Historik_Eduard_Stehlik_medium

Městské muzeum Frýdlant  připravilo na pondělí 3. února v 10 hodin zahájení výstavy 1. světová válka.  Vernisáže v obřadní síni se spolu se starostou města Danem Ramzerem zúčastní hejtman LK Martin Půta, jeho náměstkyně pro kulturu Hana Maierová a další hosté.

„Letošní rok je svázán s událostí, která zanechala výraznou stopu v evropských i světových dějinách, před 100 lety, přesněji 28. 7. 1914, rozpoutala Rakousko – Uherská monarchie válečný konflikt, jehož záminkou byl sarajevský atentát na rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, následníka trůnu, a jeho ženu Žofii,“ vysvětlil Libor Štrom, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu města.

Výsledkem čtyřletého světového válečného šílenství bylo obrovské utrpení – 10 milionů mrtvých, 20 milionů raněných, 6 milionů zmrzačených. Byly zničeny mnohé kulturní památky a válečné náklady se odhadují na 338 miliard dolarů. 1. světovou válkou také končí éra velkých evropských monarchií – revoluce v Rusku a Německu nastolila republikové zřízení, rostoucí národní hnutí vyvolalo rozpad Rakousko-Uherské monarchie a vznik samostatných států, tedy i Československa.

„Jsme rádi, že vás můžeme pozvat na akci s jednoduchým názvem „1. světová válka“, kterou chceme oslovit všechny generace obyvatel nejen Frýdlantska, ale celého regionu,“ dodal Štrom.  s tím, že Město Frýdlant  získalo dotaci z Evropských fondů Euroregionu Nisa.

„Akcí, které budou letos připomínat začátek světové války, bude mnoho, ale Frýdlant je mezi prvními v České republice, kdo se tomuto významnému jubileu věnuje,“ dodal starosta.

Výstava mapuje vliv 1. světové války v našem regionu – dobové poměry, legionáři, válečné hroby, zajatecké tábory apod. Součástí výstavy a vlastně i pozvánkou budou exteriérové informační tabule.

Doprovodnými akcemi budou přednášky, zabývající se válečnými tématy – od 1. světové války až po novodobé světové válečné mise. První přednáška se koná v pondělí 3. února od 16 hodin v obřadní síni frýdlantské radnice, v podání špičkového vojenského historika a spisovatele Eduarda Stehlíka, dále se v městském kině uskuteční přednáškový cyklus  5. února od 16 hodin zakončený filmem Signum Laudis.

„Připomínce výročí 1. světové války se také věnuje projekt Čs. obce legionářské „Legie 100“. Je nám potěšením, že jsme se díky naší akci a podepsanému memorandu o spolupráci stali partnery projektu a legionářská obec  nám pomohla s přípravou,“ prozradil Dan Ramzer

 „Celý projekt o 1. světové válce je součástí Frýdlantského millenia a projektu Legie 100, který připravuje Československá obec legionářská,“ doplnil.

Výstava bude přístupná veřejnosti od 3. února do 14. března a poté se přestěhuje do partnerského města Žitavy, kde ji bude možné navštívit až do konce dubna.

Podle Hany Maierové další akce v rámci projektu Legie 100 chystají krajská muzea: Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě připravuje na 26. 6. – 14. 9.  výstavu Domov za války – Českolipsko v zázemí 1. světové války“, Muzeum Českého ráje v Turnově na 6. 3. – 27. 4. výstavu „Ještě jsme ve válce – příběhy 20. Století“  a Severočeské muzeum v Liberci na 25. 6. – 9.11. výstavu „Velká válka 1914-1918“ a  další akce budou následovat.

V Novém Boru například chtějí obnovit hřbitov obětí Rumburské vzpoury z roku 1915. Kraj je v této snaze určitě podpoří,“ zdůraznil hejtman.

 Zdroj: Krajský úřad Liberec, http://www.kraj-lbc.cz

Pin It on Pinterest