říjen, 2018

2018so27říjen15.00so17.00Slavnostní varhanní koncert prof. Michala Novenko v Chrámu Navštívení Panny Marie v HejnicíchChrám navštívení Panny Marie v Hejnicích15.00 - 17.00 Druh akceKoncert,Koncert vážné hudby,Vzpomínkové akce

001 michal novenko rotary

Podrobnosti

Rotary klub Liberec-Jablonec Vás srdečně zve 27. října 2018 od 15 hodin na

Slavnostní varhanní koncert prof. Michala Novenko

Slavnostní koncert ke 100. výročí vzniku Československa

v Chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Po koncertu možná osobní přiznání a vyznání. Akce se koná k vzpomenutí a oslavě 100. výročí založení a vyhlášení samostatného státu – Československé republiky.

Milkuláš Moyzes (1872-1944): Slávnostná predohra

Bohuslav Matěj Černohorský (1684-1742): Fuga in D

Ján Francisci (1691-1758): Preambulum in D

Jan Křtitel Kuchař (1751-1829): Fantasie e moll

P.Pantaleon Roškovský (1734-1789): Fuga na „Ite, missa est“

Josef Bohuslav Foerster (1859-1951): Fantasie C dur

Bohuslav Martinů (1890-1959): Vigilia

Josef Klička (1855-1937): Legenda D dur

Michal Novenko ( ⃰ 1962): Preludium pro F.L.Věka

Improvisace na národní motivy

Program koncertu je symbolicky sestaven z děl českých, slovenských a „československých“ autorů.

Období baroka zastupují B. M. Černohorský – minorita, který se kromě své působnosti při chrámu sv.Jakuba v Praze proslavil i v Itálii, a J.Francisci, varhaník v Banskej Bystrici.

J. K. Kuchař, blízký přítel a obdivovatel Mozartův, zastupuje styl klasicismu, zatímco jeho o něco starší současník – slovenský františkán P.Roškovský – tvoří ještě v duchu doznívání barokních vlivů.

V 19.století se u nás varhanní hudba na čas dostala na vedlejší kolej: ambice skladatelů směřovaly hlavně k dílům symfonickým a operním. Tak i naši velikáni Smetana a Dvořák zanechali pro varhany jen pár drobných a nevýznamných skladbiček. Až J.B.Foerster (příznačně i díky svému hluboce filosofickému vztahu k životu) komponuje pro varhany díla rozsáhlá a závažná. Jeho Fantasie, v níž se nápaditě prolínají 3 témata, přerůstá z pozdně romantického cítění do moderní zvukové barevnosti. Podobné stylové rysy najdeme i v úvodní skladbě M.Moyzesa, významného slovenského skladatele, varhaníka a pedagoga.

Naší první mezinárodní hvězdou ve varhanní interpretaci byl J.Klička: královskému nástroji věnoval i většinu svého skladatelského díla, které se vyznačuje osobitou a barvitou poetikou.

B.Martinů ilustruje všechny zvraty, dramata a paradoxy 20.století vlastními životními osudy (útěk před nacisty za oceán, poválečné peripetie a nakonec i obavy z návratu do změněných poměrů po Únoru 1948…). Jeden z nejčeštějších moderních skladatelů, z jehož hudby doslova dýchá láska k domovu, tak paradoxně zemřel jako americký občan ve Švýcarsku a teprve po letech mohly jeho ostatky spočinout v rodné Poličce.

Vlastenecký podtext má i skladba interpreta dnešního koncertu, kterým je Michal Novenko – původně absolvent, dnes sám dlouholetý profesor Pražské konservatoře, koncertující po celé Evropě i v zámoří (USA, Mexiko, JAR, Izrael…). Kromě koncertů na významných festivalech (Paříž, Řím, Porto, Hamburg, Palma de Mallorca, Philadelphia, Mexico City…) a ve slavných katedrálách (Orleans, Bourges, Bamberg, Peterborough, Miami…) se ve světě se proslavil také četnými nahrávkami, m.j. pro prestižní britskou značku Priory Records. Jeho Preludium pro F.L.Věka zpracovává téma starobylé písně ze zpěvníku českých bratří, která byla využita v oblíbeném filmovém ztvárnění Jiráskova románu. Koncert zakončí improvisace na národní motivy – hudba, která vznikne bezprostředně „jen pro ten dnešní den…“.

Michal Novenko (1962)

vystudoval na pražské konservatoři a AMU vedle varhan a improvisace také komposici, dirigování a hudební teorii. Varhany studoval u prof.Jaroslava Vodrážky a na mistrovských kursech Jeana Guillou (Paříž), v bachovské interpretaci se zdokonalil u prof.Helmuta Rillinga. Již během studia získal řadu ocenění (cenu Českého hudebního fondu, cenu za improvisaci na Opavské varhanní soutěži…).

M. Novenko vyvíjí bohatou a úspěšnou koncertní činnost. Opakovaně je zván do většiny zemí Evropy a do USA, koncertoval také v Jižní Africe a v Izraeli. Z nejvýznamnějších festivalů lze jmenovat italské Arezzo, Řím, švýcarský Sion (nejstarší varhany světa), Warwick (Anglie), Festival de Porto, Shavuot Festival v Jeruzalémě, Bach Festival of Philadelphia (USA) či Festival Internacional de Artes v Saltillo (Mexiko); hrál též na slavných Silbermannových varhanách v Drážďanech a Freibergu, v basilice Weingarten, na Schnitgerových varhanách u sv.Jakuba v Hamburku, v katedrále v Palma de Mallorca a ve francouzských katedrálách v Orleans, Bourges, Sens, Perpignan aj. Prof. Novenko vyučuje na Konservatoři v Praze, v zahraničí vede mezinárodní varhanní kursy (University of Texas, britská Sarum College, dále Francie, Polsko, Mexiko…) a nadále se věnuje i práci skladatelské. Vytvořil již bohatý fond nahrávek pro rozhlas, televizi a na CD již zaznamenal zvuk více než stovky nástrojů. Od r.2001 nahrává pro prestižní britskou firmu Priory Records, pro niž vytvořil m.j. vysoce ceněnou kolekci nahrávek španělských a portugalských varhan (CD ze Santanyí na Mallorce získalo titul „Star Recording“). Mimo běžného repertoáru uvádí také neznámé či zapomenuté skladby z 18. a 19. století i premiéry současných autorů. Navazuje též s úspěchem na dávnou tradici varhanní improvisace.

www.novenko.eu

………….

Rotary klub Liberec-Jablonec organizuje na 27. října 2018 několik akcí k vzpomenutí a oslavě 100. výročí založení a vyhlášení samostatného státu – Československé republiky.

Program oslav:

1. Pouť ke KAMENU REPUBLIKY, místu na staré poutní cestě pod Oldřichovským sedlem, kde již po 10 letech trvání Československé republiky občané této  republiky vztyčili pomník a vysázeli 10 lip k připomínání vyhlášení republiky. Vzpomínka historika, zdravice reprezentantů kraje a obcí a položení květin. Setkání u Kamene republiky v 10 h.

2. Slavnostní varhanní koncert prof. Michala Novenko. Od 15 hod v Chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Po koncertu možná osobní přiznání a vyznání.

3. Večerní zamyšlení nad událostmi doby před 100 lety. Zamyšlení a diskuse k tématu zánik státního útvaru Rakousko-Uhersko a vyhlášení samostatnosti nových států ve střední Evropě. Od 20 hod v klášterní aule v Klášteru Hejnice.

Vážení přátelé, udělali byste nám velkou radost, kdybyste byli našimi milými společníky při těchto oslavách.

V Liberci 10. 9. 2018
Jiří Láníček
Prezident RC Liberec- Jablonec

GPS Šolcův rybník 50.8773478N, 15.1134089E
GPS Kámen republiky 50.8721339N, 15.1338617E
GPS Klášter Hejnice 50.8754564N, 15.1825369E

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest