[singlepic id=14533 w=534 h=240 float=][singlepic id=14533 w=534 h=240 float=]
Rehabilitační pobyty poznávací značkou Dolního Slezska
Rekreace spojená s léčbou nebo rehabilitací se stává poznávací značkou Dolního Slezska. Rychle se rozvíjí síť lázní a hotelů, které kromě ubytování nabízí i uzdravení a omládnutí. Díky atraktivním cenám pobytů a procedur jsme stále více konkurenceschopní vůči německým a českým střediskům.

„Budeme se zaměřovat na bohatší klientelu, která pečuje o své zdraví” – říká bez výhrad Katarzyna Gajda, která zastupuje investora, jenž rekonstruuje dávné sanatorium v Barcinku u Jelení Hory. S ohledem na malou vzdálenost od hranic budou takové klienty hledat zejména mimo hranice Polska. Klienty, kteří si mohou dovolit pobyt v exkluzivním hotelu s wellnessem. Na místě bude možné využít různé typy masáží, hydroterapii, očišťování organismu a další procedury.

„O dolnoslezské lázně a wellness centra je velký zájem a jsou klienty vysoce oceňovány” – říká Jolanta Jachimowicz z varšavské kliniky Jolly Med, která také v Dolním Slezsku investovala. Právě otevřela léčebné středisko v Popielowku u Lubomierze, v areálu bývalé vojenské jednotky. Zájem však není pouze o soukromé pobyty v sanatoriích.

Z průzkumů investorské firmy West Real Estate vyplývá, že zdravotní turistika patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím odvětvím na trhu služeb v Polsku. Ročně naši zemi navštíví přes půl milionů cizinců, kteří chtějí zlepšit svůj zdravotní stav. I průzkumy Dolnoslezské turistické organizace poukazují, že téměř 10% turistů, kteří navštíví Jelenohorskou kotlinu, sem přijíždí za účelem zlepšení zdraví a posttraumatické rehabilitace.

Zdroj: internetový portál Gazeta Wroclawska, zveřejněno dne: 31.01.2011. Autor: Violetta Pietrzak

Odkaz: http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/362973, turnusy-rehabilitacyjne-znakiem-rozpoznawczym-dolnego-slaska, id, t.html

………………………………..

Cestování do Jelení Hory bude stále horší

Obyvatelé obce Podgórzyn budou mít za nedlouho náročnější cestování do Jelení Hory. Obec totiž plánuje snížit počet autobusových spojů MHD o 30 procent. Např. ze šesti ranních spojů mezi 5. a 7. hodinou zůstanou pouze dva. Dalších několik bude zrušeno mezi 12. a 18. hodinou. V sobotu a v neděli bude jízd ještě méně.

Plány na zrušení části spojů jsou důsledkem neustálého navyšování nákladů na provozování městské dopravy. „Nejsme schopni dále v tak velké míře přispívat na dopravu, jako je tomu nyní” – vysvětluje Anna Latto, starostka Podgorzyna.

V    loňském roce obec na dopravu MHD přispěla částkou cca 800 tis. PLN (4 920 tis. Kč), kdežto ještě předloni to bylo o polovinu méně. Celkově musely obce v roce 2010 doplatit na dopravu 2, 7 mil. PLN, to znamená o 1 mil. PLN více než v předchozích letech. Každá z pěti samospráv musela hledat dodatečné peníze ve skromném rozpočtu.

Je tomu tak, protože se koncem 2009 MHD transformovalo na obchodní společnost. Automaticky se provozní náklady zvýšily o 40%. Za účelem zajištění řádného fungování dopravy musela tyto náklady převzít samospráva Jelení Hory a okolní obce. „Bylo možné také zvýšit cenu jízdného, ale toto řešení jsme nezvolili” – vysvětluje Jerzy Lenard, předseda jelonohorského městského zastupitelstva.

V    této situaci obce Podgórzyn, Mystakowice, Piechowice, Jezów Sudecki a Janowice Wielkie zvažují možnost úplného zrušení využívání služeb MHD a využití služeb přepravce vybraného ve výběrovém řízení. Po zpracování prvních simulací takového řešení se ale zjistilo, že není ideální, a navíc má spoustu nevýhod.

„Dojela bych autobusem soukromého přepravce do Jelení Hory, ale pak bych si stejně musela koupit druhou jízdenku, abych dojela jiným autobusem do zaměstnání” – stěžuje si paní Stefania Koziol z Podgorzyna, která je zaměstnána ve farmaceutických závodech Jelfa. Firma totiž sídlí na druhé straně města. A nový přepravce by jezdil pouze na hranici města. Zatím se nezvažovalo řešení, kdy by na ulicích Jelení Hory jezdili dva přepravci.

Zdroj: internetový portál Gazeta Wroclawska, zveřejněno dne: 31.01.2011

Odkaz: http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/363142, coraz-trudniej-bedzie-dojechac-do-jeleniej-gory, id, t.html

……………………………………

Dolní Slezsko: Rekreační střediska bojují o zimní turisty

Máme dobré zprávy pro lyžaře. V této sezóně jezdí po dolnoslezských sjezdovkách za méně peněz. Střediska se totiž rozhodla, že budou ostře bojovat o milovníky lyžování a budou se snažit zastavit cestování lyžařů do Čech.

V boji o klienta šel nejdál Zieleniec, který jako první v Dolním Slezsku zavedl permanentky zdarma pro lyžaře ubytované na místě. Takové řešení se již dlouho standardně uplatňuje v Alpách. Nyní tomu tak bude i u nás.

Akce se účastní 17 penzionů a rekreačních středisek – permanentku zdarma obdrží každý, kdo si objedná minimálně čtyři noclehy. Je možné využít 20 vleků, včetně tří lanovek. Akce platí před i po sezóně, to znamená do 24. prosince 2010 a po 7. březnu 2011. Majitelé ubytovacích zařízení společně s provozovateli lyžařských vleků sdílí náklady na permanentky, které jejich hosté obdrží zdarma.

Známé jsou i nové ceny pro lyžaře lyžující v areálu Czarna Góra. Za jeden den lyžování zaplatíme 79 PLN (69 PLN mimo sezónu). Je to o něco méně než v českých lyžařských střediscích, které již pravidelně několik let Polákům “berou” lyžaře. Daří se jim to díky lepší nabídce.

„Loni jsem byl na lyžích pětkrát v České republice a pouze jednou na polských sjezdovkách” -přiznává Norbert Fr^ckowiak, lyžař z Vratislavi. Takových lidí je více. Lidé raději volí české hory, protože tam mají lepší podmínky – více vleků, sjezdovek, parkovišť a restaurací. Od této zimy Čechám konkurují dolnoslezská střediska. Proto snižují ceny a zlepšují zimní infrastrukturu.

Ještě před 10 lety byly v českých Krkonoších vleky levnější než v Polsku. Nyní je tomu jinak. V Peci v této sezóně za celý den lyžování lyžaři zaplatí 96 PLN (v přepočtu). V Rokytnici – 96 PLN. V Harrachově – 96 PLN, i když tu není příliš hodně sjezdovek. Ve Špindlerově Mlýně má permanentka stát až 112 PLN. To je již téměř alpská cena, byť podmínky jsou české.

Zdroj: internetový portál Gazeta Wroclawska, Autor: Mariusz Junik

Odkaz: http://www.gazetawroclawska.pl/stronaglowna/323492, dolny-slask-kurorty-walcza-o-zimowych-turystow , id, t.html

Dolní
Slezsko:
Rekreační
střediska
bojují
o
zimní
turisty
Máme
dobré
zprávy
pro
lyžaře.
V
této
sezóně
jezdí
po
dolnoslezských
sjezdovkách
za
méně
peněz.
Střediska
se
totiž
rozhodla,
že
budou
ostře
bojovat
o
milovníky
lyžování
a
budou
se
snažit
zastavit
cestování
lyžařů
do
Čech.
V
boji
o
klienta
šel
nejdál
Zieleniec,
který
jako
první
v
Dolním
Slezsku
zavedl
permanentky
zdarma
pro
lyžaře
ubytované
na
místě.
Takové
řešení
se
již
dlouho
standardně
uplatňuje
v
Alpách.
Nyní
tomu
tak
bude
i
u
nás.
Akce
se
účastní
17
penzionů
a
rekreačních
středisek
-­‐
permanentku
zdarma
obdrží
každý,
kdo
si
objedná
minimálně
čtyři
noclehy.
Je
možné
využít
20
vleků,
včetně
tří
lanovek.
Akce
platí
před
i
po
sezóně,
to
znamená
do
24.
prosince
2010
a
po
7.
březnu
2011.
Majitelé
ubytovacích
zařízení
společně
s
provozovateli
lyžařských
vleků
sdílí
náklady
na
permanentky,
které
jejich
hosté
obdrží
zdarma.
Známé
jsou
i
nové
ceny
pro
lyžaře
lyžující
v
areálu
Czarna
Góra.
Za
jeden
den
lyžování
zaplatíme
79
PLN
(69
PLN
mimo
sezónu).
Je
to
o
něco
méně
než
v
českých
lyžařských
střediscích,
které
již
pravidelně
několik
let
Polákům
“berou”
lyžaře.
Daří
se
jim
to
díky
lepší
nabídce.
„Loni
jsem
byl
na
lyžích
pětkrát
v
České
republice
a
pouze
jednou
na
polských
sjezdovkách“

přiznává
Norbert
Frąckowiak,
lyžař
z
Vratislavi.
Takových
lidí
je
více.
Lidé
raději
volí
české
hory,
protože
tam
mají
lepší
podmínky

více
vleků,
sjezdovek,
parkovišť
a
restaurací.
Od
této
zimy
Čechám
konkurují
dolnoslezská
střediska.
Proto
snižují
ceny
a
zlepšují
zimní
infrastrukturu.
Ještě
před
10
lety
byly
v
českých
Krkonoších
vleky
levnější
než
v
Polsku.
Nyní
je
tomu
jinak.
V
Peci
v
této
sezóně
za
celý
den
lyžování
lyžaři
zaplatí
96
PLN
(v
přepočtu).
V
Rokytnici

96
PLN.
V
Harrachově

96
PLN,
i
když
tu
není
příliš
hodně
sjezdovek.
Ve
Špindlerově
Mlýně

permanentka
stát

112
PLN.
To
je
již
téměř
alpská
cena,
byť
podmínky
jsou
české.
Zdroj:
internetový
portál
Gazeta
Wroclawska,
Autor:
Mariusz
Junik
Odkaz:
http://www.gazetawroclawska.pl/stronaglowna/323492,dolny-­‐slask-­‐kurorty-­‐walcza-­‐o-­‐
zimowych-­‐turystow,id,t.html

Pin It on Pinterest