září, 2022

2022čt01září11.00čt14.005. ročník Chmelobraní ve FrýdlantuStřední škola hospodářská a lesnická Frýdlant / Areál, Bělíkova 1387, 464 01 Frýdlant11.00 - 14.00(GMT+02:00) Druh akceGastronomie,Střední školy a gymnázia,Veřejná akce

Podrobnosti

Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant vás zve ve čtvrtek 1. září 2022 na 5. ročník Chmelobraní.

Konat se bude na Naučné zemědělské stezce školy.

Od roku 2018 pravidelně za velké slávy probíhá sklizeň chmele odrůdy nejznámějšího chmele, Žateckého červeňáku, z naší chmelnice, která je umístěna v areálu naučné zemědělské stezky. Následně ve spolupráci s pivovarem Albrecht uvaříme tři druhy školních piv Frýdlantský Hospodář 12, polotmavý ležák Frýdlantský Čeledín 11 a speciál Frýdlantský Kočí 14.

Naše školní piva vaříme z čerstvého chmelu hned poté, co šišky skončily v koších česáčů. Když je chmel dočesán, putuje do varny, kde se už od časného rána vaří slad. Slad se vaří 90 až 100 minut. Varem projde celkem třikrát. Dvakrát v rámci takzvaného rmutu. Do té doby se tomu říká sladina. Teprve, když se přidá chmel, se stává dílo mladinou. Po 90 minutách vaření se pivo prudce zchladí na osm stupňů, provzdušní se a pak se přidají kvasnice. Během kvašení leží pivo na spilkách. V této fázi vzniká z cukrů alkohol. Teprve pak se pivo „zesuduje“.
To znamená, že se uloží do pivovarského sklepa, kde leží cca 60 dnů. Nastává doba těšení. První žejdlíky školního piva se čepují začátkem října. Znalci ocení větší rozmanitost chutí.

Zdroj: Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant

Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant / Areál

Get Directions

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest