fbpx

Frýdlant Frýdlantsko Singltrek Jizerské Libverda Hejnice Raspenava FrýdlantskýRASPENAVA – Zajímavý dotazník vypracovali žáci a učitelé ZŠ v Raspenavě.
V hodinách občanské výchovy proběhlo dotazníkové šetření zabývající se vztahem žáků běžných tříd ZŠ ke spolužákům ze tříd ZŠ Praktické a ZŠ Speciální a vnímání problematiky života s postižením obecně.
Z výsledků dotazníku vyplývá, že více než polovina žáků běžných tříd ZŠ vnímá sdílení školních prostor společně se spolužáky s postižením bez větších problémů, a že se za ně nestydí. Setkávání se s postiženými spolužáky ve škole není pro většinu žáků nepříjemné. Z průzkumu se ale také ukázalo, že velká většina žáků nezná žádné organizace pomáhající lidem se zdravotním postižením. Pouze čtvrtina z nich dokázala některou z organizací jmenovat. V návaznosti na tento údaj bylo zjištěno, že více než polovina „zdravých žáků“ by nebyla schopna pravidelně pomáhat osobám se zdravotním postižením. Z výzkumu se bohužel nedozvíme důvody, které by žákům v pomoci postiženým spoluobčanům bránily. Zajímavé odpovědi se objevily u otázky číslo 7 – více než 60% žáků by v případě života s postižením zvolilo sluchové postižení, zrakové a tělesné postižení by si „zvolilo“ shodně 18% žáků. Více než polovina dotázaných také někdy přemýšlela nad tím, jak by asi takový život s postižením vypadal.
Pokud se na výsledky dotazníku podíváme z pohledu školy, můžeme říci, že vzájemné soužití „zdravých“ a postižených žáků pod jednou střechou je samotnými dětmi vnímáno jako vcelku bezproblémové.
Z pohledu učitele bychom měli zapracovat na tom, abychom naše žáky naučili více spolupracovat, nabízet a přijímat pomoc. Posledně jmenované úkoly jsou „během na dlouhou trať“, ale naše škola má tu obrovskou výhodu, že těmto kompetencím můžeme naše „zdravé“ žáky naučit právě prostřednictvím kontaktu a soužitím se spolužáky se zdravotním postižením, kteří naši školu rovněž navštěvují.
Celý dotazník i jeho hodnocení k nahlédnutí zde: http://www.skolaraspenava.cz/dokument/map1.pdf

Pin It on Pinterest

Share This
X
X

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close