Veselý masopustní rej prošel v pátek 4. března 2022 Frýdlantem. Desítky dětí v tradičních i netradičních masopustních maskách vyrazily v deset hodin dopoledne od základní školy v Husově ulici a za zpěvu písniček patřících k masopustu se vydaly k náměstí T. G. Masaryka. Tam pak masopustní veselí pokračovalo přímo před radnicí, kde se k němu připojilo i vedení Frýdlantu. 

 

Masopust se ve Frýdlantě drží už roky a pod patronát si ho v posledních letech bere mateřská škola v Jiráskově ulici. “Jsme opravdu rádi, že se po dvou letech opět mohl masopust ve Frýdlantu konat. Loni totiž jeho pořádání překazila vládní opatření spojená s pandemií koronaviru. Letos je ale situace odlišná a masopustnímu veselí nic nebránilo. Bylo úžasné opět vidět rozzářené dětské oči v průvodu masek i  před radnicí, slyšet děti vesele zpívat a vidět je tancovat. Je skvělé, že se do dění ve Frýdlantu takhle aktivně zapojují už i tříleté děti,” pochvaluje si starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka. 

Masopustní veselí kromě školek a škol z Frýdlantu přilákalo i školky z okolních obcí, například z Hejnic a Nového Města pod Smrkem. “Do průvodu se jako tradičně zapojily i děti ze Základní školy speciální a letos také poprvé klienti Domova U Spasitele, kteří byli také vybaveni masopustní maskou. Celkově byla účast opravdu velká přišli nás podpořit i rodiče a prarodiče dětí, takže před radnicí bylo opravdu pořádně živo a veselo,” usmívá se za pořádající školku v ulici Jiráskova vedoucí Michaela Fiedlerová. Počasí sice nebylo slunečné a přívětivé, jako v předchozích dnech, dětem to ale příliš nevadilo a náladu si tím nenechal nikdo zkazit. 

 

Také letos se do masopustního veselí před radnicí aktivně zapojilo i vedení Frýdlantu. “Už patnáctým rokem si také my připravujeme převlek. Před třemi lety jsme byli lesními správci, loni piráty z Karibiku, tedy vlastně z Frýdlantu. Letos jme se proměnili v zahradníky a zahradnice. Baví to děti i nás, je to příjemné zpestření tohoto podivného období,” říká místostarosta Frýdlantu Dan Ramzer s tím, že se už teď těší na masopustní veselí v příštím roce. Kromě něj se do zahradnického oblékli také starosta Frýdlantu, tajemnice Městského úřadu a asistentky sekretariátu. 

Děti se s nimi ale uvidí za necelé tři týdny znovu, konkrétně 21. března, tedy v první jarní den, kdy budou z města vynášet Morenu. I této akce se vedení Frýdlantu aktivně účastní. Sraz dětí mateřských a základních škol bude také při akci Vynášení Moreny v 10.00 hodin u základní školy v Husově ulici, na náměstí dorazí průvod zhruba v 10.15 hodin a připraven je opět krátký program. Poté se děti vydají v průvodu k řece Smědé u kostela Nalezení sv. Kříže, kde hodí Moreny do vody, aby zima definitivně odešla z města. 

Zdroj: Martina Petrášková, tisková mluvčí města Frýdlant.

Více fotografií zde.

Prodej vstupenek na Valdštejnské slavnosti zahájen!

V pondělí 27. března 2023 byl v Turistickém informačním centru v přízemí radnice spuštěn prodej vstupenek na Valdštejnské slavnosti 2023. Vstupenky se prodávají na jednotlivé dny slavností, které se konají od 19. do 21. května 2023 nebo je možné...

číst více

Pin It on Pinterest