duben, 2022

2022so30duben17.00so23.00Oslava života / noc ohňů 2022Větrný mlýn Jindřichovice pod Smrkem, Jindřichovice pod Smrkem, Česko17.00 - 23.00 Druh akceJindřichovice pod Smrkem,Pro děti,Veřejná akce

370 oslava zivota noc ohnu jindrichovice duben 2022 frydlantsko scaled

Podrobnosti

30. dubna 2022 Větrný mlýn Jindřichovice pod Smrkem.
Milí přátelé známí i dosud neznámí,
zveme Vás k slavnosti v rozpuku jara, k oslavě souladu, lásky, plodnosti a radosti. V čase pokračujícího vzestupu slunečního ohně se spojme v pletení věnců, přípravách máje, ohňového kruhu, přírodních loučí, ohňových košťat i nás samotných a koní ke slavnostní jízdě. Pak v obřadu samotném se spolu radujme z předávání léčivé vody, v posvátném tichu zažehnutí živého ohně, ve zpěvu, tanci i hraní, metání košťat, přeskakování ohňů, hodování i v nočním rozjímání …
Společně vyrobíme březová košťata, do kterých vložíme živu toho, co potřebujeme, aby oheň spálil. Jako zdobné pokrývky našich hlav uvijeme věnce z čerstvých větviček či květů.
Kolem 19. hodiny se rozejdou různými směry dva průvody – muži hlasitým řinčením vyženou zlé duchy z polností, pak na koních i pěšmo, za zpěvu mužských písní, svým průvodem požehnají úrodě, zatímco ženy bíle oděné a zcela tiše, bez jediného slova, donesou od studánky průzračnou vodu, která oživí a ochrání nejen nás samotné ale i naše stavení, zvířata, rostliny a vše kolem. Oba průvody se setkají u pomníčku Sjednocení, kde zpěv propojí obě pohlaví. Ohně zapálíme obřadní cestou, pomocí loučí zapálených od vykřesaného ohně. Rozeznějí se písně, bubny a jiné hudební nástroje.
Posvátnou vodu si může každý odnést domů do svého stavení, dát napít všem a pokropit dvůr i chlév s prosbou o ochranu a plodnost.
Co s sebou:
– ženy bílé (světlé) šaty či sukně s halenami a džbánek na vodu, muži tmavé oblečení
– hudební nástroje (řehtačky, ozembuchy, hrnce, valchy a vařečky, chřestidla, bubny, zvonce a zvonečky, strunné nástroje, píšťaly, …)
– kdo má, křesací soupravu, staré březové koště, svého koně
– jídla víc než sníš, vlastní nádobu k pití, talířek či misku, příbor
– teplé oblečení navíc k nočnímu ohni
– vlastní potřeby k případnému přespání – je možno na louce nebo ve vnitřním prostoru
Obřad zprostředkují Budimír a přátelé z Žijícího skanzenu
budimir.obrady@gmail.com
tel. 777 249 411
FB: Oslava života 2022
Účast na oslavě je za dobrovolný dar libovolné podoby – obřadu samotnému či jeho průvodcům.
Děti jsou vítány!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest