Slavnostního otevření nové budovy se dočkal ve středu 29. března 2023 Domov Raspenava, který je  zařízením pro osoby se zdravotním a kombinovaným postižením. Jeho výstavba začala v létě roku 2021 a celková cena kompletního projektu včetně vybavení je 76 milionů a 770 tisíc korun včetně DPH. Objekt se skládá ze čtyř jednopodlažních pavilonů propojených centrální chodbou. Vedle čtyř domácností je v objektu i kuchyně, stravovna, provozní zázemí a společenské prostory. Kolem domu je vytvořena zahrada, čítající také herní prvky.

“Do nového objektu se začátkem dubna nastěhuje 18 klientů. Z dosavadních prostor se domov stěhuje po 36 letech a to především proto, že jsou pro imobilní klienty a děti s poruchami autistického spektra nevyhovující. V novém objektu budou děti rozděleny do čtyř čtyřčlenných až pětičlenných domácností, více se tím přiblížíme rodinnému způsobu života, a kvalita služby se tak posune zase o stupeň výš. V každé domácnosti je k dispozici kuchyňka, společný obývací pokoj a jednolůžkové pokoje. Pokoje pro děti s poruchami autistického spektra jsou koncipovány jako bezpečné, s měkkým obložením stěn. Ze všech bytů je vstup na terasu,” přibližuje nový objekt ředitelka Domova Raspenava Květa Kutílková. Domov má vlastní stravovací provoz, nová jídelna bude sloužit nejen dětem, které zde budou bydlet, ale i dospělým klientům, kteří využívají ambulantní služby sociálně terapeutických dílen. 

Domov Raspenava poskytuje péči 29 lidem (nové prostory pro 18 klientů a k tomu ještě dva byty) ve věku od 3 do 26 let s mentálním postižením, s poruchou autistického spektra a s kombinovaným postižením. 

“Domov Raspenava je dalším příkladem takzvané transformace sociálních služeb, která znamená přeměnu nedůstojných podmínek života mentálně postižených a jejich nasměrování blíž k běžnému životu. Díky tomuto procesu vznikají moderní bydlení komunitního typu, která pomáhají postiženým lidem co nejvíce se přiblížit normálnímu životu zdravých lidí,” říká hejtman Libereckého kraje, který je zřizovatelem Domova Raspenava, Martin Půta. 

Nový objekt Domova Raspenava vznikl díky evropské dotaci v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, ze kterého šlo téměř 51 milionů korun, a státnímu příspěvku téměř 3 miliony korun. Zbytek peněz poskytl Liberecký kraj. 

Slavnostního otevření se v Raspenavě zúčastnil i starosta Frýdlantu Dan Ramzer, který si prostory spolu s ostatními důkladně prohlédl. “Jsem rád, že se Domov Raspenava jako jedno ze dvou krajských sociálních pracovišť může v rámci transformace přestěhovat do nových, krásných a hlavně vhodných a bezbariérových prostor. Všem klientům, jejich rodinám a zaměstnancům přeji, aby se jim v novém domově krásně bydlelo a žilo a aby zde byli spokojení,” uzavřel. 

Více fotografií zde: Frýdlant. 

Zdroj: Martina Petrášková, tisková mluvčí města Frýdlant.

 

Noc kostelů 2023

Noc kostelů je každoroční akce, která si klade za cíl umožnit široké veřejnosti neformální a bezprostřední setkání s křesťanstvím. Během této události jsou v podvečerních a nočních hodinách otevřeny pro veřejnost vybrané kostely různých...

číst více

Už sedm let pomáháme školám na Frýdlantsku…

V projektu Místní akční plán Frýdlantsko III se zástupci škol, neziskovek a obcí společně setkávají a přemýšlí, co by se dalo na Frýdlantsku ve vzdělávání zlepšit. Mapujeme vzdělávání na Frýdlantsku, aby naše děti měly lepší šance ve škole i v...

číst více

Komise soutěže Vesnice roku hodnotila Višňovou

Soutěž Vesnice roku 2023 je v plném proudu. Do pátku 28. dubna2023 mohly obce podávat své přihlášky a nakonec se do sedmadvacátého ročníku zapojilo hned 175 úžasných obcí. V průběhu května a června je čeká napínavý boj o titul, kdy je navštíví krajské komise a vyberou...

číst více

Pin It on Pinterest