březen, 2022

2022st23březen15.30st18.00Provoda - vítání jaraŽijící skanzen Jindřichovice pod Smrkem, Jindřichovice pod Smrkem 12, 463 65 Jindřichovice pod Smrkem, Česko15.30 - 18.00(GMT+01:00) Druh akceJindřichovice pod Smrkem,Pro děti,Veřejná akce

Podrobnosti

23. března 2022 Žijící skanzen JIndříchovice pod Smrkem.
Milí lidé malí velcí, slyšte zprávy předjarní!
Světlo denní provází nás v této době víc a více, až dostoupí dne, kdy bude doba od východu do slunečního kotouče západu shodná s dobou od jeho západu až do východu. A to je správná doba vyprovodit zimu z kraje a s pomocí síly Jarovíta přivítat příchod Vesny, která pozvolna probudí kraj květnatým rouchem …
Někdy po 16. hodině, po nezbytných přípravách a obřadní očistě kouřem byliny našich předků, se (jako naši předci před více než tisíci lety) vydáme zpěvným průvodem se Smrtholkou Mařenou kolem Kříže mnoha významů lesem z kopce za dědinu, k Jindřichovickému potoku, kam Mařenu vhodíme. A, doufejme, tímto činem něco probudíme … jaru otevřena brána bude.
Odvážnější z nás se oddají obřadní první jarní koupeli (ručníky a plavky i čepice povoleny, potřebujete-li a po zahřívacím nápoji zahřívacím krokem zpět z údolí na vrchol, kde živý oheň zahoří.
Děti a otcové, své pomlázky minulého roku s sebou přineste, byste je přes tento obřadní oheň odevzdali koloběhu života a připravili tak sebe k pletení nového daru zdraví ženám a dívkám. Všichni, kdož cokoli ze zimní minulosti odevzdat ze sebe chcete – kéž symboly těchto zátěží přinesete nebo je na papír či jinak vyjádříte a ohni k věčnému sežehnutí odevzdáte, byste do světla venkovního vyšli svobodnější!
V čase příprav můžete v čajovně rozprostřít přinesené dobroty a i teplé nápoje k obdarování průvodu, k svačině i milým hovorům. I hostinou příchod jara oslavíme! Zvláště vítány jako dary průvodu jsou kraslice mnoha podob, krás i úprav, jako symbol jarního rození se, k potěše ducha z prožitku krásy.
Co může každý vzít s sebou:
– libovolně malé či velké panenky / figury / panáky symbolizující Smrtholku
– pro Smrtholky náhrdelníky z vyfouknutých vajec (nejlépe bílých) či šnečích ulit
– pentle pro výzdobu ratolestí stromů i uctění duchů – červené, bílé, zelené a žluté
– hudební nástroje (klepadla, řehtačky, koncovky, flétny, brumle, zvonečky, bubny, ..)
– mladé pruty vrby, kvetoucí vrba jíva – „kočičky“, červené kraslice
– jídlo pro hostinu i obdarování průvodu (zejména barvená vejce šťastných slepic )
– předměty symbolizující události a stavy, jejichž čas u Vás je třeba ukončit
Na hostinu je vhodné vzít si vlastní hrneček, talířek, příbor.
Účast na obřadu je zdarma nebo za dobrovolný příspěvek libovolné formy.
Úctu zimě, sláva jaru!
Svobodná škola Ronja a Budimír
budimir.obrady@gmail.com, 777 249 411

Get Directions

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest