14729405_1434068176622698_7623299983053521766_nFrýdlantsko bude mít od 11. prosince 2016 přímé autobusové spojení s Prahou. Dopravce ČSAD Liberec zavede autobusovou linku Nové Město pod Smrkem – Hejnice – Frýdlant – Liberec – Mladá Boleslav – Praha. Nyní je s obcemi projednáván návrh jízdního řádu, který dopravce připravuje společně s koordinátorem veřejné dopravy, společností KORID LK.

V současnosti je Frýdlant jedinou obcí s rozšířenou působností v Libereckém kraji, která nemá přímé spojení s Prahou. Spojení je možné pouze vlakem s přestupem na komerční expresní linku.

Například pro cestu z Lázní Libverda jsou již potřeba přestupy dva. Dopravce ČSAD Liberec ve spolupráci se společností KORID LK proto navrhl zavedení přímé linky. „Nová linka nemá ambici konkurovat stávající expresní lince dopravce RegioJet. Snažíme se cílit na cestující, kteří se z Frýdlantska potřebují dopravit do Mladé Boleslavi nebo do Prahy a pro něž jsou časové ztráty vyplývající z přestupů příliš velké. Navíc přímé spojení může přilákat další cestující do veřejné dopravy, kteří dnes nejezdí, protože pro ně není pohodlné se se zavazadly přesunovat z autobusu na vlak a naopak,“ říká Petr Wasserbauer, ředitel spol. ČSAD Liberec.

Návrh jízdního řádu obsahuje dva páry spojů v pracovní dny a tři o víkendu. Od pondělí do pátku pojedou z Frýdlantska spoje v 6:25 a 8:18 z Nového Města pod Smrkem, o víkendu ještě další v 17:20, který je určen pro návraty z výletů nebo dopravu studentů na koleje a internáty. Z Prahy pojedou spoje dopoledne a odpoledne. „Novou linku vítáme a věříme, že jí využijí jak klienti našich lázní, tak ostatní cestující,“ sděluje Světlana Kulbáblová, ředitelka LÁZNÍ LIBVERDA, a.s. „Cestující se budou moci přímo dopravit z Prahy do našich lázní, na tzv. check-in. Ráno po snídani a po tzv. check-out pojede autobus do Prahy. To je pro nás pozitivní zpráva, a děkuji všem, že tato myšlenka vznikla a bude zrealizována,“ dodává Kulbáblová. „Nabídka spojů myslí i na jednodenní návštěvy Prahy a na studenty, pro města a obce Frýdlantska jde o dobrou zprávu,“ říká Dan Ramzer, starosta města Frýdlant. „Nový spoj šikovně zvyšuje pohodlí a rychlost ranního dojíždění zaměstnanců i pacientů Nemocnice Frýdlant z Nového Města pod Smrkem,“ poznamenává také Pavel Smutný, starosta Nového Města pod Smrkem.

Linka bude po území Libereckého kraje (resp. z Frýdlantska do Liberce) součástí objednávky kraje, dále do Prahy bude v komerčním režimu. „Věřím, že novou nabídku spojení využijí jak obyvatelé Frýdlantska dojíždějící do Prahy, tak obyvatelé z Prahy, kteří chtějí navštívit Frýdlantsko,“ říká radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Základní jízdné pro dospělou osobu z Prahy do Frýdlantu a Raspenavy bude 110 Kč, do Hejnic a Lázní Libverda 120 Kč, do Nového Města pod Smrkem pak 130 Kč. K jízdence bude možné pro cesty do a z Prahy zakoupit prostřednictvím rezervačního systému AMS místenku a cestující si ji mohou zakoupit na internetu. „Z Mladé Boleslavi směrem do Libereckého kraje bude linka zařazena v integrovaném dopravním systému IDOL, podobně jako linka č. 360, která již dnes spojuje Liberec a Mladou Boleslav,“ upřesňuje Otto Pospíšil, zástupce ředitele společnosti KORID LK. V koordinaci s dopravcem a s touto dálkovou linkou budou upraveny jízdní řády regionálních linek na Frýdlantsku. Více informací cestující naleznou na webu www.iidol.cz. „Chceme tak omezit případné souběhy a začlenit částečně linku do systému regionální dopravy na Frýdlantsku podobně, jako tomu je v jiných částech kraje,“ doplňuje Pospíšil. Na linku dopravce nasadí komfortní autobusy zájezdového typu. „Chceme, aby cesta lidem uběhla co nejpříjemněji,“ uzavírá ředitel ČSAD Liberec Petr Wasserbauer.

Jízdní řád linky

Markéta Dědková, tisková mluvčí Krajského úřadu LK

Zdroj: Město Hejnice

Pin It on Pinterest