fbpx

Praha – 4. listopadu 2021: Hlavní slyšení v kauze dolu Turów začne příští úterý u Soudního dvoru EU v Lucemburku. Na zahájení soudního řízení se chystají zástupci a zástupkyně Greenpeace Česká republika a místních lidí. Před zahájením slyšení proběhne happening před budovou soudu.

Žalobu na Polsko kvůli prodloužení těžby v polském dolu Turów, který leží na hranicích s Českem a Německem a odsává vodu z českého území, podala česká vláda letos v únoru. Na stranu Česka se později přidala i Evropská komise. Soud v květnu vydal předběžné opatření, podle kterého se měla těžba v dole zadtavit, aby nedošlo k nevratným škodám na životním prostředí a na zásobách vody, ale Polsko rozhodnutí soudu nerespektuje a v dole se těží dál. Soud proto v září stanovil pokuty ve výši 500 tisíc eur za každý den ilegální těžby. Polsko ale odmítá pokuty platit a Evropská unie nyní hrozí, že si peníze za pokuty vezme z evropských fondů určených pro Polsko.

Česká republika nyní vyjednává s Polskem o podmínkách, za kterých by bylo ochotné žalobu stáhnout. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce je již smlouva o dole Turów hotová, ale jednání na konci září zkrachovala kvůli tomu, že Polsko chtělo mít možnost smlouvu vypovědět již po dvou letech V pátek má do Prahy přijet jednat o smlouvě nová polská ministryně životního prostředí a klimatu Anna Moskwová. Podle znění návrhu smlouvy, k němuž se dostala média a místní lidé, je ovšem zřejmé, že smlouva dostatečně nechrání před ztrátou pitné vody, je zaměřená především na získání finančních kompenzací a Česko se v ní zároveň vzdává práva obrátit se v případě zhoršení situace na evropský soud.

Organizace Greenpeace se v minulosti opakovaně pokoušela oficiální cestou z ministerstva životního prostředí smlouvu získat žádostmi o informace, aby ji mohla zveřejnit. Kvůli utajování informací připravuje organizace žalobu, kterou na ministerstvo podá v následujících týdnech.

Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně proti dolu Turów, říká:

“Vnímáme velkou nespravedlnost ve vztahu k místním lidem a životnímu prostředí, kterou má na svědomí nejen vlastník dolu, polská státní firma PGE, ale také Polsko a česká vláda. PGE a Polsko se snaží vyvolat dojem, že rozšiřování a prodlužování těžby bez ohledu na negativní dopady je přirozeným právem, ba dokonce nárokem, který není možné zpochybňovat. Proto nerespektuje ani rozhodnutí evropského soudu. A česká vláda ji v tomto jednání podporuje, odmítá zveřejnit předjednanou smlouvu s tvrzením, že neexistuje, netlačí na Polsko, aby přehodnotilo plány na přibližování dolu a jeho existenci do roku 2044. Čeští politici jsou ochotni vyměnit kvalitu života lidí a ochranu životního prostředí za miliardu korun. Jednání soudu se má konat přitom již v úterý a my doufáme, že česká vláda žalobu nestáhne a soud nakonec rozhodne, protože soudní rozhodnutí stále vnímáme jako lépe vymahatelná než smlouvu s Polskem. Pojedeme k soudnímu jednání, neboť chceme prezentovat nutnost ochrany lidí a přírody před chamtivým a zastaralým myšlením uhelné energetiky. Jediným správným řešením jsou spravedlivá transformace místního regionu, co nejrychlejší zastavení těžby a rozvoj nových pracovních míst.”

Kontakty:

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace ČR, +420 778 002 468, nikol.krejcova@greenpeace.org,
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, lukas.hrabek@greenpeace.org, + 420 603 443 140

Kunratická Jamparáda 2021 zná své vítěze / Fotogalerie

Kunratická Jamparáda 2021 zná své vítěze / Fotogalerie

Kunratická JamParáda rozdala svá ocenění První listopadová sobota patří v severočeských Kunraticích tradičně slavnostnímu vyhlášení výsledků zdejší marmeládové soutěže Kunratická JamParáda. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 115 soutěžících z 56 míst nejen naší...

číst více
Slévárna dobývá severní výběžek

Slévárna dobývá severní výběžek

DGS Druckguss Systeme navazuje na 30 let úspěšného působení v Liberci a chystá se v blízké době otevřít další pobočku ve Frýdlantu. Stavební práce na nové pobočce firmy DGS Druckguss Systeme úspěšně pokračují. Ve Frýdlantu roste výrobní hala,...

číst více

Pin It on Pinterest

Share This
X
X