V sobotu 18. listopadu 2023 jsme slavnostně požehnali obnovenému pomníku obětem první světové války v Dětřichově v regionu Frýdlantsko a instalaci čtrnácti skleněných stanic Křížové cesty smíření v zahradě u kostela sv. Anny. Mezi hosty, kteří se této významné události zúčastnili, byli zástupci církevních, politických a místních institucí. Děkanství Frýdlant v Čechách zastupoval děkan R.D. Mgr. Grzegorz Marian Czyżewski, který posvětil jak pomník, tak i Křížovou cestu. Dále byli přítomni senátor Michael Canov, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek hejtmana pro dopravu Ing. Jan Sviták, starostové okolních obcí Ing. Michal Scheidl z Višňového, Milan Götz z Kunratic a Martin Hovad z Pertoltic, starosta sboru dobrovolných hasičů Dětřichov pan Jaroslav Brunclík, restaurátorka Vanesa Trostová a badatel a historik Milan Votava. O hudební doprovod se postarala hudební skupina Trifikus interpretující “world music” s důrazem na evropskou hudbu vrcholného středověku.
 

Pomník

V letošním roce si připomínáme 105. výročí ukončení první světové války. V rámci této příležitosti jsme se zde sešli, abychom uctili paměť těch, kdo položili své životy během této tragické kapitoly naší historie. Obec Dětřichov se rozhodla vrátit tomuto pietnímu místu jeho důstojnost prostřednictvím renovace pomníku a obnovením desek s jmény padlých hrdinů. S hlubokým uznáním děkujeme paní Vanese Trostové za její mistrovskou restaurátorskou práci na kamenné části pomníku. Dále patří poděkování firmě INTERSIGN, s.r.o., zastoupenou panem jednatelem Jaroslavem Sýkorou, za výrobu a instalaci replik desek z patinované mosazi s detailní gravírovanou grafikou. Celý projekt byl realizován díky finanční podpoře z Ministerstva obrany a přispění obce z vlastního rozpočtu.
 

Křížová cesta

Od roku 2015 je zahrada včetně kostelní zdi v majetku obce Dětřichov. V loňském roce zastupitelstvo obce schválilo obnovu Křížové cesty, což vedlo k realizaci tohoto jedinečného projektu. Návrh na výrobu čtrnácti skleněných plastik přišel od jednatele sklářské firmy Spider Glass Heřmanice, pana Josefa Novotného. Realizace projektu byla umožněna díky finanční podpoře z Česko-německého fondu budoucnosti a štědrým příspěvkům od německých rodáků, za jejichž zprostředkování děkujeme paní Monice Filové, předsedkyni Okrašlovacího spolku Dětřichov. V tomto duchu oslavy a vzpomínky nám dovolte, abychom společně uctili ty, kdo nám zanechali své odkazy, a připomněli si hodnotu míru a smíření, které tyto nové symboly představují.
 
Martina Kohoutovástarostka obce Dětřichov
 
Pro OÚ Dětřichov nafotil Petr Bíma, www.bima.cz, www.freedlantsko.eu.
Na odnomu korabli – zapojujeme ukrajinské rodiny

Na odnomu korabli – zapojujeme ukrajinské rodiny

Od roku 2022 přibylo na Frýdlantsko 600 ukrajinských uprchlíků. Mnoho jich už region opustilo, ale mnoho jich u nás zůstává. Aktuální situace je trochu nepřehledná, jedná se o 200-500 osob. Projekt Na odnomu korabli pomáhá uprchlíkům z celého...

číst více
Školy a školky na Frýdlantsku – Nová mapa vzdělání

Školy a školky na Frýdlantsku – Nová mapa vzdělání

Frýdlantsko je těžký kraj. Na relativně velkém prostoru nás žije 24,7 tisíc a jsme roztroušeni po 18 obcích. Máme tu 3 střední školy (1 106 žáků), 15 základních škol (2 276 žáků) a 14 mateřských škol (805 dětí). Naše děti učí 296 učitelů v mateřských (78)...

číst více

Pin It on Pinterest