Děti s vývojovou dysfázií mají různé projevy, nikdy nemůžeme říci o jejich shodnosti. Jinými slovy: každé dítě se rodí s rozdílnou genetickou vybaveností, která mění projevy vývojové dysfázie. Vývojová dysfázie je specifická porucha řeči a čím dříve se začne s dítětem pracovat, tím lépe pro rozvoj řeči a dalších jeho potřebných schopností a dovedností důležitých pro učení ve škole. Jak pracuji s dětmi s vývojovou dysfázií?, zcela obdobně, jako s jinými dětmi. Ke každému dítěti přistupuji individuálně, tudíž není možné přístup zobecnit. Co považuji v mém přístupu za shodné?, je například shovívavost a respekt, a to ke každému dítěti, které ke mně přichází. Co podotknout? Důležité je, aby rodina navštívila včas speciálního pedagoga (v SPC, v PPP, v soukromých logopedických klinikách či v neziskových organizacích), pokud na třech letech jejich dítě nemluví, nebo-li mluví jinak, než děti v jeho blízkém okolí. Dysfázie se projevuje naprosto jinak než dyslálie, proto není možné si tyto pojmy plést. Dysfázie se netýká pouze neschopnosti vyslovovat jednotlivé hlásky, ale týká se celkové opožděnosti řeči, tedy dyslálie je jeden z jejích projevů. Můžeme říci: je to porucha “vypravování”. Dítě není schopno mluvit ve větách či řeč na nás působí žvanivě bez správného pořadí slov ve větě. Věřím, že rodiče dokážou odborníka vyhledat včas, protože jedině tím můžeme pozitivně ovlivnit život svého dítěte. Vždyť každý z nás mnohdy řešíme i v dospělosti péči o nás získanou v našem dětství.
Vývojová dysfázie a její projevy
autor: Helena Pálová | Čvn 25, 2014 | Aktuálně z Frýdlantska, Děti, Montessori poradna v Hejnicích se speciální pedagožkou Helenou Pálovou, Školy a školky | 6 Komentáře(ů)
6 Komentáře(ů)
Vložit komentář Zrušit odpověď na komentář
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..
Vážení čtenáři,
chtěl bych se podělit s hodnocením pedagogické činnosti paní Mgr. Heleny Pálové, kterou vykonává pro děti a rodiče v poradně v Hejnicích. Její úspěšnost vychází z hluboké znalosti problematiky poruch a znevýhodnění u dětí (poznal jsem ji jako jednu z nejlepších a nejschopnějších studentek v Liberci i v Hradci Králové). Propojením s pedagogikou Montessori velmi úspěšně razí jako jedna z mála speciálních pedagožek v České republice cestu využití této pedagogické koncepce u dětí s různými poruchami a hendikepy (viz její publikace). Třetím kladem je její silné přesvědčení vyplývající z jejích životních hodnot o nutnosti působení v rámci znalosti příčin problému, kdy neřeší jen důsledky (projev poruchy), ale odstraňuje příčinu, což je mnohem efektivnější a dlouhodobě funkční, i když to vyžaduje delší čas.
Velmi si cením práce paní Mgr. H. Pálové, dělá v minimálních podmínkách průkopnickou práci.
Karel Rýdl, pedagog z Pardubic
Mohu jen konstatovat, že není nutné děkovat p. prorektorovi UNI Pardubice Karlovi Rýdlovi, jelikož vzdělávání a výchovu!!! (vnímáme naprosto shodně- a to je podstatné) nikdo z nás ji nepodceňujeme. Takových lidí jako je pan prorektor či jeho hodnotový žebříček bude vždy naprosto odlišný od mnoho jiných i vysoce vzdělaných lidí, a proto je schopen ocenit a vyjádřit úctu k opravdové upřímné práci. “Schopni vnímat jinak – jsme schopni pomáhat.” Musím podotknout, pomáhat tomu, kdo opravdu chce.
Syn má vývojovou dysfázii s ADHD.Díky paní Pálové syn začal mluvit v 5 letech,protože dřív tu byla jen normální logopedie a ta nám nepomáhala.Paní Pálová svým přístupem syna zaujala a díky tomu má syn stále velkou snahu se zlepšovat a vždy se na návštěvu k “tetě” těší.Pokud máme nějaký problém ve škole s učením paní Pálová se snaží vysvětlit a poradit jakým způsobem by jsme ho mohli vyřešit.Souhlasím s paní Čapkovou jsem ráda,že na “konci světa” máme někoho kdo našim dětem pomáhá. Též paní Pálovou můžu jen doporučit.
Spousty rodičů ani neví,že dětem s poruchou jde pomoct,nejen zvládat školu,ale i všední životy.Za to velmi děkuji paní Pálové,že nám pomohla a hlavně mi otevřela oči.
Děkuji za reakci, potěšila. Je dobré, když vztahy zůstanou takové, jaký je obsah komentáře, jelikož jedině na profesionální úrovni můžeme si pomáhat.
Olince děkuji za reakci. Jsem potěšena tím, když rodič dokáže vnímat pozitivně práci speciálního pedagog, byť v neziskové organizaci. Možná o to více člověk vnímá sám sebe, jak vše dělá, zda-li vůbec pomáhá.
Mám doma dysfatika a vím , že to dysfatik je. Bohužel to je také realita, že rodiče ani neví, že touto poruchou jejich dítě trpí. K paní Pálové do poradny docházíme a všem kdo má problémy s učením nebo nějakou poruchu doporučujeme. Ona problémy dětí řeší a ne jen pojmenovává. Sama za sebe mohu říct, že jsem moc ráda, že někdo takový tady na” konci světa”existuje.