V září 2022 nastartoval nový projekt zaměřený na zkvalitňování vzdělávání na Frýdlantsku. Jmenuje se velmi odborně Místní akční plán Frýdlantsko III. a málokdo si pod tím něco konkrétního představí. Je to ale úplně jednoduché: zástupci škol, neziskovek a obcí se společně setkávají a přemýšlí, co by se dalo na Frýdlantsku ve vzdělávání zlepšit.

V minulých letech díky této spolupráci vznikl např. projekt Knihosaura, který přináší dětem do škol nové knihy, festival deskových her a žáci místních škol se také zapojili do tvorby reportáží s místními pamětníky (Příběhy našich sousedů organizace Postbellum). Každý rok také proběhne tematická konference pro všechny na Frýdlantsku, kteří se kolem vzdělávání motají.

Frýdlantsko je krásně rozlehlé a málo osídlené, o to víc je setkávání důležité. Učitelé, ředitelé a odborníci se schází čtyřikrát do roka v tzv. pracovních skupinách, které jsme pojmenovaly po chytrých a inspirativních ženách: MARIE MONTESSORI (zakladatelka tzv. Montessori výuky), MILEVA MARIĆOVÁ (matematička a manželka Alberta Einsteina), BOŽENA NĚMCOVÁ (…tak tu asi všichni znáte) a MARGARET THATCHER (věděli jste, že byla i ministryní školství?). Společně řešíme, jak podpořit děti ve čtenářské a matematické gramotnosti, jak předcházet školní neúspěšnosti a kde na to vzít finance.

V říjnu a listopadu přemýšlelo 21 zástupců z řad učitelů, ředitelů a neziskovek nad tím, jak zlepšit vzdělávání na Frýdlantsku. Jaké jsou naše silné a slabé stránky, ohrožení a příležitosti? Na výslednou swot analýzu se můžete podívat zde a případně nám připsat komentář. Budeme rádi za názory a nápady.

Další tematické setkání nás čeká 16. února 2023 v 17 hodin v kině Frýdlant: představíme demografickou studii Frýdlantska s výhledem na dalších 15 let a Analýzu pro Frýdlantsko od společnosti PAQ Research. Zváni jsou nejen učitelé, starostové ale i široká veřejnost.

Lucie Winklerová

Manažerka MAP Frýdlantsko III.

Africký mor prasat ve Frýdlantském výběžku

Státní veterinární ústav Praha dnes potvrdil nákazu afrického moru u uhynulého prasete divokého nalezeného v Jindřichovicích pod Smrkem. Jednalo se o sele, které bylo údajně nalezeno ve čtvrtek v blízkosti hranic s Polskem, kde se...

číst více

Co dělat proti zimě? Ohřejte se v sauně a páře

Saunování je jedna z možností jak přečkat nevlídné zimní měsíce. I lékaři doporučují pravidelný pobyt v sauně. Ten má velmi pozitivní vliv na naše tělo a naši mysl.Nově vybudované wellness centrum  je příležitostí k celkové regeneraci a...

číst více

Pin It on Pinterest