duben, 2023

202314duben19.0021.00Krátké A Úderné Divadlo v Dolní ŘasniciDolní Řasnice - Kulturní dům Koruna, Dolní Řasnice 153, 464 01 Dolní Řasnice, Liberecký kraj19.00 - 21.00 Druh akceDivadlo,Společenská akce,Zábava

194 kratke a uderne divadlo dolni rasnice 2023 frydlantsko

Podrobnosti

Krátké A Úderné Divadlo – Show must go off aneb musíme to odehrát ..

Divadelní představení v Dolní Řasnici na sále Kulturního domu Koruna 14. dubna 2023 od 19.00 hodin.

Krátké a úderné divadlo (KUD) vzniklo v prosinci roku 1993 ve Frýdlantě v Čechách jako soubor studentů hereckého oboru tamější Střední umělecké školy. První představení Přespříliš štědrý večer se odehrálo v sále frýdlantského Národního domu. Posléze se tvůrčí přetlak nestorů KUD (Tom Bok Řičánek, Miroslav Holubec, Jakub Žáček) přetavil v další dramatická vystoupení a happeningy v oblíbených kulturních sálech frýdlantského výběžku a Jizerských hor (Beseda ve Frýdlantě, sál restaurace U srdíček v Bílém Potoce, Hospoda v Jindřichovicích pod Smrkem atd.) Až  ve  vznik nesnesitelně monstrózního představení Živé a mrtvé obrazy ze života a smrti Albrechta z Vadštejna.

V roce  1994 přišla nabídka Pavla Havlíka z Experimentálního studia v Liberci na vystoupení v této liberecké klubové scéně v rámci pořadu Copánek. O rok později už KUD vystupovalo v Experimentálním studiu pravidelně a  odehrálo  zde  do  roku 2000  desítky  autorských  představení  a  hrálo také  pohostinsky  v   několika českých městech. Tím se KUD podařilo vykročit z frýdlantské kulturní kotliny směrem do vnitrozemí a vyvolat estetickou nejistotu v daleko širším diváckém okruhu.

V letech 1998–1999 připravovalo KUD cyklus mystifikačních zpravodajských pořadů, které byly uváděny pod názvem Krátké a úderné noviny.

Celkově dobrá nálada v souboru vyústila v podnikatelský optimismus a v prosinci 2000 se KUD přestěhovalo do svého divadelního prostoru, který na vlastní náklady vybudovalo v jednom z prostorů libereckého Domu kultury. Zde kromě uvádění svých pořadů (Jáma a divadlo, Zadarmo ani kuře nehraje, Punk není mrkev, Hra na mostě atd.) poskytlo útočiště i dalším kulturním aktivitám, koncertům, výstavám a divadelním představením ostatních tvůrčích Liberečanů. Klub Krátkého a úderného divadla se stal pravidelnou zastávkou několika souborů a interpretů (Neřež, Vlasta Redl, Vypsaná fixa, Zuzana Navarová, VOSTO5, Traband, Jan Spálený, HaDivadlo ad.). KUD pořádalo také tři ročníky divadelního festivalu Blízká setkání, spolupracovalo při pořádání festivalu FAFL a mezinárodního festivalu Mateřinka.

Ekonomická neúnosnost projektu, zvyšující se nájemné v Domě kultury a rozčarování z postoje Magistrátu města Liberece vedlo v prosinci 2007 k ukončení provozu klubu a galerie.

Krátké a úderné divadlo se rozhodlo s touto zkušeností naložit po svém a opět se proměnit v kočovný soubor, který hostuje na různých k tomu vhodných i nevhodných scénách v Česku (opět Experimentální studio v Liberci, Klub Na Rampě v Jablonci nad Nisou, Studio Ypsilon apod.

Zdroj: Střední umělecká škola v Liberci, s. r. o.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest