březen, 2020

2020po16březen16.30po17.30Jóga ve Spa Resortu Libverda s MUDr. Tomášem KilianemSPA Resort Libverda, Lázně Libverda 82, 463 62 Lázně Libverda, Česko16.30 - 17.30(GMT+01:00) Druh akceBeseda,Přednáška,Zdraví

Podrobnosti

Principy jógy vycházejí z psychosomatické koncepce jednoty duše a těla, kdy po letech záměrného zkreslování a jednostranného výkladu toho, jak naše tělo funguje, znovu objevujeme dávnou pravdu tajemství lidské existence.

Současná přetechnizovaná moderní doba preferující hlavně neohraničený ekonomický růst a profit doslova za každou cenu klade na lidský organismus neúměrné nároky, kdy na snahu přizpůsobit se tomuto tempu doplácíme zdravotními potížemi, se kterými si ani technicky vyspělá medicína neví rady. Lidé proto zákonitě hledají pomoc v tradičních a věky osvědčených systémech celostního a přírodního léčení jako je léčení bylinami, homeopatií a akupunkturou.

Jóga stará tisíce let se stává aktuální právě pro svůj celostní  a tudíž efektivnější přístup, kdy od sebe neodděluje duševní-psychické a tělesné projevy. Naopak, její až skoro zázračné působení na lidské zdraví vychází právě ze zmíněného respektování jednoty nejen duševního, tělesného, ale i duchovního rozměru lidského organizmu.  Slovo jóga by se tedy dalo přeložit jako sjednocování nebo zharmonizování těchto rovin. Nejen tradiční čínská medicína, ale i indická ajurvéda vnímá nemoc jako problém narušené jednoty a rovnováhy nejčastěji mezi psychickým a somatickým projevem mezi duševními a fyzickými funkcemi.

Moderně se hovoří o nutnosti psycho-somatického přístupu.

Jóga se tedy od ostatních, zejm. tělovýchovných disciplín odlišuje právě důrazem na vědomý způsob provádění cvičení, které, aby mělo ten očekávaný léčebný efekt, musí se provádět nejen tělesně, ale i s vědomou účastí psychiky, kdy je nutné se na praktickou realizaci jednotlivých technik a cviků soustředit. V praxi to znamená, abychom necvičili mechanicky, ale s plnou pozorností na prováděný pohyb a techniku. Lidská mysl má tendenci nás neustále vymísťovat a odvádět naši pozornost mimo sebe. Jsme-li však bez sebe a mimo, nemůžeme se ani dobře cítit. Jelikož jóga vnímá mysl jako energii a ne jako nějaké chimérické nic, je právě práce s myslí a pozorností s cílem jejího ovládnutí vedle práce s tělem stejně, ne-li důležitějším kriteriem efektivnosti cvičení v duchu jógy. Dalším faktorem charakterizujícím jógové techniku je dech. Dech se připodobňuje nejen slovně k pojmu duch. Dech jako projev ducha má i svůj základ v cizím slově spirit, kdy vyjadřuje stejně tak funkci dechu, tak vyjadřuje i náplň pojmu duch.

Aby se tedy docílilo správného a efektivního cvičení dbáme při józe  o sladění funkce tělesné, duševní a duchovní, kdy ta poslední funkce je reprezentována právě uvědomováním si dechu, jejž se snažíme se cvičením sladit.

Tyto požadavky by nás ale neměly vézt v rámci snahy o správnost cvičení k zvýšování napětí, ale naopak k uvolnění, jež je i jakýmsi filosofickým základem etického pravidla nenásilí. Určitým, zjednodušeně řečeno, motivačním záměrem a cílem naší snahy by mělo být nejen určité zvládnutí těla, ale i ovládnutí mysli, resp. naší často roztříštěné pozornosti, kdy často ve svém životě vykonáváme věci bezmyšlenkovitě, automaticky a rutinně, což nás minimálně zbavuje oné nutné radosti, která je tou nutnou životní energií, bez které by život ztrácel smysl. Uvědomovat si právě hlouběji ten smysl a princip bytí, který je duchovní a nikoliv hmotné povahy vědomým konáním a životem v plné pozornosti na tady a teď budiž tedy jakýmsi krédem a cílem scházení se k praktikování jógy v našich lázních.

Více: https://www.lazne-libverda.cz/cz/kalendar-akci/

Sledujte náš kalendář akcí na Frýdlantsku www.frydlantsko.eu/kalendar-akci

Čas

16. 3. 2020 16.30 - 17.30(GMT+02:00)

Get Directions

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest