Již zítra 14. června 2022  v městském kině ve Frýdlantu! Přijďte si poslechnout paměti lidí z Frýdlantska zaznamenané dětmi.
 
Příběhy, na které bychom neměli zapomenout, zaznamenávali během zimy a jara, žáci ze základních a středních škol z Frýdlantska. Úkolem dokumentaristických týmů dětí ze sedmých až devátých tříd a prvních nebo druhých ročníků středních škol bylo v rámci projektu Příběhy našich sousedů nejen nahrát vyprávění pamětníků, kteří mají co říci, na diktafon, ale pamětnický příběh dále zpracovat a představit svým spolužákům, rodičům, učitelům a veřejnosti.
 
Vzniklé reportáže, životopisné texty a fotografie si můžete poslechnout, přečíst a prohlédnout na slavnostní prezentaci v Městském kině Frýdlant v úterý 14. června 2022 od 16.00 hodin. Představeny budou vzpomínky šesti pamětníků z regionu.
 
„Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Frýdlantsku konal podruhé, se zapojilo celkem šest žákovských týmů ze čtyř základních a dvou středních škol. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci a studenti ze ZŠ a MŠ Mníšek, ZŠ a MŠ Raspenava, ZŠ Nové Město pod Smrkem, ZŠ a MŠ Hejnice, SŠHL Frýdlant a Gymnázia Frýdlant. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění vybraných pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci v polovině června. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je velice pozoruhodný mix osobností,“ říká regionální koordinátorka pořádající společnosti Post Bellum Mgr. Vlasta Miklánková.
 
Děti zpovídaly například několik pamětníků událostí srpna 1968. „Jeden z nich, Pavel Šmidrkal, prožil příchod vojsk Varšavské smlouvy na vojně a jediná pamětnice-žena v projektu, Jarmila Krebsö, prožívala dramatické srpnové události v centru Prahy. Dále se děti setkaly se dvěma dětskými vzpomínkami na druhou světovou válku, konkrétně vzpomínkami Václava Harmáčka a Miroslava Jecha nebo s příběhem syna neodsunutých sudetských Němců Heinze Reichla, který se česky naučil až po nástupu do první třídy. Vyslechly si také vyprávění o pobytu ve vězení Franka Lukeše,“ doplňuje Vlasta Miklánková.
 
„Projekt je nesoutěžní, nicméně v rámci slavnostního podvečera odborná porota složená z historičky Anny Dařbujanové, pedagožky Michaely Komorousové a žurnalisty Adama Zemana posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a poskytne účastníkům zpětnou vazbu,“ dodává Bc. Michaela Szkála ze společnosti Post Bellum.
 
Prezentace bude ve frýdlantském kině moderovat Diana Čičmanová. Akce je veřejně přístupná a vstup je zdarma. Přijďte, nebudete litovat.
Vzpomínky pamětníků zaznamenané dětmi se stanou součástí archivu Paměť národa a budou tak uchovány pro další generace.
Žáci a studenti se do projektu Příběhy našich sousedů společnosti Post Bellum poprvé zapojili v loňském roce. Po celé ČR se k němu přidalo 537 českých škol s více jak 3000 žáky a studenty, kteří pod vedením 604 učitelů zdokumentovali v 737 žákovských dokumentaristických týmech téměř 750 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Vytvořené žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.
 
Projekt mohl být realizován díky financím, které poskytly: MAS Frýdlantsko, Liberecký kraj a obec Mníšek.
 
 
 
 
 

Kunratická JamParáda vstoupila do jubilejního 10. ročníku

Odstartoval jubilejní 10. ročník největší marmeládové soutěže ve střední Evropě - Kunratická JamParáda. Soutěž milovníků marmelád pořádají v severočeských Kunraticích ve Frýdlantském výběžku a zvou všechny příznivce této sladké dobroty, aby se do mezinárodního klání...

číst více

Višňová B je okresním přeborníkem pro sezónu 2021/2022

Ve Višňové se již několik týdnů plánoval program, který měl doprovázet oslavy zisku mistrovského titulu v libereckém okresním přeboru mužů. Celý harmonogram ovšem narušil neuskutečněný příjezd soupeře z Nové Vsi. Jako náhradu za regulérní soutěžní zápas se během pár...

číst více

U Zeleného stromu hledají kolegu do týmu

Restaurace u Zeleného stromu přijme do svého týmu na hlavní pracovní poměr nebo na dohodu o provedení práce servírku/číšníka. Nástup ihned. Dobré platové podmínky. Nevyučené nebo bez praxe rádi zaučí. Bližší informace na telefonu:...

číst více

Frýdlant se v sobotu skvěle bavil!

Skvělou zábavu pro celou rodinu nabídla v sobotu 18. června 2022 ve Frýdlantu akce Frýdlant se baví.Do městského parku, kostela Nalezení sv. Kříže a na náměstí T. G. Masaryka přilákala stovky lidí a to i přes tropické počasí.Na náměstí si mohli...

číst více

Nebe bylo plné hvězd

Nebe bylo plné hvězd zní název výstavy Ústavu pro studium totalitních režimů o likvidaci klášterů a řeholního života v Československu v 50. letech minulého století. Vernisáž se uskutečnila v pátek 17. června 2022 v křížové chodbě hejnického kláštera a můžete ji...

číst více

Pin It on Pinterest

X
X