Ve výstavní síni radnice ve Frýdlantu jsou až do konce září k vidění nejlepší fotografie devátého ročníku fotografické soutěže Jazz World Photo 2022. Třicítka snímků je každoročně tím nejlepším, co ve světě fotografie v jazzovém prostředí v předchozím roce vzniklo. Vstup na výstavu je zdarma a výstavní síň je přístupná z nádvoří radnice v srpnu denně od 10.00 do 17.00 hodin, v září pak od 10.00 do 16.00 hodin. Vernisáž výstavy proběhla v pátek 19. srpna 2022, po jejím skončení byl na programu ještě koncert pianistky, skladatelky, zpěvačky, aranžérky a producentky Beaty Hlavenkové a Oskara Töröka. 

“Letošního devátého ročníku této celosvětové soutěže fotografů jazzu se zúčastnilo 248 autorů z 31 zemí světa. Nejvíce zastoupeny byly tradičně silné jazzové země – Francie, Itálie a Polsko,” říká za organizátory výstavy Tomáš Katschner. 

“Letošní ročník navazuje na ten minulý, který byl první covidový. Ten byl šokem pro všechny. Z fotografií vzniklých v tom roce 2020 byla cítit uzavřenost a absolutní stísněnost do sebe. Podobné je to i tady u toho druhého covidového ročníku, ty pocity, které z fotek vzniklých v tom druhém covidovém roce mám, jsou podobné. Je tam hodně záběrů jednotlivců nebo takové to hraní ve stylu: “Jsme vůbec rádi, že se hraje, z těch pár akcí, které se mohly v loňském roce uskutečnit.” Ale přestože je tam cítit ta stísněnost, vždycky tam zároveň probleskuje i ta naděje, že to půjde, že to bude dobré,” podotýká Tomáš Katschner a těší se na fotografie z letošního uvolněnějšího jazzového roku, kdy už muzikanti nejsou sešněrováni striktními pravidly a opatřeními.

Na výstavě opět převládají černobílé snímky, je jich jednadvacet oproti devíti barevným. “Je to už takový trend v umělecké fotografii, ale nutno říci, že na těch černobílých fotkách vše krásně vynikne, takže se není moc čemu divit. Také letos jsme ve spolupráci s firmou Fomei natiskli fotografie na speciální fotopapír, který dostal název Jazz art collection. Takže fotky jsou ještě prokreslenější a krásnější. Věřím, že si je návštěvníci vychutnají, opravdu stojí za vidění,” dodává Tomáš Katschner. 

Vítězným snímkem Jazz World Photo je barevná fotografie francouzského fotografa a lékaře Didiera Jallaise, která zachycuje zpěvačku Lisu Simone v rychlém pohybu. Druhým nejlepším snímkem byl odbornou porotou vyhodnocen také barevný záběr francouzské fotografky Emmanuelle Nemoz a třetím černobílý záběr českého fotografa Jiřího Hrbka.

Fotogalerie z vernisáže zde.

Podrobné informace o soutěži včetně výsledků ročníku 2022 a fotogalerie třiceti nejlepších snímků najdete na www.jazzworldphoto.com.

Zdroj: Martina Petrášková, tisková mluvčí města Frýdlant. 

Ve Višňové ukázali podstávkové domy / Fotoreportáž

Ve Višňové ukázali podstávkové domy / Fotoreportáž

V neděli 26.května se Obec Višňová společně s některými majiteli podstávkových, či hrázděných domů poprvé připojila k projektu „Den otevřených podstávkových domů“, který každoročně pořádá a zajišťuje Nadace Umgebindehaus sídlící v Německu. Vše začalo ve Vísce, kde si...

číst více

Pin It on Pinterest