fbpx

V úterý 19. října proběhla v prostorách Kláštera Hejnice konference „Bydlení a bezpečí na Frýdlantsku“. Dopolední program byl věnován otázkám dostupného a sociálního bydlení. V prvním bloku vystoupili představitelé Ministerstva práce a sociálních věcí a Platformy pro sociální bydlení v roli poradců a metodiků, kteří „byli u toho“, když první české obce začaly realizovat sociální bydlení a zavádět koncept Housing First známý také jako „Bydlení především“. Dále promluvil vedoucí Centra bydlení Liberec, který představil Centrum jako „místo pro bydlení“, na které se mohou obracet lidé v bytové nouzi. Zmínil se také, že lidé, kteří při hledání bydlení neuspějí ve svém regionu, odcházejí právě do Liberce a hledají bydlení tam, i když to pro ně znamená opustit místo, kam patří, kde mají zázemí, přátele, rodinu… Ve druhém bloku vystoupili starostové tří obcí (Velké Hamry, Křižánky, Veselíčko) a vedoucí sociálního odboru Městského úřadu v Železném Brodu. Stručně (na jednotlivé prezentace bohužel nebylo moc času) návštěvníkům představili, jak v obci realizují sociální bydlení. Zájem publika vzbudili mj. fotografiemi objektů, které obec rekonstruovala a které nyní slouží jako bydlení pro osoby, jež jsou na volném trhu s bydlením zranitelné.

Odpolední program byl věnován problematice domácího násilí a institucím/organizacím, které se snaží v obtížných situacích pomoci. Přítomni byli pracovníci Policie ČR, Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím, Oddělení sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu Frýdlant, Střediska výchovné péče Frýdlant, Bílého kruhu bezpečí a sociálního odboru Městského úřadu v Novém Městě pod Smrkem.

Konference „Bydlení a bezpečí na Frýdlantsku“ přilákala do kláštera celkem 65 účastníků a mimo jiné ukázala, že na úrovni obcí má smysl se tématem sociálního a dostupného bydlení zabývat, že je nutné plánovat širší bytovou politiku obce a že nezbytnou podmínkou úspěchu je spolupráce uvnitř úřadu obce/města a také spolupráce s dalšími aktéry, jimiž jsou např. úřad práce, neziskové organizace, soukromí pronajímatelé, sociální realitní agentury a řada dalších. Dobrou zprávou také je, že dotační i metodická podpora je pro budoucí období připravena a že se program bude snažit zohlednit připomínky obcí z minulého programového období.

Podrobný program konference, jednotlivé prezentace a fotogalerii najdete na stránkách projektu. Velmi děkujeme všem, kdo přijali pozvání a na konferenci vystoupili (mnozí vážili dalekou cestu), i pozornému publiku!

MAS Frýdlantsko, z. s.

………………………….

V souvislosti s konferencí Bydlení a bezpečí na Frýdlantsku, která se koná v úterý 19. října v Klášteře Hejnice (na stránkách Freedlantsko.eu si o ní můžete přečíst zde), bychom čtenáře portálu rádi seznámili s příběhy lidí, kteří hledali nebo hledají bydlení. Některým se to nepodařilo. Někteří bydlení našli a příběh hledání domova je šťastně u konce. A někteří ke šťastnému konci nedospěli, ani když domov našli. Přesto je třeba jim opakovaně dávat šanci a podávat pomocnou ruku, protože skutečnost, že něco chtějí změnit, ještě neznamená, že to sami, bez pomoci a vstřícnosti druhých, dokážou.

https://www.frydlantsko.eu/2009/05/20/masif-rozdeli-sedm-milionu-korun/

https://www.frydlantsko.eu/2021/10/18/chteji-jen-bydlet/

https://www.frydlantsko.eu/2021/10/18/kdyz-neni-kam-jit/

https://www.frydlantsko.eu/2021/10/17/zit-svuj-vlastni-zivot/

https://www.frydlantsko.eu/2021/10/14/porazit-bidu-s-nouzi/

https://www.frydlantsko.eu/2021/10/13/ven-z-drogove-pasti/

https://www.frydlantsko.eu/2021/10/12/ve-vlastnim/

https://www.frydlantsko.eu/2021/10/11/dat-sanci/

https://www.frydlantsko.eu/2021/10/07/krehka-rovnovaha/

https://www.frydlantsko.eu/2021/10/06/cesta-ze-tmy/

Pro MAS Frýdlantsko, z. s. nafotil Petr Bíma, www.freedlantsko.eu, www.reklama-frydlant.cz, www.petr-bima.cz

 

Kunratická Jamparáda 2021 zná své vítěze / Fotogalerie

Kunratická Jamparáda 2021 zná své vítěze / Fotogalerie

Kunratická JamParáda rozdala svá ocenění První listopadová sobota patří v severočeských Kunraticích tradičně slavnostnímu vyhlášení výsledků zdejší marmeládové soutěže Kunratická JamParáda. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 115 soutěžících z 56 míst nejen naší...

číst více
Slévárna dobývá severní výběžek

Slévárna dobývá severní výběžek

DGS Druckguss Systeme navazuje na 30 let úspěšného působení v Liberci a chystá se v blízké době otevřít další pobočku ve Frýdlantu. Stavební práce na nové pobočce firmy DGS Druckguss Systeme úspěšně pokračují. Ve Frýdlantu roste výrobní hala,...

číst více

Pin It on Pinterest

Share This
X
X