V sobotu 15. října proběhl v Hejnicích za teplého slunečného počasí jubilejní 10. ročník sportovně-turistické akce pro „drsné ženy a muže“ Hejnicman 2022. Zorganizoval ho liberecký spolek Jizerské aktivity ve spolupráci s Městem Hejnice.

Nejnáročnější závod Žulový trojboj byl odstartován ve 13 h a zúčastnil se ho pouze jeden závodník. Trojboj začala nová disciplína – „běh s vodou“, při němž závodník nesl kýble vody na tyči přes ramena a s nimi absolvoval trasu dlouhou 700 m na hejnické náměstí. Následovala disciplína „polárník“, kdy závodník oběhl zelenou plochu na lyžích a při tom táhl pneumatiku, a nato ho čekal výběh na vrchol Ořešníku a návrat zpět na náměstí. Všechny tři disciplíny zvládl Vladislav Gittler (54 let) z Frýdlantu za 1:04:55.

Ve 14 hodin byl společným startem zahájen hlavní závod – Ořešník. Celkem 15členné pole žen a mužů vyrazilo s povinnou zátěží (ženy 7,5 kg, muži 15 kg) po červené značce na horu Ořešník a jejich úkolem bylo zvládnout výběh a sestup (trať dlouhou 5 km), v co nejkratším čase.

Jako první protrhl cílovou pásku Petr Schneider (43 let) z Liberce, takže se stal vítězným časem 52:20 Hejnicmanem 2022. Na druhém místě se umístil časem 54:52 Jiří Bernat (19 let) z Ferdinandova a jen o pár sekund později přiběhla jako třetím Klára Matznerová (33 let) z Liberce. Po ní dorazil Jan Matzner (35 let) z Liberce a výkonem 56:56 se umístil v mužské kategorii na třetí příčce. Z žen byla časem 54:59 nejrychlejší Klára Matznerová, jako druhá se umístila Veronika Fischerová (27 let) z Bílého Potoka a její čas měl hodnotu 57:24, na třetí stupeň vystoupala Šárka Stanovská (33 let) z Ferdinandova, která trať zvládla za 1:01:49. Dosavadní rekord Zuzany Kocumové výkonem 41:33 z roku 2015 se tedy překonat nepodařilo.

Po doběhu posledního závodníka se na hejnickém náměstí konalo vyhlášení vítězů, kde ti nejlepší v jednotlivých závodech převzali z rukou pořadatelů: Jany Kuhnové, Štěpánky Novákové, Míši Ederové, Martina Ježka a Pavla D. Vinkláta nejen putovní ceny, ale i praktické věcné ceny, které závodníkům coby podporovatelé akce věnovali: Město Hejnice, Kateřina Zemanová z restaurace U Tetřeva (poukaz na občerstvení), Klub turistů Hejnice (víkendový pobyt pro dvě osoby na Hubertce), Direct Alpine (outdoorové oblečení), Řeznictví a uzenářství Klouček Raspenava (buřtový věnec), nakladatelství Knihy 555 Liberec (výpravné publikace), Pekařství M + S Hejnice (občerstvení). Všichni závodníci si jako upomínku odnášeli diplomy a účastnické listy vytvořené grafikem Petrem Bímou z Pekla.

Hejnicman 2022 pak z pohledu statistiky uvádí, že nejmladším účastníkem se stal devatenáctiletý Jiří Bernat z Ferdinandova a nejstarším sedmapadesátiletý Miloslav Mencl z Prahy, který byl současně závodníkem nejvzdálenějším.

Na Hejnicmana navázal od 19 hod. v místním kině 2. ročník přehlídky outdoorových filmů Libereckého kraje – Hejnicfilm 2022. Po projekcích několika krátkých filmových dokumentů zhlédlo víc jak šest desítek diváků celovečerní film K2 vlastní cestou, který zachytil úspěšné zdolání této druhé nejvyšší hory světa Klárou Kolouchovou v roce 2019. Poté následovala s naší nejúspěšnější horolezkyní Klárou Kolouchovou (na kontě má čtyři osmitisícovky: Čo Oju, Mount Everest, Kančendženga, K2) beseda, která se díky diváckým dotazům protáhla do pozdních nočních hodin.

Pořadatelé již ohlásili, že následující 11. ročník Hejnicmana 2023 a 3. ročníku Hejnicfilmu se uskuteční v sobotu 14. října 2023. Těšíme se na nové Hejnicmany!

Pavel D. Vinklát, ředitel závodu a dramaturg přehlídky.

Foto: Hana Podroužková, Tereza Grebeníčková.

Ve Višňové ukázali podstávkové domy / Fotoreportáž

Ve Višňové ukázali podstávkové domy / Fotoreportáž

V neděli 26.května se Obec Višňová společně s některými majiteli podstávkových, či hrázděných domů poprvé připojila k projektu „Den otevřených podstávkových domů“, který každoročně pořádá a zajišťuje Nadace Umgebindehaus sídlící v Německu. Vše začalo ve Vísce, kde si...

číst více

Pin It on Pinterest