V sobotu 14. října proběhl v Hejnicích za velmi nepříznivého deštivého počasí 11. ročník sportovně-turistické akce pro „drsné ženy a muže“ Hejnicman 2023. Zorganizoval ho liberecký spolek Jizerské aktivity ve spolupráci s Městem Hejnice.

Nejnáročnější závod Žulový trojboj byl odstartován ve 13 h a zúčastnilo se ho šest závodníků. Trojboj zahájila nová disciplína – „běh s vodou“, při němž závodníci nesli na hlavě lavor plný vody a s nimi absolvovali trasu dlouhou 700 m na hejnické náměstí. Následovala disciplína „polárník“, kdy závodníci museli oběhnout zelenou plochu na lyžích a při tom táhnout pneumatiku, a nato je čekal výběh na vrchol Ořešníku a návrat zpět na náměstí.

Všechny tři disciplíny zvládl nejrychleji Radim Foltman (43 let) z Liberce za 54:32, na druhém místě doběhl Marek Plášil (35 let) z Hejnic v čase 58:00 a za ním skončil Jiří Stanovský (28 let) z Hejnic, který zvládl trať za 1:07:04. Z žen zvítězila hejnická závodnice Šárka Stanovská (34 let) časem 1:01:38 a jako druhá doběhla Dominika Lejsková (33 let) z Liberce se ztrátou 3:38.

Ve 14 hodin byl společným startem zahájen hlavní závod – Ořešník. Celkem sedmičlenné pole ženy a mužů vyrazilo s povinnou zátěží (ženy 7,5 kg, muži 15 kg) po červené značce na horu Ořešník a jejich úkolem bylo zvládnout výběh a sestup (trať dlouhou 5 km), v co nejkratším čase.

Vítězem a tedy Hejnicmanem 2023 se stal Petr Schneider (44 let) z Liberce, když trať absolvoval za 53:04. Na druhém místě se umístil Martin Leták (42 let) z Vratislavic n. N. časem 55:59 a třetím v pořadí skončil Jan Louda (43 let) z Liberce a jeho čas měl hodnotu 58:04.

Závodu se zúčastnila pouze jedna žena, Karolína Šilhánová (38) z Hejnic, a tak si bez konkurence časem 1:08:09 odnesla palmu vítězství v ženské kategorii.

Po doběhu posledního závodníka se na hejnickém náměstí konalo vyhlášení vítězů, kde ti nejlepší v jednotlivých závodech převzali z rukou pořadatelů: Štěpánky Novákové, Martina Ježka a Pavla D. Vinkláta nejen putovní cenu, ale i praktické věcné ceny, které závodníkům coby podporovatelé akce věnovali: Město Hejnice (výpravné publikace), Klub turistů Hejnice (víkendový pobyt pro dvě osoby na Hubertce), Direct Alpine (outdoorové oblečení), Pekařství M + S Hejnice (občerstvení). Všichni závodníci si jako upomínku odnášeli diplomy a účastnické listy vytvořené grafikem Petrem Bímou z Pekla.

Na Hejnicmana navázal od 19 hod. v místním kině 3. ročník přehlídky outdoorových filmů Libereckého kraje – Hejnicfilm 2023. Téměř pět desítek diváků shlédlo projekci

tří filmových dokumentů, po nichž následovala beseda se scénáristou a publicistou Liborem Duškem a režisérem Tomášem Galáskem, kteří představili svůj celovečerní film Boys 1970, připomínající horolezce, kteří zahynuli 31. května 1970 při zemětřesení v Peru, a rovněž zachycující stejnojmenný prvovýstup Marka Holečka a Radka Groha na Huandoy Nord uskutečněný na jejich počest.

Pořadatelé již ohlásili, že následující 12. ročník Hejnicmana 2024 a 4. ročník Hejnicfilmu se uskuteční v sobotu 19. října 2024. Těšíme se na nové Hejnicmany!

Pavel D. Vinklát, ředitel závodu a dramaturg přehlídky

Foto: Míša Ederová a Pavel D. Vinklát)

Ve Višňové ukázali podstávkové domy / Fotoreportáž

Ve Višňové ukázali podstávkové domy / Fotoreportáž

V neděli 26.května se Obec Višňová společně s některými majiteli podstávkových, či hrázděných domů poprvé připojila k projektu „Den otevřených podstávkových domů“, který každoročně pořádá a zajišťuje Nadace Umgebindehaus sídlící v Německu. Vše začalo ve Vísce, kde si...

číst více

Pin It on Pinterest