Ve středu 20. a ve čtvrtek 21. dubna 2022 proběhla ve Frýdlantu po tříleté pauze způsobené nemocí Covid-19 a vládními opatřeními proti pandemii této choroby opět Zemědělská olympiáda žáků středních škol. Soutěž už po patnácté pořádala Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant. Letos se do klání zapojilo šest zemědělských škol z celé republiky, jejichž zástupci své dovednosti prokazovali opět v sedmi soutěžních disciplínách. Součástí druhého soutěžního dne byl ve čtvrtek také doprovodný program pro veřejnost v prostorách Naučné zemědělské stezky nad pracovištěm v Zámecké ulici. Pro děti i dospělé byly připraveny zábavné soutěže, nechyběla ani výstava hospodářského zvířectva.

 

„Do Zemědělské olympiády žáků středních škol se letos zapojily zemědělské školy z Horek nad Jizerou, Kostelce nad Orlicí, Světlé nad Sázavou, Humpolce, Frýdku-Místku a samozřejmě se jí účastnil i tým naší školy. Celkový počet účastníků byl sice nižší, než při posledním konaném ročníku v roce 2019, nicméně to na kvalitě soutěže nic neubralo. Věřím, že až se situace kolem koronaviru uklidní úplně, vrátí se k nám i účastníci ze zahraničí a počet soutěžících opět vzroste,“ říká ředitel pořádající Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant Ing. Miroslav Kudrna. 

Celkem 23 soutěžících, mezi nimiž byly i dvě dívky, muselo během dvou dnů zvládnout hned sedm disciplín. „Ve středu si týmy odbyly jízdu zručnosti kolovým traktorem s dvouosým přívěsem, poznávací test plodin, plemen zvířat a materiálů, didaktický test znalostí a nastavení výsevu na secím stroji. Ve čtvrtek pak sedlácký trojboj, který je složen z ručního dojení, převozu pytlů kolečkem a odhadu hmotnosti, pak ukázali svou zručnost při práci s manipulátorem a poslední disciplínou byla výměna pneumatiky,“ říká zástupce ředitele Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant Jaroslav Palarec. 

Doprovodný program si do prostor Naučné zemědělské stezky přišlo i přes nepřízeň počasí užít více jak 700 dětí, žáků a veřejnosti z celého Frýdlantska.

 „Těší mě, že se vše zase vrací do normálních kolejí a mohli jsme být zase svědky takovéto skvělé soutěže pro žáky zemědělských škol z celé republiky a že si naši obyvatelé mohli užít skvělý doprovodný program. Moc děkuji škole a všem jejím zaměstnancům, kteří se na přípravě této soutěže podíleli, že takto krásně reprezentují naše město. A pevně doufám, že tradice pořádání zemědělské olympiády už nebude pro příště ničím přerušena,“ uzavírá starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

A jak klání žáků zemědělských škol nakonec dopadlo?

Pořadí družstev:

1. místo ČZA Humpolec
2. místo SZŠ a SOU Kostelec nad Orlicí
3. místo SŠHL Frýdlant

Pořadí jednotlivců – chlapci

1. místo Širgel Matúš – SŠHL Frýdlant
2. místo Rosecký Jakub – ČZA Humpolec
3. místo Bína Ondřej – ČZA – Světlá nad Sázavou

Pořadí jednotlivců – dívky

1. místo Grsešová Kristýna – SOŠ Frýdek-Místek
2. místo Reindlová Barbora – SOŠ a SOU Horky nad Jizerou

Zdroj textu: Martina Petrášková, tisková mluvčí města Frýdlant. 

Nafotil Petr Bíma, www.freedlantsko.eu, www.reklama-frydlant.cz, www.petr-bima.cz

 

Kunratická JamParáda vstoupila do jubilejního 10. ročníku

Odstartoval jubilejní 10. ročník největší marmeládové soutěže ve střední Evropě - Kunratická JamParáda. Soutěž milovníků marmelád pořádají v severočeských Kunraticích ve Frýdlantském výběžku a zvou všechny příznivce této sladké dobroty, aby se do mezinárodního klání...

číst více

Višňová B je okresním přeborníkem pro sezónu 2021/2022

Ve Višňové se již několik týdnů plánoval program, který měl doprovázet oslavy zisku mistrovského titulu v libereckém okresním přeboru mužů. Celý harmonogram ovšem narušil neuskutečněný příjezd soupeře z Nové Vsi. Jako náhradu za regulérní soutěžní zápas se během pár...

číst více

U Zeleného stromu hledají kolegu do týmu

Restaurace u Zeleného stromu přijme do svého týmu na hlavní pracovní poměr nebo na dohodu o provedení práce servírku/číšníka. Nástup ihned. Dobré platové podmínky. Nevyučené nebo bez praxe rádi zaučí. Bližší informace na telefonu:...

číst více

Frýdlant se v sobotu skvěle bavil!

Skvělou zábavu pro celou rodinu nabídla v sobotu 18. června 2022 ve Frýdlantu akce Frýdlant se baví.Do městského parku, kostela Nalezení sv. Kříže a na náměstí T. G. Masaryka přilákala stovky lidí a to i přes tropické počasí.Na náměstí si mohli...

číst více

Nebe bylo plné hvězd

Nebe bylo plné hvězd zní název výstavy Ústavu pro studium totalitních režimů o likvidaci klášterů a řeholního života v Československu v 50. letech minulého století. Vernisáž se uskutečnila v pátek 17. června 2022 v křížové chodbě hejnického kláštera a můžete ji...

číst více

Pin It on Pinterest

X
X