Na obrázku vidíte symboly (tělesa), která představují či zastupují slovní druhy. Je na nich úžasné, že splní účel – bez dlouhého – bohužel stále dějící se ho – unavujícího vysvětlování učitelem – mnou představené učivo přirozenou cestou, tedy velmi snadno vysvětlit a umocnit logické myšlení dětí. Vysvětlím, jakým způsobem lze učit prostřednictvím příběhu, který jsem si upravila dle svého vnímání. Nejsem příliš nakloněna ke dlouhým promluvám v rámci výuky, děti raději vidím pracovat, spíše pomáhám, vedu a podporuji jejich přirozenou inteligenci.
Krátce uvedu část příběhu:
Žil-byl jeden princ, vládl zvláštní zemi, zemi „Slovních druhů“. Uchopím černý pravidelný čtyřstěn, povím opět slovo „princ“, to je podstatné jméno. Většinou býval doprovázen svými sluhy. Když princ měl dobrou náladu, vzal si s sebou prvního sluhu jako doprovod, pak lidé mohli prince poznat, jaký vlastně byl (vlastnosti…). Byl moudrý a vážný. Uchopím pravidelný čtyřboký jehlan – tmavě-modrý. Slova moudrý a vážný jsou přídavná jména. Princ si vyšel na procházku také s jinými panovníky. Povolal k sobě druhého sluhu, ten sledoval prostředí, kolik ptáků zpívá, kolik máme koní…(význam číselný). Uchopím malý světle-modrý čtyřboký jehlan a povím, to jsou číslovky, kolik toho máme. Panovník měl také i svého ministra!, který ho zastupoval!, ale ten musel jít sám. Uchopím fialový čtyřboký jehlan. Slova ten, ho, sám jsou zájmena. Aby v každém byla energie, pohyb, všechny doprovázelo Slunce, velká červená koule, a v tomto duchu pokračuji dále.
Hlavním bodem zájmu je další navazující činnost přikládání symbolu žákem, poté už prostorových tvarů (máme k dispozici trojúhelníky, kruhy či další slovní druhy ve stejných barvách a s dodržením podobné velikosti) k připraveným větám v sešitě, v učebnici či knize… Dítě v této fázi zatím rozpoznává základní tvaroslovné pojmy, ale věřte, že fixace je pevná pro další kroky v gramatickém poznávání tvaroslovných pojmů a vzorů. Přímým cílem je upozornit na všechny slovní druhy a postupně je detailněji poznávat (vzory, druhy, rod, číslo, tvary v pádech…).
Dobrý den, děkuji za super příběh a tip na naučení slovních druhu, muzu se zeptat, kde by se dala sada tvaru sehnat? Tuším, ze s dvojrozmernymi obrázky nebude efekt natolik účinný. Ale použit půjdou alespoň ty obrázky…? Předem dekuji Radka
Dobrý den, paní Miffková, děkuji za uznání. Vážím si toho. Dále pokračuje ve zcela stejném duchu, tzn. malá oranžová koule jsou příslovce, např. když princ se procházel, vypadal krásně, nadšeně, mile, roztomile, udiveně -jak vypadal princ? obrátíte se na dítě, tak tato slova jsou příslovce; prince byl náhle u lesa, před ním byla zvířata, před ním utíkala – obrátíte se k dítěti – povíte – kde byla zvířata – ano, u lesa – zdůrazníte U, – to je předložka – zelený půlkruh; nakonec si princ sedl a vnímal pocit radosti, avšak – a , ale, avšak, však, leč, nýbrž, naopak, jenomže,- jsou spojky- růžový hranolek – koukej?- můžete vyjmenovávat jiné spojky, aby, abychom, že…; jéjej, uf…to jsou ale opravdu krásná zvířátka – to je ten krásný zlatý vykřičník, kéž by takto vypadaly všechny mé dny v mém životě – kéž je částice…ta tu není – víš, protože kéž je takové přání a klidně si pro něj zvol svůj tvar…
Věřím, že budete mít úspěch! S pozdravem Pálová Helena
Dobrý den, paní Pálová, váš článek mě velmi zaujal, snažím se synovy slovní druhy vysvětlit. Mám prosbu. Jak příběh o princovi pokračuje? Jak vysvětlujete další slovní druhy? Moc by mi to pomohlo. Děkuji Ester Miffková