srpen, 2020

2020čt27srpen9.30čt0.00Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant zve na 3. ročník ChmelobraníStřední škola hospodářská a lesnická Frýdlant / Areál, Bělíkova 1387, 464 01 Frýdlant9.30 - 0.00 Druh akceStřední školy a gymnázia,Veřejná akce

chmelobrani

Podrobnosti

3. ročník Chmelobraní🍺

Čtvrtek 27. srpna od 9:30 hod

Naučná zemědělská stezka
Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant

Od roku 2018 pravidelně za velké slávy probíhá sklizeň chmele odrůdy nejznámějšího chmele, Žateckého červeňáku, z naší chmelnice, která je umístěna v areálu naučné zemědělské stezky. Následně ve spolupráci se Zámeckým pivovarem Frýdlant vaříme dva druhy školních piv Frýdlantský Hospodář 12 a polotmavý ležák Frýdlantský Čeledín 11.

Naše školní piva vaříme z čerstvého chmele hned poté, co šišky skončí v koších česáčů. Když je chmel dočesán, putuje do varny, kde se už od časného rána vaří slad. Slad se vaří 90 až 100 minut. Varem projde celkem třikrát. Dvakrát v rámci takzvaného rmutu. Do té doby se tomu říká sladina. Teprve, když se přidá chmel, se stává dílo mladinou. Po 90 minutách vaření se pivo prudce zchladí na osm stupňů, provzdušní se a pak se přidají kvasnice. Během kvašení leží pivo na spilkách. V této fázi vzniká z cukrů alkohol. Teprve pak se pivo „zesuduje“.
To znamená, že se uloží do pivovarského sklepa, kde leží cca 60 dnů. Nastává doba těšení. První žejdlíky školního piva se čepují začátkem října. Znalci ocení větší rozmanitost chutí.

Ohlédnutí za minulým ročníkem: https://www.stredni-skola-frydlant.cz/chmelobrani/

Zdroj: Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest