V roce 2016 začala s terénními pracovníky neziskové organizace působící v regionu spolupracovat pětadvacetiletá žena závislá na pervitinu a žijící ve squatu. Dva roky využívala především službu, která zajišťuje výměnu injekčního materiálu a informační službu, která se týká přístupu zvaného „harm reduction“, tedy přístupu zaměřujícího se na minimalizaci dopadů způsobených užíváním drog, pokud člověk nezvládne se drog zříci úplně. V r. 2018 se pracovníkům svěřila, že by chtěla svůj život změnit, najít si bydlení, stálé zaměstnání, dostat se z dluhů a přestat užívat pervitin.

Terénní pracovníci ženě pomohli najít lékaře (obvodního, gynekologa a zubaře) a společně s ní pro ni hledali vhodné zaměstnání, což nebylo snadné, protože zprostředkovatelka z úřadu práce ženě doporučovala pozice, které se ukázaly jako ne zcela vhodné – např. v restauraci, vedle níž byl bar, kde se scházeli uživatelé omamných a psychotropních látek, což by pro ženu, která se pokoušela abstinovat, mohlo představovat riziko.

Terénní pracovníci ženě pomohli sepsat a rozeslat životopis. Asi po dvou měsících žena začala pravidelně docházet na brigádu. Během půl roku se postavila na vlastní nohy a našla si vlastní podnájem. Ve firmě, kde zpočátku pracovala jen jako brigádnice, dostala nabídku stálého pracovního místa. Po uplynutí zkušební lhůty se žena obrátila na terénního pracovníka s prosbou o pomoc při vyřízení oddlužení. Pracovník s ní zmapoval její dluhy a doprovodil ji do dluhové poradny jiné neziskové organizace. Návrh na oddlužení byl schválen a žena přestala služby terénního programu potřebovat. Když se s terénními pracovníky náhodou potká, zastaví se a povídá si s nimi. Bydlí, pracuje a těší se, až se vypořádá s dluhem, který vznikl především neplacením zdravotního pojištění.

……………………….

V souvislosti s konferencí Bydlení a bezpečí na Frýdlantsku, která se koná v úterý 19. října v Klášteře Hejnice (na stránkách Freedlantsko.eu si o ní můžete přečíst zde), bychom čtenáře portálu rádi seznámili s příběhy lidí, kteří hledali nebo hledají bydlení. Některým se to nepodařilo. Někteří bydlení našli a příběh hledání domova je šťastně u konce. A někteří ke šťastnému konci nedospěli, ani když domov našli. Přesto je třeba jim opakovaně dávat šanci a podávat pomocnou ruku, protože skutečnost, že něco chtějí změnit, ještě neznamená, že to sami, bez pomoci a vstřícnosti druhých, dokážou.

………………………..

Poněkud netradiční pozvánka

BÝT, BYDLIT, OBYVATEL, BYT, PŘÍBYTEK, NÁBYTEK atd. Vyjmenovaná slova po „b“. Každý je zná, všichni vědí… Ale možná už ne všichni vědí, že zhruba polovina jich je odvozena hned od prvního z nich, slovesa „být“, a že tedy „být“ velmi úzce souvisí s „bydlet“ a naopak – a to nejen z jazykového hlediska.

Ačkoli to zní samozřejmě, „jsme“ a přitom „bydlíme“, pro řadu z nás to tak samozřejmé není – někteří lidé dnes v bydlení narážejí na problémy, s nimiž si sami nedokážou poradit. Vysoké nájemné a kauce, diskriminace při vstupu do bydlení, specifické potřeby různých skupin obyvatel, jako jsou senioři, rodiče-samoživitelé, mladí lidé osamostatňující se od rodičů, osoby vracející se z léčebných zařízení, oběti domácího násilí, lidé s fyzickým nebo mentálním hendikepem, mladí lidé opouštějící dětský domov… Ti všichni a mnozí další jsou na trhu s bydlením zranitelní, a mají-li si bydlení udržet, cítit se v něm bezpečně, nezatěžovat majitele bytu dluhem na nájemném, své okolí konflikty, hlukem nebo nepořádkem (nic z toho přitom nemusí být projevem zlé vůle), je dobré znát jejich potřeby a snažit se jim vyjít vstříc.

Na to, jak pomoci těm, kdo pomoc v bydlení potřebují, na možnosti spolupráce jednotlivých aktérů v bydlení, ale i na zkušenosti obcí, které na svém území sledují potřeby obyvatel v oblasti bydlení a situaci řeší formou podporovaného bydlení, se zaměří konference „Bydlení a bezpečí na Frýdlantsku“, která proběhne v úterý 19. října v klášteře v Hejnicích. Mezi přednášejícími budou poradci z Ministerstvo práce a sociálních věcí, Agentury pro sociální začleňování či Platformy pro sociální bydlení, starostové obcí, které realizují „sociální bydlení“, sociální pracovníci či pracovníci Policie ČR.

Patříte-li mezi aktéry, jichž se otázka bydlení týká – jste představitelé obcí, zaměstnanci obecních úřadů, soukromí pronajímatelé, pracovníci úřadu práce, sociálních služeb, neziskových organizací, Policie ČR aj. –, anebo vás toto téma zajímá jako soukromou osobu, které není lhostejno, co se v oblasti bydlení děje, přijďte se setkat s odborníky, kolegy a těmi, kdo se mohou podělit o cenné zkušenosti. Dozvíte se mnoho zajímavého a i vy budete mít příležitost přispět k tématu, které je velmi složité, nicméně se jím nelze nezabývat, protože se dotýká nás všech.

Zájemci se mohou registrovat na stránkách projektu socialni-bydleni-frydlantsko.webnode.cz nebo vyplnit formulář. V případě dotazů pište prosím na adresu alice.chocholouskova@masif.cz.

Za MAS Frýdlantsko, z. s.
Alice Chocholoušková

Ondřej Vetchý zavítal do Kunratic / Fotoreportáž

Ondřej Vetchý zavítal do Kunratic / Fotoreportáž

Obec Kunratice se dne 28. února 2024 stala hostitelem významné kulturní události, která přilákala více než 150 diváků do místního kulturního domu. Tato výjimečná akce, nazvaná "Přijede k nám Ondřej Vetchý", představila jednoho z nejuznávanějších českých herců, pana...

číst více

Pin It on Pinterest