Na pozdní středeční dopoledne 15. března 2023 byla na Státním hradu a zámku Frýdlant připravena zajímavá tisková konference.

V první části představilo město Frýdlant, prostřednictvím starosty Ing. Dana Ramzera a vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Ivy Beranové letošní Valdštejnské slavnosti. Tato již tradiční a velmi vyhledávaná akce proběhne po čtyřech letech kvůli covidové pauze třetí květnový víkend 19. – 21. 5. 2023.

„Pro letošní rok máme pro Valdštejnské slavnosti připraveno několik novinek, žádné větší změny jsme však záměrně nechystali. Program slavností je léty prověřený a u desetitisíců návštěvníků oblíbený, proto jej zachováváme. Pátek bude tradičně civilní, věnovaný koncertům místních i věhlasných umělců, sobota a neděle se pak ponesou v historickém duchu a nabídnou přehršel programu v různých částech města. Mimochodem hvězdou pátečního programu bude slovenská kapela No Name, na kterou se už opravdu těšíme,“ říká starosta Frýdlantu Ing. Dan Ramzer.

Novinkami pro letošní ročník je mimo jiné vstupné pro děti do 130 cm zdarma nebo aktivní zapojení muzea ve Špitálku, jehož zahrada ožije alchymisty.

Páteční program na frýdlantském náměstí bude již tradičně ve znamení kapel a hudebních uskupení. Vystoupí kapely místní, děti, ale i známí interpreti. O víkendu se slavnosti budou odehrávat i na dalších místech města a nádvoří hradu a zámku Frýdlant.

K vidění budou vojáci a vojenské ležení s lazaretem i lazebnou, rekonstrukce historické bitvy, vévoda Albrecht z Valdštejna s vévodkyní, historický kolotoč a mnoho dalšího.

Desítky stánkařů se postarají o zahnání hladu a utišení žízně návštěvníků. K zakoupení budou i suvenýry a místní produkty.

Více informací o Valdštejnských slavnostech 2023 i těch předchozích najdete na www.valdstejnske-slavnosti.cz.

Ve druhé části Národní památkový ústav slovy ředitele PhDr. Miloše Kadlece a Mgr. Lucie Bidlasové, pracovnice vztahů k veřejnosti seznámil přítomné s plány a novinkami na letošní sezónu.

„Letošní sezona bude opravdu výjimečná, neboť se navracíme k prohlídkám a akcím, které jsme kvůli covidovým opatřením v minulých letech nerealizovali, nebo pouze omezeně. Máme i velmi bohatý doprovodný program k roku Harrachů; na Grabštejně, Lemberku a Sychrově mší či fotografickou výstavou připomeneme dvacetiletou existenci NPÚ. Pevně věřím, že letošní sezona bude úspěšná a přeji návštěvníkům krásné zážitky na našich památkách“, komentuje blížící se zahájení sezony Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově.

Na zámku Sychrov je rozšířena nabídka prohlídek pro školy a dětské návštěvníky, ve stálé nabídce jsou prohlídky prvního a druhého patra zámku a klenotnice. Hrad Bezděz a Trosky se těší nejen na návštěvníky, ale i jejich čtyřnohé přátele. Na Troskách bude obnoveno letní kino. V Zákupech bude letos připomínán odkaz císařovny-vdovy Karolíny Augusty a následníka trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este, panelovou výstavou a kostýmovými prohlídkami. Na zámku Hrubý Rohozec budou probíhat tradiční varhaní soboty.

Hrad Grabštejn, zámek Sychrov a hrad a zámek Frýdlant jsou zapojeny do projektu Po stopách šlechtických rodů. V letošním roce si tímto ojedinělým projektem připomínáme odkaz Harrachů.

Více informací k sezóně 2023 hradů a zámků Libereckého kraje najdete na npu.cz/cs/novinky

Denisa Nedvídková

Nafotil Petr Bíma, www.freedlantsko.eu, www.reklama-frydlant.cz

 

Noc kostelů 2023

Noc kostelů je každoroční akce, která si klade za cíl umožnit široké veřejnosti neformální a bezprostřední setkání s křesťanstvím. Během této události jsou v podvečerních a nočních hodinách otevřeny pro veřejnost vybrané kostely různých...

číst více

Už sedm let pomáháme školám na Frýdlantsku…

V projektu Místní akční plán Frýdlantsko III se zástupci škol, neziskovek a obcí společně setkávají a přemýšlí, co by se dalo na Frýdlantsku ve vzdělávání zlepšit. Mapujeme vzdělávání na Frýdlantsku, aby naše děti měly lepší šance ve škole i v...

číst více

Komise soutěže Vesnice roku hodnotila Višňovou

Soutěž Vesnice roku 2023 je v plném proudu. Do pátku 28. dubna2023 mohly obce podávat své přihlášky a nakonec se do sedmadvacátého ročníku zapojilo hned 175 úžasných obcí. V průběhu května a června je čeká napínavý boj o titul, kdy je navštíví krajské komise a vyberou...

číst více

Pin It on Pinterest