Na více jak 593 milionů korun vyjde výstavba osmi Center odborného vzdělávání (COV) v Libereckém kraji. Projekty mají za cíl zkvalitnit výuku na středních a vyšších odborných školách v regionu. V lednu se otevřelo první dokončené COV ve Frýdlantu. Dnes se nových prostor dočkali i žáci na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy v Liberci (SPŠSE a VOŠ). Celkové výdaje na výstavbu a vybavení COV strojírenství a elektrotechniky jsou včetně evropských a státních dotací 86.567.734 korun. Liberecký kraj vynaloží na všech osm projektů COV ze svého rozpočtu částku 109.636.490 korun.

„Na liberecké průmyslovce se otevře již druhé z plánovaných osmi COV. Projekty jsou unikátní v tom, že uspěly v konkurenci s dalšími projekty v žádosti o evropskou dotaci. Liberecká strojní průmyslovka patří mezi špičkové technické školy nejenom v Libereckém kraji. Jsem rád, že investice do COV podpoří úsilí pedagogického sboru vychovávat skvělé odborníky pro praxi v průmyslových firmách v regionu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Výuka žáků na libereckém COV bude probíhat v nových odborných učebnách. Jejich počet se zvýšil o čtyři díky vybudování nástavby budovy „B“. Ve všech učebnách je moderní technika a stroje, které zvýší kvalitu výuky a uplatnitelnost absolventů na trhu práce. Všechny prostory a pořízené vybavení je bezbariérově dostupné.

„Součástí projektu byla i demolice a výstavba nové střechy, přístavba venkovního schodiště a vestavba vnitřního výtahu. Došlo i ke sjednocení a opravě fasády. Žáci se tak budou vzdělávat ve velice příjemném prostředí. Určitě to přispěje k jejich dobrým studijním výsledkům,“ vysvětlil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

„Celková výše stavebních výdajů dosahuje 49.466.999 korun. Z prostředků Evropské unie a státního rozpočtu očekáváme příspěvek téměř 43 milionů. Do vybavení šlo celkem 34.965.561 korun, přičemž více jak 31 milionů obdržíme formou dotace,“ dodala Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Celková suma investovaná do COV strojírenství a elektrotechniky v Liberci tak činí 86.567.734 korun. Podíl Libereckého kraje dosahuje částky 12.116.489 korun.

Na začátku dubna se otevře další COV v České Lípě na Střední průmyslové škole, poté COV Vysoké nad Jizerou a COV Turnov. Dodat poslední stroje pro COV služeb při SOŠ a SOU Česká Lípa má kraj v plánu letos v červnu. Stavební práce tam již skončily a většina vybavení je na svém místě.

COV uměleckoprůmyslové na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově plánuje kraj dokončit na konci letošního léta. Z důvodu částečné havárie se zpozdí projekt COV řemesel na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou.

„Kraj dal na projekty COV ze svého rozpočtu více jak 109 milionů korun. Celková vynaložená částka na všech osm COV přesahuje 593 milionů. Jedná se pořád ještě o odhad, jelikož probíhají veřejné zakázky a některé prostory na školách potřebují dovybavit či na nich ještě pokračují stavební práce,“ uzavřela Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Zdroj: TZ Liberecký kraj

[pt_view id=”b74251faj2″]
[pt_view id=”673d3cctsq”]
[pt_view id=”b6ea8f194d”]
[pt_view id=”b90a221j8l”]
[pt_view id=”f3784a8dor”]
[pt_view id=”76600d0f1w”]

Pin It on Pinterest