skolni_statek_frydlant_prosperuje__mediumPo letech stagnace a záporného hospodářského výsledku zažívá Školní statek Frýdlant mnohem radostnější období. Stejnojmenná společnost s ručením omezeným, jejímž jediným společníkem je Liberecký kraj, je od roku 2014 zisková.

„Jeden z největších problémů, havarijní stav padesát let staré střechy kravína, byl letos vyřešen za pomoci dotace z Programu rozvoje venkova 2014 – 2020. Finanční spoluúčast ve výši 405 tis. Kč se podařilo najít v rozpočtu Libereckého kraje. Díky dostatečné podpoře jsme mohli na opravu vybrat velmi kvalitní materiál, krytinu ze sklolaminátu,“ říká Tomáš Kysilka, jednatel společnosti Školní statek Frýdlant s.r.o.

Od roku 2012 byl navýšen stav základního stáda skotu z 20 na 65 kusů. Český strakatý skot je zde křížen s masným plemenem Charolais. Vedle zvířat investuje statek také do nové zemědělské techniky. Mimo jiné byl pořízen nový svinovací lis na kulaté balíky.

„Podařilo se nám navázat rozsáhlou obchodní spolupráci. Brakované krávy s certifikací BIO jsou prodávány do Rakouska, jalovice na Slovensko a BIO oves do Německa. Do zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem dodáváme seno a senáž v BIO kvalitě,“ dodává jednatel Kysilka.

„Důležitým a pozitivním krokem jsou obnovené praxe žáků Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant, kteří studují obory zemědělec – farmář, veterinářství a agropodnikání. Letos v dubnu proběhla na statku oblíbená a tradiční Zemědělská olympiáda žáků středních odborných škol, která rozhodně přispívá k upevnění spolupráce mezi zemědělskými školami a zemědělskou praxí,“ uvádí Josef Jadrný, náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
485226324 / 739541624

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest