květen, 2022

2022út24květen18.00út21.00Winterberg s Rudišem v HejnicíchKlášter Hejnice - Mezinárodní centrum duchovní obnovy, Klášterní 1 463 62 Hejnice Liberecký kraj18.00 - 21.00(GMT+02:00) Druh akcePosezení,Veřejná akce

Podrobnosti

V úterý 24. května 2022 od 18.00 hodin v aule Kláštera Hejnice. Vlakem do stanice Hejnice zavítá spisovatel a scénárista Jaroslav Rudiš a bude vyprávět o svých literárních postavách, příbězích i výjimečném vztahu k Frýdlantsku.
Večerem provází Milan Svoboda.
Vstupné dobrovolné

Jaroslav Rudiš se narodil 8. června 1972 v Turnově. Otec Jaroslav Rudiš st. vystudoval střední školu zaměřenou na elektrotechniku, matka Jana pracovala jako učitelka v mateřské škole. Dětství  strávil se svými dvěma bratry v Lomnici nad Popelkou, kde navštěvoval základní školu. Po jejím vychození studoval nejprve na gymnáziu v Turnově a poté učitelský obor němčina-dějepis na Technické univerzitě v Liberci. Během vysokoškolských studií se společně se svým kamarádem z dětství Petrem Pýchou věnoval divadlu, psaní absurdní poezie nebo pořádání rockových koncertů. Ve volném čase si přivydělával jako manažer punkové skupiny či hotelový portýr, čímž se později inspiroval i ve své literární tvorbě.

Po získání magisterského titulu začal roku 1998 pracovat na pozici redaktora v deníku Právo, kde s přestávkami působil dalších osm let. V letech 2001–2002 pobýval na Svobodné univerzitě v Berlíně, jež mu udělila novinářské stipendium. O rok později vydal svoji prvotinu Nebe pod Berlínem, za kterou obdržel prestižní Cenu Jiřího Ortena. Následně společně s kreslířem Jaromírem 99 vytvořil v letech 2003–2005 trilogii komiksů Alois Nebel, kdy se inspiroval svým strýcem a dědečkem, kteří pracovali na železnici. Roku 2011 komiks zfilmoval technikou rotoskopie režisér Tomáš Luňák. Film posléze získal Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film. Dalšími úspěšnými romány Jaroslava Rudiše se posléze staly Konec punku v Helsinkách, Grandhotel, Český ráj nebo Winterbergova poslední cesta.

Kromě vlastní literární tvorby tvoří i pro divadlo a rozhlasové vysílání. Publikuje taktéž v českých a německých periodikách. Příležitostně vystupuje s hudebními skupinami U-Bahn a The Bombers a píše písňové texty. S básníkem Igorem Malijevským pořádá v pražském Divadle Archa literárně-hudební kabaret EKG. V roce 2014 vytvořil projekt Kafkaband, ve kterém spolu s Jaromírem Švejdíkem, Tomášem Neuwerthem nebo Zdeňkem Jurčíkem představují zhudebněné texty Franze Kafky. V roce 2018 v Lipsku získal Jaroslav Rudiš Cenu literárních domů za rozvoj česko-německého dialogu, kterou společně udělují literární domy Německa, Rakouska a Švýcarska. Za ojedinělý přínos v oblasti literatury obdržel roku 2019 Poctu hejtmana Libereckého kraje.

Zdroj medailonu: https://www.osobnostilibereckehokraje.cz

 

Get Directions

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest