Žena, jejíž osud bychom vám rádi přiblížili, pochází z nefungující rodiny. Sekera na stole byla pro malou holčičku znamením, že má utéct zpátky na ulici a modlit se, aby se mohla vrátit domů a nic se jí nestalo, až se domovem přežene bouře. Z malé holčičky vyrostla slečna, která pobývala střídavě doma s mámou, s otcem a na ulici mezi kamarády. V osmnácti otěhotněla a syna vychovávala jako matka samoživitelka.

Když byli chlapci tři roky, stala se v rodině tragédie, při níž přišel o život ženin otec. Ženina matka se zhroutila, a obě, matka i dcera, přišly o byt. Žena svěřila malého chlapce do péče své známé. Věřila, že si najde práci a bydlení a vezme si chlapce zpátky. Jenže ji „pohltila“ ulice. Brala drogy a z hladu kradla, dokonce strávila několik měsíců ve vězení. Po propuštění byla znásilněna a otěhotněla.

Dítě, které čekala, pro ni znamenalo motivaci ke změně. Po narození dítěte byla pod dozorem OSPOD (orgánu sociálně-právní ochrany dítěte), snažila se skoncovat s drogami, ale vždy se k nim znovu vrátila. Až smrt přítele, kterého našla mrtvého (zemřel na následky předávkování), jí otevřela oči.

I s čerstvě narozenou holčičkou žena putovala po ubytovnách a azylových domech a pokoušela se sehnat práci a bydlení. V té době se k ní vrátil syn, kterého svěřila do pěstounské péče. Finančně sice nestrádal, ale zcela pochopitelně se nedokázal vyrovnat s tím, že ho matka jako malého opustila. Bohužel i on se dostal na šikmou plochu a skončil ve vězení.

Po intenzivní dvouleté spolupráci se sociální pracovnicí se klientka zvládla postavit na vlastní nohy, prošla prvními dvěma stupni prostupného bydlení a získala vlastní byt, vstoupila do oddlužení a je hrdá na svou dceru, která je mimořádně šikovná na angličtinu a díky nadační podpoře se dostala do výběrové třídy se zaměřením na anglický jazyk. Ve škole se jí daří a je všemi oblíbená. I přes to, že žena téměř ochrnula na pravou ruku, snaží se – s pomocí sociálních pracovníků a organizací pomáhajících lidem v nouzi – pro svého syna, který je ve vězení, i svou dceru vybojovat to nejlepší.

……………………….

V souvislosti s konferencí Bydlení a bezpečí na Frýdlantsku, která se koná v úterý 19. října v Klášteře Hejnice (na stránkách Freedlantsko.eu si o ní můžete přečíst zde), bychom čtenáře portálu rádi seznámili s příběhy lidí, kteří hledali nebo hledají bydlení. Některým se to nepodařilo. Někteří bydlení našli a příběh hledání domova je šťastně u konce. A někteří ke šťastnému konci nedospěli, ani když domov našli. Přesto je třeba jim opakovaně dávat šanci a podávat pomocnou ruku, protože skutečnost, že něco chtějí změnit, ještě neznamená, že to sami, bez pomoci a vstřícnosti druhých, dokážou.

………………………..

Poněkud netradiční pozvánka

BÝT, BYDLIT, OBYVATEL, BYT, PŘÍBYTEK, NÁBYTEK atd. Vyjmenovaná slova po „b“. Každý je zná, všichni vědí… Ale možná už ne všichni vědí, že zhruba polovina jich je odvozena hned od prvního z nich, slovesa „být“, a že tedy „být“ velmi úzce souvisí s „bydlet“ a naopak – a to nejen z jazykového hlediska.

Ačkoli to zní samozřejmě, „jsme“ a přitom „bydlíme“, pro řadu z nás to tak samozřejmé není – někteří lidé dnes v bydlení narážejí na problémy, s nimiž si sami nedokážou poradit. Vysoké nájemné a kauce, diskriminace při vstupu do bydlení, specifické potřeby různých skupin obyvatel, jako jsou senioři, rodiče-samoživitelé, mladí lidé osamostatňující se od rodičů, osoby vracející se z léčebných zařízení, oběti domácího násilí, lidé s fyzickým nebo mentálním hendikepem, mladí lidé opouštějící dětský domov… Ti všichni a mnozí další jsou na trhu s bydlením zranitelní, a mají-li si bydlení udržet, cítit se v něm bezpečně, nezatěžovat majitele bytu dluhem na nájemném, své okolí konflikty, hlukem nebo nepořádkem (nic z toho přitom nemusí být projevem zlé vůle), je dobré znát jejich potřeby a snažit se jim vyjít vstříc.

Na to, jak pomoci těm, kdo pomoc v bydlení potřebují, na možnosti spolupráce jednotlivých aktérů v bydlení, ale i na zkušenosti obcí, které na svém území sledují potřeby obyvatel v oblasti bydlení a situaci řeší formou podporovaného bydlení, se zaměří konference „Bydlení a bezpečí na Frýdlantsku“, která proběhne v úterý 19. října v klášteře v Hejnicích. Mezi přednášejícími budou poradci z Ministerstvo práce a sociálních věcí, Agentury pro sociální začleňování či Platformy pro sociální bydlení, starostové obcí, které realizují „sociální bydlení“, sociální pracovníci či pracovníci Policie ČR.

Patříte-li mezi aktéry, jichž se otázka bydlení týká – jste představitelé obcí, zaměstnanci obecních úřadů, soukromí pronajímatelé, pracovníci úřadu práce, sociálních služeb, neziskových organizací, Policie ČR aj. –, anebo vás toto téma zajímá jako soukromou osobu, které není lhostejno, co se v oblasti bydlení děje, přijďte se setkat s odborníky, kolegy a těmi, kdo se mohou podělit o cenné zkušenosti. Dozvíte se mnoho zajímavého a i vy budete mít příležitost přispět k tématu, které je velmi složité, nicméně se jím nelze nezabývat, protože se dotýká nás všech.

Zájemci se mohou registrovat na stránkách projektu socialni-bydleni-frydlantsko.webnode.cz nebo vyplnit formulář. V případě dotazů pište prosím na adresu alice.chocholouskova@masif.cz.

Za MAS Frýdlantsko, z. s.
Alice Chocholoušková

Ondřej Vetchý zavítal do Kunratic / Fotoreportáž

Ondřej Vetchý zavítal do Kunratic / Fotoreportáž

Obec Kunratice se dne 28. února 2024 stala hostitelem významné kulturní události, která přilákala více než 150 diváků do místního kulturního domu. Tato výjimečná akce, nazvaná "Přijede k nám Ondřej Vetchý", představila jednoho z nejuznávanějších českých herců, pana...

číst více

Pin It on Pinterest