej vstupenek na Valdštejnské slavnosti 2023. Vstupenky se prodávají na jednotlivé dny slavností, které se konají od 19. do 21. května 2023 nebo je možné...

číst více

Pin It on Pinterest