Kdo je pravým tvůrcem Singltreku pod Smrkem?

pospisil_001Vážení příznivci webového portálu Freedlantsko,
jmenuji se Jan Pospíšil, je mi 44 let, jsem ženatý, mám 4 děti a 12 let vykonávám funkci starosty v obci Lázně Libverda. Během této doby jsem kromě jiného měl tu čest být od samého začátku u přípravy a následné realizace projektu, který znáte pod názvem Singltrek pod Smrkem. Řadu z vás během posledního roku zaručeně neminuly katastrofické zprávy „z pera“ tzv. tvůrců Singltreku pod Smrkem, které popisují historii a současnost tohoto projektu. Tyto zprávy jsou velmi rozsáhlé, bohužel však plné neobjektivních tvrzení, polopravd, lží a obviňování za účelem manipulace s veřejným míněním pomocí „nefér“ novinářských praktik. Důvody takovéhoto konání ponechám zatím stranou. Rád bych Vám chtěl tímto blogem postupně umožnit podívat se na dané téma tzv. z druhé strany a pokusit se alespoň částečně uvést věci na pravou míru.

Kdo je pravým tvůrcem Singltreku pod Smrkem?

Již delší dobu máte možnost často slýchávat a hlavně číst, že tvůrcem tohoto unikátního projektu je jistý Tomáš Kvasnička a jeho tým. Toto velmi odvážné a troufalé tvrzení se však nezakládá na pravdě. Moji rodiče mi vždy říkávali: „Honzo, samochvála smrdí“. No a ono na tom něco rozhodně bude. Abych Vám mohl poskytnout pohled na věc, kdo že je tvůrcem Singltreku pod Smrkem, musím se nejprve vrátit do roku 2008, kdy se příběh tohoto projektu začal odvíjet.

V té době již čtvrtým rokem ležel na stole záměr výstavby ski areálu na úpatí hory Smrk, který v sobě zahrnoval výstavbu pěti lanovek a dvanácti kilometrů sjezdovek s plnou možností umělého zasněžování. Tento projekt prosazovali tři obce – Nové Město pod Smrkem, Lázně Libverda a Frýdlant, které se za tímto účelem v roce 2006 sdružily ve Svazek obcí Smrk. Možnost sjezdového lyžování na Frýdlantsku jsme považovali za jednu z mála možností, jak rozhýbat zejména tak potřebný zimní cestovní ruch v našem regionu. Asi si dokážete představit, jaké zděšení a odpor toto naše snažení způsobovalo na straně ochránců přírody, lesníků a myslivců. Možná si řada z Vás i vzpomene na jaro roku 2008, kdy gradoval názorový boj mezi zastánci a odpůrci ski areálu Smrk na pěti veřejných diskusních setkáních odborníků a veřejnosti pořádaných Jizersko-ještědským horským spolkem, o. s. My (zastánci projektu) jsme se snažili zakomponovat budoucí areál do svých územních plánů a odpůrci projektu se nám snažili v tomto záměru všemi dostupnými prostředky zabránit. No a právě v té době jsem se osobně poprvé setkal s Tomášem Kvasničkou, předsedou České Mountainbikové Asociace, o.s. (ČEMBA). Neformální setkání proběhlo v jedné jablonecké kavárně a musím přiznat, že na mě zapůsobil velmi zajímavým dojmem. Velice zapáleně mi ukazoval na notebooku „single-track trails“ ve Walesu, které osobně velice dobře znal a tvrdil, že si dokáže živě představit jejich výstavbu v Jizerských horách a že stejně jak pomohly rozvoji cestovního ruchu ve strukturálně postiženém Walesu, mohou pomoci i „chudému“ Frýdlantsku. Já jsem v té době jezdil na kole tak akorát se síťovkou pro pivo, takže moje představivost v této oblasti měla svoje meze. Nicméně jsem se hned poté spojil se svými kolegy „z boje“ za ski areál Smrk Pavlem Smutným, starostou Nového města pod Smrkem a Danem Ramzerem, starostou Frýdlantu, abych jim o této schůzce poreferoval. Myšlenka výstavby stezek pro terénní cyklisty se nám všem zdála být opravdu zajímavou alternativou projektu ski areálu, který se nám v té době zejména z důvodu nenalezení vhodného investora již bohužel nedařilo posouvat dále. Proto jsme se společně rozhodli tento záměr začít aktivně podporovat. Dalším významným aktérem v území, kterého tento nápad po diskusích s Tomášem Kvasničkou taktéž oslovil, byl Ludvík Řičář, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR, s.p., což se následně ukázalo být jedním z klíčových předpokladů úspěchu projektu. Bez úzké spolupráce se správci státních lesů je totiž naprosto nemyslitelné zrealizovat takto rozsáhlou síť stezek pro terénní cyklisty. Následně došlo na první společná jednání budoucího projektového týmu a projekt Singltrek pod Smrkem začal nabírat reálné obrysy. To se psal rok 2008.

Na tomto místě chci jednoznačně prohlásit a deklarovat svoje vnitřní přesvědčení, že nebýt naší snahy o prosazení výstavby poněkud diskutabilního projektu ski areálu Smrk, nebylo by prosazení projektu Singltrek pod Smrkem rozhodně snadné, možná i zcela nemožné. Vím, je to taktéž troufalé tvrzení, ale vzhledem k faktu, že do té doby a ani v současnosti zatím nebyl realizován jiný podobný projekt jinde v ČR, si za ním stojím. Dříve „znepřátelené“ strany, které rozděloval projekt ski areálu Smrk si sedly k jednacímu stolu a dohodly se na kompromisním řešení, kterým byla „výměna“ jednoho projektu za druhý.

No a kdo je tedy pravým tvůrcem Singltreku pod Smrkem? Tomáš Kvasnička všude okázale tvrdí, že on. Opravdu si myslíte, že by 70 km singltrekových stezek na českém i polském území za desítky milionů korun byl schopen vytvořit jeden člověk? Ano, Tomáš Kvasnička je otcem myšlenky a byl jakýmsi pomyslným motorem celého projektu, ale jediný tvůrce či otec zakladatel??? Ne, ne, opravdových tvůrců, chcete-li spolutvůrců tohoto projektu je celá řada a já se Vám je nyní pokusím přiblížit:

1) Česká Mountainbiková Asociace, o.s. – organizace sdružující terénní cyklisty, která do konce roku 2010 zaměstnávala na hlavní pracovní poměr Tomáše Kvasničku jako svého předsedu a tím mu jednoznačně umožnila podílet se na několika etapách tohoto projektu. Vlastně ho za své peníze nechala „vystudovat“ …

2) Singltrek s.r.o. – soukromá firma Tomáše Kvasničky založená 1. 5. 2010, tzn. ještě za jeho působení ve funkci předsedy ČEMBy. Pod hlavičkou této své firmy následně realizoval za nemalé obnosy projekční práce na dalších etapách projektu.

3) Lesy ČR, s.p. – státní podnik, který je jednoznačně hlavním spolutvůrcem a investorem české části sítě stezek.

4) Svazek obcí Smrk – sdružení tří obcí, které od samého začátku všemožně projekt podporovaly a prosazovaly.

5) Město Świeradów Zdrój a Nadleśnictwo Świeradów – polští partneři, kteří jsou investoři a zároveň provozovatelé a správci polské části sítě stezek.

6) Singltrek pod Smrkem o.p.s. – nezisková organizace založená obcemi Nové Město pod Smrkem, Lázně Libverda a Frýdlant a asociací ČEMBA, která je od prosince 2010 jediným legitimním provozovatelem a správcem české části sítě stezek.

Pro úplnost ještě uvádím, jaké rámcové finanční prostředky staly jednotlivé etapy výstavby stezek a kdo je financoval:

1. Etapa – realizace 2008 až 2009 – 13 km stezek
–   investorem Lesy ČR, s.p. (projektová příprava i vlastní realizace); rozpočet 4,5 mil. Kč

2. Etapa – realizace 2010 až 2012 – 20 km stezek na české straně a 18 km stezek na polské straně
–   investorem projektové přípravy Svazek obcí Smrk; rozpočet 680 tis. Kč (85% prostředky EU)
–   investorem vlastní realizace na české straně Lesy ČR, s.p. a na polské straně  Město Świeradów Zdrój a Nadleśnictwo Świeradów; celkový rozpočet 20 mil. Kč (85% prostředky EU)

3. Etapa – realizace 2011 až 2012 – 11 km stezek (Hejnický hřeben)
–    investorem projektové přípravy obec Lázně Libverda; rozpočet 200 tis. Kč
–   investorem vlastní realizace Lesy ČR, s.p.; rozpočet 4 mil. Kč

4. Etapa – realizace 2013 až 2014 – 6,5 km stezek na polské straně
–   investorem Město Świeradów Zdrój (projektová příprava i vlastní realizace); rozpočet 2,5 mil. Kč (85% prostředky EU)

Zvláštní poděkování rozhodně patří zástupcům Správy chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, kteří v kontextu s naší snahou o vybudování ski areálu Smrk šli též tomuto „náhradnímu“ projektu naproti a svým kladným přístupem pomohli jeho konečné realizaci. Stezky Singltrek pod Smrkem se nacházejí nejen ve IV. a III. zóně CHKO Jizerské hory, ale ze strany státní ochrany přírody a krajiny byla postupně povolena výstavba stezek i v II. a I. zóně.

Závěrem chci jednoznačně zdůraznit, že všechny výše uvedené subjekty jsou těmi pravými tvůrci Singltreku pod Smrkem a pokud by v tomto pomyslném „řetězu“ projektového týmu chyběl byť jediný článek, stezky by nikdy v této podobě a v této lokalitě světlo světa nespatřily.

37 komentářů

 1. pry ze to podpori rozvoj frydlantska.papir a v dnesni dobe pocitac snese vse.tenkrat jsme nic netusili a s tim ze pudem na smrk po nas pipka chtela padesatku za stani na kraji lesa.a v lese nas malem srazil chytrak ktery se vyritil,krizoval turistickou stezku.rozjebane upati smrku,zapomenute a zdevastovane frydlantsko…

  Napsat odpověd
 2. Pane Pospíšíle, jsem rodák z Frýdlantu žíjicí v Jablonci, žít ale na Frýdlantsku za takového starostu bych se styděl a ve volbách byste neuspěl.
  S chováním žáka prvního stupně zakladní školy, nemáte na této pozici co pohledávat! Je to jen chvástaní a chvástání. Nebýt pana Kvasničky, byl by prdlajz a ne bikepark. To je to co jste si měl uvědomit, než jste se takto něšťastně politicky „pohřbil“.

  Napsat odpověd
  • Vidíte a jsem zase rodák z Jablonce a v roce 1990 jsem se přiženil do Libverdy. Pokud si myslíte, že se jen a jen chvástám, tak jste vůbec nic nepochopil!
   P.S. – Sps není bikepark, ale to nevadí…

   Napsat odpověd
 3. Co máte pořád s těma opravama a údržbou? Jezdí vůbec někdo z vás po těch stezkách? Vždyť jsou snad pro horský kola ne? Jedni píšou, že jsou málo technický, málo náročný, moc umělý a druhý zas chtěj, aby z toho byly za chvíli snad dálnice se svodidlama. Stezky se tváří jako přírodní, tak je tak nechte. Lidi kteří je rozvoraj bržděním jsou taky příroda jako bláto a kaluže. Jen ty lávky vymyslel pěknej mamlas. To asi pro nevšední zážitky z pádů za mokra 🙂

  Napsat odpověd
  • Ten, kdo vyprojektuje rodinné stezky (modré) jako dna jezírek a tím donutí uživatele, aby jezírka objížděli mimo stezku, by se neměl nazývat expertem. Vždyť dobrá práce s vodou je vizitkou projektanta. Dřevěné lávky, vyprojektované do zatáček, jsou další vizitkou hlouposti. Chtěl tím snad expert všem přinést neobvyklé zážitky z pádů za mokra? A když pak napsal do nějakých místních novin, aby se na lávky natloukly staré koberce, stal se tím opravdu korunovaným…

   Napsat odpověd
   • Jedna věc je, že to někdo správně naprojektuje a druhá věc je to, že to firma, kt. vyhrála výběrový řízení a nikdy předtím nic podobnýho nestavěla, to zrealizuje. Nebylo v lidských silách je přinutit, aby se striktně drželi projektu. Tudít to není chyba projektu, ale zhotovitele…

    Napsat odpověd
    • Tak to se omlouvám pane expert. To mi nedošlo, že za ty klouzavý lávky může firma, co je postavila. Ale dneska je možný všechno. Firmy si klidně staví něco jinýho, než je v projektu, ale všichni jsou v klidu. Hlavně, že se na tom slušně napakujou, včetně projektanta.

     Napsat odpověd
 4. Představme si, že se vydáme na zimní dovolenou do rakouských Alp. Představme si, že se ubytujeme v nějakém penzionu, že budeme chodit na večeře do místních restaurací a že přes den budeme dovolenou trávit lyžováním na síti skvěle upravených sjezdovek….

  Jediné, co nás nebude zajímat, jsou roztržky lokálních politiků a konkurenční haštěření provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení (nepochybuji ani na okamžik o tom, že se to tam také mydlí navzájem).

  Jediné co nás bude zajímat, je úroveň poskytovaných služeb v poměru k vydaným penězům. A co nás bude hodně zajímat, když už jsme jeli na lyže, jaká bude úroveň sjezdovek. Je na nich sníh? Jsou upravené a bezpečné? Stojí se dlouho na vlek?

  Velmi podobné je to se Singltrekem. Zákazníky, kteří přijíždějí užít si na kolech na jedinečných stezkách, nebudou zajímat vnitřní spory zaangažovaných subjektů. V ideálním případě se o nich vůbec nemjí dozvědět. To nejdůležitější je, aby stezky v lese byly kvalitně udělané a správně udržované. Proto sem ti lidé jezdí. Všechno ostatní je podružné. Pokud nebudou spokojeni s ubytováním nebo stravováním, půjdou příště bydlet nebo jíst jinam. Pokud nebudou spokojeni se stezkami, už nepřijedou.

  Velmi se přimlouvám za to, aby se tyhle debaty držely mimo veřejnost, zejména tu vzdálenější, která nám sem jezdí a přiváží peníze z velkých měst. A velmi nabádám provozovatele stezek (ať už je jím kdokoliv), aby se kvalifikovaně věnovali údržbě stezek.

  Místní podnikání a rozvojové aktivity navázané na singltrek jsou vesměs v počátcích a byla by nenapravitelná škoda, kdyby se nemohly rozvíjet jenom proto, že si pár jedinců neumí počkat a porcují medvěda, který se sotva narodil.

  Napsat odpověd
  • Naprosto souhlasím. To je tak neuvěřitelná amatéřina, že se tohle vůbec propírá veřejně – naprostý selhání Kvasničkovo a teď i jeho oponentů. Proč to ty návštěvníky má v nejmenším zajímat?

   Vizitka jak hrom.

   Napsat odpověd
   • Pochybuju, že tohle čtou nějací návštěvníci. Nejsem ovce, abych věřil jen Kvasničkovu osočování, lžím, pomlouvání a překrucování. Ona opakovaná lež se stává pravdou, a proto jsem naopak rád, že někdo konečně předložil prostá fakta a jiný názor. Chápavý člověk si v tom udělá jasno. Když chci znát pravdu, musím přeci naslouchat oběma stranám.

    Napsat odpověd
    • Tak treba ja to na SPS mam cca 80km, jezdim uz tam par let a miluju to tam a VELICE tomu fandim. Proto se o SPS zajimam a ctu vse, co se objevi na netu. A jak psal pan nade mnou, plne souhlasim s tim, aby se tyhle hadky nevytahovali na verejnost. Koho to zajima, urcite si to muze zjistit sam. Me to nemalym zpusobem kazi celkovou atmosferu. Hodne stesti.

     Napsat odpověd
  • Pane Pávku, Vaší poslední větě nerozumím, přebíráte Kvasničkův slovník? Jestli někdo něco porcuje, tak ale pak se Kvasnička brzy udáví. Má největší parkoviště, které mu nestačí, tak zabral i vedlejší louku, má provozovnu postavenou z dotace, kemp, penzion, hospodu a pořád mu to je málo? Ještě stezky by chtěl? Vždyť to bije do očí. Copak jste slepí? A v to Rakousku se Vás také snažili donutit, abyste u areálu s xy km sjezdovek zaparkoval a nastoupil na lanovku pouze na jednom jediném místě?

   Napsat odpověd
   • Ja teda nevim, ale me tam jeste nikdo k nicemu nenutil…. ? Jen dodam, ze nejsem priznivcem ani jedny strany, jelikoz neznam zcela zakulisi. A ani me to nezajima, chci si pekne zajezdit 😉

    Napsat odpověd
 5. Pana Pospíšila znám osobně, považuji ho za férového chlapa a vážím si ho. Tímto příspěvkem se snažil široké veřejnosti ozřejmit historii Singltreku,má to hlavu a patu a je dobře, že to napsal. Dalším důvodem je pravděpodobně pomoc svým „kolegům“ z N. Města v blížících se komunálních volbách. On sám to totiž vzhledem ke složení kandidátní listiny v obci Lázně Libverda nepotřebuje..
  Pana Kvasničku znám také osobně a fandím mu, protože přišel s dobrou věcí, která se prosadila a realizovala díky zájmu popsaných institucí a přitáhla do výběžku tisíce cyklistů.

  Mně osobně na celém tom dění okolo Singltreku vadí dvě věci:
  1. v době vzniku a projektování byli všichni kamarádíčci a plácali se po ramenou a vše bylo super. Ovšem do doby, než se projevila klasická česká vlastnost – hamižnost, nenažranost a sobeckost. Každý totiž chce a chtěl na projektu shrábnout co nejvíce peněz do vlastní kapsy nebo z toho profitovat jiným způsobem a v tom je celý problém. Pokud by bylo jedno centrální místo, které má veškeré požadované parametry (lokalita, ubytování, dostatečná parkovací kapacita, občerstvení, sociální zařízení, mytí,servis, půjčovna..) soustředilo by tam větší počet cyklistů a logicky by produkovalo i více peněz a z těch by se financovala oprava stezek, značení, propagace. Realita je taková, že těch nástupních míst je víc a každý kouká jenom na sebe..
  2. Nechápu, proč mám platit parkovné, když jdu s rodinou na kyselku v NMpS. Nikdy to tak nebylo a nyní, jenom proto, že si nějaký „pan radní“ usmyslel, že si zde postaví centrum pro kola, další kolegové radní mu to posvětí i s výstavbou a financováním potřebné infrastruktury, to tak je. To je normální veřejná ostuda.

  Víte, obyčejnému cyklistovi z Frýdlantu, Liberce nebo odkudkoliv z ČR nebo ciziny , je úplně jedno, kolik je zde nástupních míst a kdo se podílel jakým způsobem na vzniku a výstavbě Singltreku. Toho zajímá, aby měl kde zaparkovat, kde si zajezdit, kde se občerstvit, případně umýt kolo. To nejdůležitější je, aby ty stezky byly udržované a bezpečné. A příště přijede zas a vezme s sebou děti a kamarády. A to je oč tu běží.
  Zainteresovaní pánové by měli vzít rozum do hrsti a najít kompromisní řešení přijatelné pro všechny strany, které nebude řešit rozšiřovaní stezek, ale kvalitní údržbu stezek stávajících

  Napsat odpověd
  • Vážený pane Šimičko, za parkování se přece platí všude, u Vás v Lázních, u Sudu, i na koupališti. Jestli na tu kyselku jezdíte tak často, jistě jste si všiml, že ta silnice byla spousty let úplně rozsekaná, jen občas se tam zaplácalo pár nejhorších děr. Já na rozdíl od Vás jsem rád, že je ta silnice konečně opravená pořádně. Vždyť to byla ostuda. Mimochodem na koupák jsou taky obě silnice nové a já zas nechápu, proč se musela udělat Plovárenská celá nová, když byla celkem v pořádku a je tam stejně zákaz vjezdu.

   Napsat odpověd
 6. Dohoda stran bude asi docela problematická 🙁

  Ona je potíž v tom, že každý na tom chce především vydělat a Ti ostatní mu v tom překáží. Tomáš Kvasnička neváhal, pro svoje zisky ze singltreku, podříznout krk o.s. ČeMBA 🙁 A místní z toho také něco chtějí mít. Sice jim schází ten zápal pro věc, ale sklony k demagogii mají taky, jak tak koukám.

  Mimochodem, zkuste se pod ty názory podepisovat jménem !!!

  Napsat odpověd
  • Souhlas. Tomáš Kvasnička jako odborník je špička, ale morálně jako člověk je naprostá nula. Případ Čemby je toho důkazem. Podvedl celou členskou základnu, když Čembu tuneloval a vysával skrz svojí firmu. A když mu na to přišli tak se jí snažil zlikvidovat jako diktátor. Rád by se přisál i na Singltrek pod Smrkem, ale asi se nedaří, tak aspoň prská špínu a snaží se projekt rozvrátit. Čemba jak přes kopírák!

   Napsat odpověd
   • Kdyby byl odborník, tak by věděl, že prohlubeň bez odtoku bude držet vodu.
    Debaty na téma, že na singltreku voda nebude, pak že není a pak že se kaluže mají jezdit středem, byly docela směšné.
    Teď mu „neodborníci“ vykopali odvodnění a řeší bažiny, třeba stezku zahloubenou pod terén.
    Od odborníka se TK učil, ale asi málo. Odborník je

    Napsat odpověd
  • Dobrý den, sleduji vaše příspěvky komentující dění okolo SpS již delší dobu, zejména na bike fóru, mají dost do sebe. Zajímal by mě váš názor, proč si myslíte, že máme taky sklony k demagogii, resp. co je podle vás na mém článku demagogické? Díky, JP.

   Napsat odpověd
   • Opravdu si myslíte, že kdyby nebylo TK, že by se Vám tam ten singltrek tak nějak vynořil sám ?
    Bez TK a té party nadšenců, co postavila ten vzorový singltrek v Jablonci u přehrady, bez lidí z ČeMBY, kteří připravili seminář o Singltreku, bez Dafydda Davise, by se ta myšlenka nikdy neprosadila.
    Mimochodem, jedna z prvních debat na téma singltrek byla v Jablonci, v podnikatelském klubu a tam byl jen pan Smutný, pokud si pamatuji. Tam jsme mu s TK vysvětlovali, že zimní areál je blbost, že většinu času sníh není.
    Možná by bylo lepší soustředit se na provoz o.p.s. a na její mediální výstupy o činnosti i hospodaření, než na dohadování, kdo je větší táta singltreku.

    Napsat odpověd
    • To si rozhodně nemyslím, a proto jsem taky ČeMBU a TK dal na první dva fleky v hierarchii „tátů“ SpS (Singltrek s.r.o. a TK jedno je). Na Daffyda Davise jsem zapomněl, což mě hodně mrzí, nebylo to úmyslně. Je to špičkový světový designer všech etap SpS, kromě posledních 6,5 km v Polsku z roku 2013. Vadí mi ale, když se TK se svým týmem, označuje za jediného tátu SpS a na ostatní, se kterými si ještě do nedávna dával pusu na uvítanou, hází pouze špínu! Jak to dopadlo u ČeMBY dobře víte, tady se to pouze opakuje.
     S ops-kou máte pravdu, dlouhodobě nefunguje ideálně, ať už to bylo pod mým předsednictvím správní rady anebo nyní. Proč tomu tak je se pokusím vysvětlit v dalším článku.

     Napsat odpověd
 7. No kdyby jste se nějak domluvili a tu energii věnovali opravám, vylepšení a rozvoji SpS (případně svému podnikání na to navázanému) asi by na tom byli všichni líp.

  Skutečný stav věci se dá dohledat snadno. Tahle debata je v podstatě několik let se táhnoucí prezentace polopravd (z obou stran) zaměřená na veřejnost – nemyslím že to ještě někoho baví.

  Vyříkejte si to v hospodě, dejte si po tlamě nebo si to nějak vyřešte, ale tahle mediální hra typu „“ já sem hodnej von je zlej je fakt na úrovni první třřídy a hlášek typu „já to nerozbil to lojza“

  Napsat odpověd
 8. Jedno poupravení: Protože autor článku jak sám uvádí jezdí jen se síťovkou na nákup, tak mu nejspíš uniklo, že ve stejné době jako SpS vyrostl projekt rozměrově se Sps srovnatelný a možnostmi poježdění, údržbou ze strany provozovatele a spřízněnou komunitou Sps značně převyšující: Rychlebské stezky.

  Napsat odpověd
 9. Nikdo se tu nehádá. Pomluvy a házení špíny, jak zde uvádí jeden příspěvek, rozpoutal jednostranně pan Kvasnička a bombardoval tak širokou veřejnost jedním článkem za druhým. Pokud se nemýlím, je toto první veřejný příspěvek druhé strany, který je popisný, vysvětluje a druhou stranu neočerňuje ani nezesměšňuje. Není divu že vyšel. Po tom, co se mnoha lidem nyní dostal do poštovní schránky leták „Smutný příběh Singltreku pod Smrkem“ s obrázkem komárů a jezevčíka coby osob, které se podíleli na vzniku a podílejí na fungování Singltreku pod Smrkem. Kdo ho viděl, ví o čem je řeč. Pane Kvasnička, profesionálně Vás považuji za špičku, co se týče projektování, výstavby a vůbec celého života stezek Singltreku pod Smrkem. Po několika Vašich krocích a po shlédnutí tohoto letáku si Vás už jako člověka bohužel nemůžu vážit. Toto byl dle mého krok hluboce pod Vaši úroveň.

  Napsat odpověd
 10. To nemá cenu, Kvasnička vás stejně všechny umlátí kupou slov a vždy bude mít poslední slovo.

  Napsat odpověd
  • A vy jste jenom banda čůráků !!!Ať žije Pan Tomáš Kvasnička vy příživníci 😉

   Napsat odpověd
   • Fuj, proč to sprostý slovo, ale jako ironie dobrý 🙂

    Napsat odpověd
 11. 1: nikdy jsem nikde netvrdil, ze jsem JEDINÝM autorem. na projektech pracuju s týmem lidí okolo sebe a uvědomuji si, že bez nich bych nikdy nedokázal.

  2: jediný, kdo v projektu tvrdí, že je někdo jediný, je p. Pospíšil, když tvrdí, že SpS ops je „jediným“ provozovatelem. Začal to tvrdit, když jsme poukázali na to, že p. Pospíšil se snaží pro návštěvníky Singltrek pod Smrkem zpoplatnit.

  3: p. Pospíšil si plete autorství s politickou záštitou a rolí investora. „Testem autorství“ je schopnost vytvářet nové stezky. Tým Singlteku tuto činnost považuje za své poslání a pracuje na dalších projektech Singltreku. I v nich vstupuje do partnerství s lesníky a místními politiky. Zkušenost s p. Pospíšilem však přitom musí uvádět jako odstrašující příklad.

  4: p. Pospíšil opomněl zmínit roli hlavního zdroje expertízy v projektu, roli našeho mentora a učitele, světového odborníka na stezky Dafydda Davise. Je to zřejmě způsobeno tím, že Dafydd p. Pospíšila usvědčil z manipulací s původními záměry projektu (svým vyjádřením pro odborný časopis COT Business).

  Představa, že lokální politik formátu p. Pospíšila je důležitějším autorem než člověk, který podobné stezky kdysi ve Walesu pro svět vymyslel, je úsměvná. Ukazuje, že p. Pospíšil svoji roli poněkud nadhodnocuje a je obětí iluzí o své důležitosti.

  Napsat odpověd
 12. Velice zajímavej článek. Každopádně si
  myslím, že lidem to už leze krkem tohle
  pomlouváni házení špíny jedné strany na
  druhou myslím že by lidi byly rádi když by
  se radši stezky udržovaly a nechátraly tak
  jako tomu je doposud!!!! ( vybržděné úseky
  atd…) zajímavé je že když jsem kouknul na
  internet na organizaci co to má mít na
  starosti jak je i v článku napsáno: Singltrek
  pod Smrkem o.p.s. – nezisková organizace
  založená obcemi Nové Město pod Smrkem,
  Lázně Libverda a Frýdlant a asociací
  CEMBA, která je od prosince 2010 jediným
  legitimním provozovatelem a správcem
  české části sítě stezek. Tak jsem zjistil že
  ředitelem této neziskové organizace je
  Lukáš Novotný člen rady města Nové
  Město pod Smrkem dále přeceda správní
  rady této neziskové organizace je Ing.Jan
  Pospíšil starosta v obci Lázně Libverda (
  pán co článek napsal), člen správní rady je
  Ing. Pavel Smutný starosta v obci Nové
  Město pod Smrkem, člen správní rady Ing.
  Dan Ramzer starosta města Frýdlant tak se
  ptám neměli by právě ti to lidé dbát na to
  aby stezky byli v co nejlepší pořádku a aby
  lidi měli tendenci se sem vracet když už se
  tedy v článku píše že za vznikem stezek
  stojí i oni????

  Napsat odpověd
 13. Když to tu tak čtu, tak mi skoro přijde, že by tam ten singltrek byl i kdyby TK neexistoval 🙂

  Napsat odpověd
  • Tak tohle mě fakt hodně rozesmálo 🙂 Už vidim pány a paní se síťovkama přes řidítka, jak projetktují stezky!

   Napsat odpověd
   • Bohužel teď nejde o projekt, za který asi TK dostal zaplaceno, pokud se nepletu, ale o každodenní trpělivou práci na stezkách.
    V tom, kdo má problém spolupracovat s okolím se asi neshodneme, Zede 🙂
    Asi by měli všichni trochu upravit podnikatelský model z verze „Budu těžce ve vatě“ na verzi „Když budu pilně makat, vydá mi to na žrádlo“. Pak se jim to bude hned řešit lépe.

    Napsat odpověd
    • Plně s vámi souhlasím, možná, že by si přítomní mohli uvědomit, že existují (rychlebský stezky, javornické okruhy, beskydy) nebo začínají se rozvíjet (Trutnovské traily, traily okolo České Třebové) stezky, které za pár let a některé již teď, předstihují SpS v přístupu a v kvalitě provedení. Bohužel se může stát, že zbudou všem přítomným jen oči pro pláč, neboť se bikeři vykašlou na Sps a začnou navštěvovat jíné projekty a stezky a ze skvělého projektu s budoucností nezbyde nic. A to by bylo škoda nejen pro region, ale hlavně pro lidi, které tento projekt živí… Takže bych vás poprosil i za mě, který Jizerky má rád…přestaňte se dohadovat jako malý kluci a začněte společně pracovat…díky

     Napsat odpověd
     • Konečně zase hutná diskuse…to mě baví 🙂 to je lepší než telenovely. TK znám a vím co v životě obětoval, aby vzniklo něco jako SpS. Proto bych si nedovolil hodnotit, nebo dokonce hanit práci jeho a jiných lidí, kteří se na vzniku stezek podíleli…hlavně když o tom vím kuloví. Místo žvástů jeďte na singl, jeďte do rychleb a studujte stezky, udržujte je ve svém okolí. Kdo letos nebyl s hráběma v lese, tak prodej kolo…nezasloužíš si na něm jezdit!

      Napsat odpověd
 14. Dobrý večer pane Pospíšile,
  je velice dobře, že jste napsal tak zevrubný příspěvek, který rozklíčoval podíl jednotlivých zúčastněných organizací a spolků. Snad si to „škarohlídi“ pořádně přečtou a přestanou mlžit.
  Díky.

  Napsat odpověd

Trackbacky/Pingbacky

 1. Jak je to s údržbou Singltreku pod Smrkem | FRÝDLANTSKO - […] http://www.frydlantsko.eu/kdo-je-pravym-tvurcem-singltreku-pod-smrkem/ […]

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Share This